Potrawy z pomidorów na zimno i ciepło dla zdrowia i urody!
Pomidory to rodzina owoców powszechnie uważane za warzywa, które są nieodłącznym elementem każdej diety, zdrowych posiłków, czy po prostu pyszną i wartościową przekąską. Najlepsze w pomidorach jest to, że występują zarówno świeże, jak i w postaci soków czy przetworów. Posiadają również kilka odmian więc z pewnością każdy jest w stanie dopasować ich smak do swoich upodobań. Zobacz co warto wiedzieć o pomidorach, co w sobie kryją, jakie cenne właściwości posiadają?
Co nieco o pomidorach
Swoją podróż rozpoczął w Ameryce Południowej, a do do Europy trafił w XV wieku. Pomidory zawierają jedynie 18 kcal na 100 g. Przeciętny, średni pomidor waży ok 180 g, czyli w przeliczeniu zawiera tylko 32 kcal. Ponad to pomidory są obfite w wodę, bo w ich składzie znajdziesz jej aż 94%. Najbardziej popularnym gatunkiem tego warzywa jest pomidor zwyczajny. Nazwa wywodzi się z Włoch, gdzie używano pomi dei mori, co w wolnym tłumaczeniu oznacza jabłka wrzosowisk. Natomiast we Francji nazwa brzmi pomme d’amour czyli jabłko miłości.
Pomidory najlepiej smakują prosto z krzaka. Są świetne w sałatkach, a także pieczone i nadziewane, jako dodatek do kanapek, potraw z ryżu i mięs. Każdy zna pyszną zupę pomidorową, sos do pizzy czy spaghetti. Dla odchudzających się polecany jest mało kaloryczny sok pomidorowy. Z tych warzyw robi się przeciery, koncentraty a także suszy się je. Bywają podawane na deser.
Na miażdżycę i nowotwór
Pomidory posiadają cudowne właściwości antymiażdżycowe. Wszystko dzięki kwasowi, który chowa się w pomidorach. Kwas ten pobudza do pracy proces utleniania kwasów tłuszczowych oraz hamuje gromadzenie się trójglicerydów wśród nich. Z kolei pektyny odpowiadają za obniżenie cholesterolu. Natomiast likopen wspomaga pracę serca. Co ciekawe okazuje się, że mężczyźni, którzy regularnie spożywają pomidory, to mogą mniej martwić się o raka prostaty. Pomidory zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby aż o 34 %. Natomiast u kobiet redukują ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
W pomidorze odkryto likopen, naturalny pigment, który determinuje kolor skórki i nadaje czerwone zabarwienie miąższowi. Należy do grupy antyutleniaczy i ma dwukrotnie większą skuteczność niż beta-karoten! Likwiduje wolne rodniki i zapobiega rakowi. Regularne spożywanie go przez mężczyzn obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty. Likopen jest dobrze wchłaniany z przetworów pomidorowych: soku, przecieru, sosu, ketchupu. Stopień wchłaniania wzrasta 2-3 krotnie, gdy sok pomidorowy zostanie podgrzany i połączony z oliwą. Poziom tego składnika utrzymuje się we krwi nawet 24 godziny po jedzeniu. Likopen to związek, który nie ulega rozkładowi podczas gotowania i konserwowania.
Na odporność i trawienie
Pomidory są bogate w witaminę C i bez problemu zapełnisz nimi dzienne zapotrzebowanie organizmu. Ważne jest to, aby nie łączyć pomidorów z surowymi ogórkami, ponieważ traci na tym właśnie witamina C. Ogórki, bowiem zawierają enzym, który niszczy cenne składniki pomidora. Jedząc pomidory nie musisz martwić się o kilogramy. Świetnie nadają się do codziennych posiłków, jak i diety. Pomidory pomagają regulować pracę układu pokarmowego. Odpowiada za to spora ilość błonnika, która mieści się też w pestkach.
Na urodę
Jak już wspomnieliśmy pomidory zawierają witaminę C, która również wpływa na stan naszej skóry. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne oraz poprawia ich dotlenienie. Z kolei witaminy A i E odpowiednio nawilżają naszą skórę i wykazują działanie przeciwzmarszczkowe. Nie bez powodu tworzy się kosmetyki z wyciągiem z tych warzyw. Stosując je z pewnością zauważysz rozjaśnienia Twoich przebarwień oraz usuniesz trądzik. Z kolei likopen ochroni Cię przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jedz więc pomidory regularnie i ciesz się zdrową ochroną przed słońcem oraz zapomnij o kremach.
Przeciwwskazania
Niestety te cudowne warzywa nie są dla wszystkich. Kto powinien unikać pomidorów?
- osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów
- chorzy na dnę moczanową
- osoby zmagające się ze zgagą
- alergicy
- karmiące mamy
Przetwory
Istnieje przekonanie, że surowe warzywa w tym również pomidory posiadają najwięcej wartości. Jak się okazuje przetwory też mogą być zdrowe i dobre dla naszego organizmu. Przecier pomidorowy, passata czy naturalne soki posiadają minimum dodatków i robi się je z owoców zebranych w sezonie. Proces pasteryzacji nie likwiduje cennych witamin i mikro oraz makro elementów. W dzisiejszych czasach możemy pochwalić się najnowszą technologią, która gwarantuje brak negatywnego wpływu pasteryzacji na substancje odżywcze.
Mitem jest też stwierdzenie, że wszystkie przetwory zawierają konserwanty. Proces pasteryzacji pozwala na eliminację drobnoustrojów i zachowanie naturalnego smaku oraz zapachu. Nie są do tego potrzebne dodatki typu konserwanty.
Tatar z pomidorów – przekąska
- 3 pomidory świeże pozbawione gniazd nasiennych w skórce
- mały słoiczek suszonych pomidorów w oliwie
- sos worcester kilka kropel do smaku
- pokrojone w kosteczkę ogórki konserwowe 2 sztuki średniej wielkości
- łyżka oliwy z oliwek
- pieprz młotkowany
Przygotowanie:
Pokrojone w kostkę pomidory świeże i suszone wymieszać z ogórkami, dodać kilka kropel sosu, przyprawy oraz oliwę. Wymieszać, podawać w specjalnej kokilce układając na wierzch świeże zioła, podawać z grzanką.
Caponata z bakłażana z pomidorami
- 2 bakłażany
- 2 czerwone papryki
- 2 cebule
- łodyga selera naciowego
- 250 gram pomidorów
- łyżka kaparów
- łyżka rodzynek
- garść czarnych oliwek
- 3 ząbki czosnku
- kilka łyżek oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
- cukier trzcinowy
- ocet winny
- sól, pieprz i ewentualnie świeże zioła
Przygotowanie:
Przygotować bakłażany: pokroić w grube plastry, lekko posolić i odstawić na 10 minut, po czym wytrzeć z kropelek i pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju, na kolejnej patelni podsmażyć seler, cebulkę, czosnek, paprykę, dodać pomidory obrane ze skórki. Dodać na koniec bakłażany i rodzynki, oliwki i kapary i doprawić całość do smaku.
Sałatka ze szpinaku, sera i pomidorków
Składniki:
- 1 opakowanie sałatki szpinakowej
- 30 dag miękkiego koziego sera
- 6-8 pomidorków koktajlowych
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
- 2 łyżki posiekanej mięty
Zupa pomidorowa z dynią
Składniki:
- włoszczyzna
- 1/2 kg dyni
- pomidory z puszki
- łyżka masła
- łyżka mąki
- cukier, sól, pieprz
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Włoszczyznę umyć, oczyścić i zalać 4 szklankami wrzątku, gotować 30 minut. Odcedzić wywar. Dynię umyć, obrać ze skóry. Pokrajać w kostkę i rozgotować w małej ilości wody, potem zmiksować. Do wywaru wrzucić pokrojone w kostkę pomidory z puszki wraz z sosem, dodać zmiksowaną dynię, z maki i tłuszczu zrobić zasmażkę i wlać do zupy. Podawać z kleksem ze śmietany i bazylią. Można też dodać do zupy ryż lub makaron, żeby była bardziej treściwa.
Tortilla z pomidorami i chorizo
- 5 ugotowanych ziemniaków
- cebula
- 12 pomidorków koktajlowych
- 100 gram kiełbasy chorizo
- 3 ząbki czosnku
- duża szczypta kurkumy
- papryka chili
- pieprz i sól
- olej rzepakowy
Przygotowanie:
Jajka rozbić w miseczce, dodać przyprawy. Na oleju przysmażyć drobno pokrojona cebulkę i czosnek, dodać plasterki chorizo i ziemniaki (też w plasterki) i pomidory. Całość zalać masą jajeczną i smażyć kilka minut po czym delikatnie przewrócić omlet ziemniaczany na druga stronę. Można serwować na zimno lub ciepło z ulubionymi sosami lub ze szczypiorkiem, rozmarynem czy innymi ziołami.
Gazpacho
- 800 g pomidorów
- 2 ogórki gruntowe
- 1 papryka czerwona
- 1 cebula
- 2 duże ząbki czosnku
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- 2 łyżki octu winnego lub jabłkowego
- 2 kromki chleba pszennego
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Obrać czosnek i wycisnąć go przez praskę. Do miski wlać oliwę, dodać do niej czosnek i chleb porwany na mniejsze kawałki. Zawartość naczynia wymieszać i odstawić na 20 minut. Do osobnego naczynia włożyć pomidory i zalać je wrzątkiem. Odczekać 2-3 minuty i ostrożnie pozbawić je skórki. Następnie pokroić je w sporą kostkę. Na tym etapie z pomidorów zacznie wyciekać miąższ i nasiona. Nasion należy się pozbyć. Najlepiej zrobić to przecierając pomidory przez sito. Pomidory wraz z miąższem umieścić je w przygotowanej wcześniej misce. Ogórki, cebulę i paprykę dokładnie umyć. Pokroić je w kostkę (po wcześniejszym obraniu cebuli i ogórka). Do warzyw dodać mieszankę chleba, czosnku i oliwy. Całość zmiksować przy użyciu blendera. Dodać ocet, sól i pieprz. Energicznie wymieszać zupę. Odstawić ją do lodówki na 2-2,5 godziny. Po tym czasie wyjąć i delektować się smakiem. By zupa była jeszcze chłodniejsza, można dodać do niej kilka kostek lodu. Najsmaczniejsza jest podana z suchym chlebem.
Bruschetta toskańska
składniki:
- 1 bagietka
5 dojrzałych pomidorów - bazylia
1 cebula - 3 ząbki
oliwa z oliwek
sol
pieprz
Pomidory obieramy ze skórki i kroimy w drobniutka kosteczkę. Dodajemy do nich posiekane zioła, cebulkę, polewamy obficie oliwa, solimy i pieprzymy. Odstawiamy na kolo godzinę aby smaki się przegryzły.
Bagietkę kroimy na średniej grubości kromki, polewamy po obu stronach oliwa i kładziemy na sucha, gorącą patelnie. Smażymy z obu stron, aż pieczywo będzie złociste.
Po zdjęciu bagietki z patelni nacieramy kromki czosnkiem (wystarczy przeciąć ząbek na pół). Następnie nakładamy pomidory.
zobacz również:
Faszerowane pomidory jako zimne przekąski
Nadziewane pomidory na ciepło: różne przepisy
Pomidory suszone w oliwie aromatycznej
Suszone pomidory w zalewie z ziołami