Gotowanie w domu może się czasem wydawać trudne. Trzeba czasu i pieniędzy, żeby zgromadzić wszystkie potrzebne produkty. Mamy jednak dla was przepisy na obiady, które nie kosztują dużo, są łatwe w przygotowaniu i zdrowe, a część ze składników każdy z nas ma w swoim domu.
Obiady do 10 zł
Penne z bakłażanem
Na dwie porcje:
1 bakłażan
200 g makaronu penne (najlepiej pełnoziarnisty)
puszka krojonych pomidorów
ząbek czosnku
oregano lub zioła prowansalskie
Bakłażana kroimy w około centymetrową kostkę, delikatnie solimy, odstawiamy w misce na ok. 15 minut, po czym odsączamy go z wody. Na patelni rozgrzewamy olej (najzdrowszy będzie kokosowy, jednak słonecznikowy, czy rzepakowy też się sprawdzi). Opiekamy bakłażana przez kilka minut, aż będzie złoty. W międzyczasie gotujemy wodę na makaron (warto pamiętać, aby solić ją po zagotowaniu, ponieważ woda posolona wcześniej wolniej się gotuje). Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją z opakowania. Na patelnię po bakłażanie wrzucamy pomidory, zgniatamy ząbek czosnku, dosypujemy trochę ziół i gotujemy to na średnim ogniu. Kiedy makaron jest już gotowy, odlewamy z niego dwie łyżki wody, a resztę odcedzamy. Odlaną wodę dodajemy do pomidorów i gotujemy, dopóki sos nie ma takiej gęstości, jak chcemy. Wtedy dorzucamy podsmażonego wcześniej bakłażana, a ogień zmniejszamy do minimum. Solimy i pieprzymy na sam koniec, aby smak przypraw się nie wygotował.
Zdrowe frytki z batata w curry
Potrzebne będą jedynie bataty, przyprawa curry i odrobina oleju. Bataty dostaniemy w każdym dużym sklepie spożywczym. Dwie duże bulwy to spora porcja dla jednej osoby, lub dwie mniejsze.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Bataty obieramy se skórki, kroimy w równe paski i wrzucamy do dużej miski, aby wygodnie nam było mieszać. Możemy teraz dodać do nich łyżkę oleju, ale można też ten krok pominąć. Frytki będą wtedy zdrowsze, jednak mniej sycące. Dosypujemy curry według uznania i równomiernie rozkładamy ziemniaki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy je do piekarnika i trzymamy przez ok. 15 minut. Później delikatnie je przewracamy i zostawiamy na kolejny kwadrans. Jeśli wciąż nie będą mieć odpowiedniego dla nas stopnia wypieczenia, możemy zostawić je jeszcze na kilka minut, włączając przy tym termoobieg. Upieczone bataty solimy już na talerzu. Można je jeść z różnymi sosami, a także solo.
Placuszki z ziemniaków i cukinii
Na dwie porcje:
4 średnie ziemniaki
2 średnie cukinie
jedna mała cebula (biała)
jajko
sól
pieprz
łyżeczka słodkiej papryki mielonej (opcjonalnie)
To świetna, odrobinę lżejsza wersja placków ziemniaczanych, idealna na lato. Obrane ziemniaki i cukinię trzemy na tarce, odstawiamy do lodówki na 20 minut, po czym odsączamy z nich wodę. Dodajemy pokrojoną drobno cebulę, wbijamy jedno jajko, przyprawiamy i mieszamy. Ciasto wylewamy łyżką na dobrze rozgrzany olej, formując z niego małe placuszki. Smażymy po 3-5 minut z każdej strony, na średnim ogniu, tak, aby były złote. Odsączamy nadmiar tłuszczu na papierowym ręczniku. Można je podawać z jogurtem naturalnym, lub sosem czosnkowym.
Zapiekanka ziemniaczana ze szpinakiem
Na 2 porcje:
0,9 kg ziemniaków
250 g szpinaku
2 jajka
100 g startego sera żółtego
3 łyżki śmietany kremówki
pół łyżeczki chili
sól i pieprz
ząbek czosnku
Ziemniaki gotujemy w lekko osolonej wodzie, odcedzamy i odstawiamy do przestygnięcia. Szpinak kładziemy na patelnię, podgrzewamy do odparowania wody, dodajemy jedno jajko, drobno posiekany lub rozgnieciony czosnek, pieprz i sól. Kiedy ziemniaki już ostygły, kroimy je w plasterki. Do miski wbijamy jajko, dolewamy śmietanę, doprawiamy chili i solą, mieszamy. Na dno naczynia żaroodpornego wlewamy odrobinę oleju. Układamy warstwę z pokrojonych ziemniaków, następnie połowę szpinaku, sos i ser. Powtarzamy to jeszcze raz: ziemniaki, szpinak, sos i ser. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, około 20 minut, dopóki zapiekanka się nie zarumieni.
Frittata
Dla 2 osób:
1 średnia cukinia
średnia cebula
dwie łyżki kukurydzy z puszki
2 jajka
1 łyżka dowolnego oleju
3 suszone pomidory
szczypiorek
sól, pieprz
tymianek
parmezan
Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na złoto na średnim ogniu. Cukinię kroimy wzdłuż na pół, a potem na ćwiartki, które siekamy w plasterki. Dodajemy je do cebuli. Kroimy suszone pomidory, wrzucamy na patelnię razem z kukurydzą. Dodajemy parmezan. Wyłączamy ogień, doprawiamy, mieszamy. Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy roztrzepanymi jajkami. Posypujemy serem i szczypiorkiem. Wkładamy do piekarnika na 15 minut (180 stopni). Przepis można dowolnie modyfikować, dodawać wędlinę, pieczarki, więcej warzyw, np. brokuły, czy paprykę.
Soczewica z pieczonym bakłażanem i fetą
Dla 2 osób:
2 średnie bakłażany
200 g czerwonej soczewicy
150 g sera feta
suszone oregano
1 cebula
1 papryka
1 kostka bulionowa (na włoszczyźnie)
olej
sól i pieprz
Soczewicę zalewamy wodą i zostawiamy aby się namoczyła. Wszystkie warzywa kroimy w około 2-centymetrową kostkę. Rozkładamy je na blaszce z papierem do pieczenia, skrapiamy olejem, przyprawiamy oregano, pieprzem i solą. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni, przez ok. pół godziny, co jakiś czas delikatnie mieszając. Odstawiamy do przestygnięcia. W litrze wody rozpuszczamy jedną kostkę bulionową, wrzucamy odcedzoną soczewicę i gotujemy przez 15 minut. Płyn odlewamy. Soczewicę nakładamy do miski, obok kładziemy porcję upieczonych warzyw. Posypujemy pokruszoną fetą.
Makaron z białym serem
Na 2 porcje:
250 g dowolnego makaronu makaronu
150 gramów białego sera
4 łyżki masła
sól i pieprz
szczypiorek
Makaron gotujemy al dente i odcedzamy. Na patelni rozgrzewamy masło, wrzucamy makaron i podsmażamy mieszając. Gdy lekko się zrumieni, wyłączamy ogień. Dodajemy przetarty przez sitko ser, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Na talerzu posypujemy posiekanym szczypiorkiem.
Szpinak z jajkiem
Na 2 porcje:
4 jajka
świeży szpinak (450 g lub jedno opakowanie)
2 łyżki masła lub margaryny
śmietana 18% (200 ml)
mała cebula
2 ząbki czosnku
Na patelni z masłem podsmażamy drobno posiekaną cebulę do zeszklenia, dodajemy szpinak, podgrzewamy do odparowania wody, około 1 minutę. Wyciskamy czosnek, dodajemy śmietanę, pieprz i sól. Podgrzewamy do zagotowania i przekładamy na talerz. Na tej samej patelni po dodaniu masła robimy 4 jajka sadzone. Oprócz soli i pieprzu można doprawić je odrobiną słodkiej papryki. Można podawać z pieczywem lub ziemniakami.
Leczo warzywne
Na 2 porcje:
cukinia
papryka (po jednej zielonej, żółtej i czerwonej)
krojone pomidory w puszcze
2 ząbki czosnku
cebula
sól i pieprz
Na patelni z rozgrzanym olejem dusimy drobno posiekaną cebulę i czosnek. Dodajemy pokrojoną w kostkę cukinię i paprykę, a kiedy warzywa zmiękną, dodajemy pomidory. Smażymy przez kilka minut. Doprawiamy. Można podawać ze świeżym pieczywem.
Kluski leniwe
Na 2 porcje:
200 g twarogu półtłustego lub tłustego
1 jajko
pół szklanki mąki pszennej
pół opakowania cukru wanilinowego
Jajko roztrzepujemy, aż białko połączy się z żółtkiem. Twaróg rozgniatamy widelcem. Dodajemy do niego mąkę, cukier wanilinowy i jajko. Ciasto zagniatamy, uważając, aby nie podsypać zbyt dużo mąki. Z ciasta formujemy wałki, które kroimy na kluski wielkości ok. 3 cm. Gotujemy wodę z odrobiną soli. Do wrzątku wrzucamy kluski i delikatnie mieszamy, aż wypłyną na wierzch. Odcedzamy je. Kluski można podawać same lub np. z owocami, czy śmietaną lub masłem.
Racuchy z jabłkami
Na 2 porcje:
250 ml mleka
1 jajko
1 szklanka mąki pszennej
szczypta soli
pół łyżeczki cynamonu
1 duże jabłko
pół łyżki cukru
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
olej do smażenia
Jabłka obieramy i kroimy w plasterki. Resztę składników mieszamy ze sobą w dużej misce (najwygodniej użyć miksera). Ciasto powinno mieć kremową konsystencję gęstej śmietany. Na patelni rozgrzewamy olej, wylewamy na nią ciasto łyżką, tworząc małe placuszki. Pieczemy z każdej strony do zarumienienia. Zanim obrócimy placek na drugą stronę, w sam środek wciskamy kawałek jabłka.
Ogórkowa z pulpecikami
Na jeden duży garnek:
2 kostki bulionowe na włoszczyźnie
250 g ziemniaków
250 g ogórków kiszonych
mielone mięso 1/2 kg
przyprawy do mielonego plus jajko
sól i pieprz
włoszczyzna
W 2 litrach wody rozpuszczamy kostki bulionowe, dodajemy włoszczyznę. Wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki i kiedy się ugotują dodajemy pokrojone ogórki (z sokiem). Gotujemy jeszcze przez chwilę i doprawiamy.
Cytrynowa zupa
Na duży garnek:
2 kostki bulionowe z włoszczyzny lub drobiowe
2 żółtka
sok z jednej dużej cytryny
250 g ryżu (przed ugotowaniem)
świeża natka pietruszki
W garnku gotujemy 250 ml wody, dodajemy kostki rosołowe i wsypujemy ryż. Gotujemy na średnim ogniu przez ok. 10 minut, dopóki ryż nie zmięknie. Wtedy dodajemy sok z cytryny. Żółtka rozbijamy z pół szklanki zagotowanej letniej wody. Ryż ściągamy z ognia, czekamy chwilę aż trochę przestygnie. Ostrożnie dodajemy żółtka, uważając, żeby się nie ścięły. Na talerzach posypujemy posiekaną pietruszką.
Kluski na parze (pampuchy) z różnymi sosami np: z pieczarkami
Na dwie porcje:
2,5 szklanki mąki (dodatkowo ok. 3 łyżki na zaczyn)
50 g drożdży
łyżka cukru
3/4 szklanki mleka
łyżka oleju
duża szczypta soli
Mieszamy drożdże, mleko, sól i cukier i 3 łyżki mąki mieszamy ze sobą i trzymamy w piekarniku (50 stopni), do momentu aż zaczyn wyrośnie. Później dodajemy go do reszty mąki, dodajemy olej i wyrabiamy ciasto. Ciasto dzielimy na kawałki i formujemy z nich kulki. Przykrywamy je i odstawiamy do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu gotować je na parze, przez ok. 10 minut. W tym czasie kroimy cebulę i pieczarki. Wrzucamy je na rozgrzany olej, czekamy aż cebula się zeszkli a pieczarki zmiękną. Dolewamy szklankę wody i dusimy. Kiedy woda odparuje wlewamy śmietanę i znowu dusimy dopóki śmietana nie zgęstnieje. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy na talerzu obok klusek. Kluski można też zamiast z sosem pieczarkowym podać ze słodkimi sosami, owocami, śmietaną lub jogurtem z cukrem.
Kasza jaglana smażona z warzywami
Na 2 porcje:
150 g kaszy jaglanej (przed ugotowaniem)
1 bakłażan
1 czerwona papryka
ząbek czosnku
puszka krojonych pomidorów
suszone zioła prowansalskie
1 cebula
łyżeczka kurkumy
pół łyżeczki papryki chili
sól
Kasze gotujemy wg instrukcji z opakowania. Siekamy czosnek. Warzywa kroimy w grubą kostkę, kładziemy na wyłożonej pergaminem blaszce. Można je skropić oliwą, albo piec bez tłuszczu. Wkładamy do piekarnika (190 stopni) na 20 minut. Później warzywa przekładamy do garnka, dodajemy pomidory z puszki i wszystkie przyprawy. Dokładnie mieszamy i gotujemy przez 3 minuty. Warzywa podajemy na talerzu obok kaszy.
Szaszłyki z kurczakiem
Na 5 szaszłyków:
pierś z kurczaka
czerwona papryka
czerwona cebula
cukinia
8 pieczarek
zioła prowansalskie
olej
pieprz i sól
sok z połowy cytryny
Kurczaka kroimy w kostkę, skrapiamy olejem i doprawiamy. To samo robimy z warzywami i pieczarkami, w osobnym naczyniu. Wszystko nadziewamy na długie wykałaczki, aby na każdej było wszystkiego po równo. Grillujemy po 3-4 minuty na każdej stronie. Na sam koniec skrapiamy sokiem z cytryny. Można podawać z różnymi sosami.
Makaron ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Na 2 porcje:
200 g makaronu spaghetti
300 g świeżego szpinaku
puszka krojonych pomidorów
2 ząbki czosnku
5 suszonych pomidorów
olej
oregano
pieprz i sól
Makaron gotujemy al dente, wg. instrukcji. Na patelni rozgrzewamy pół łyżki oleju. Podsmażamy pomidory, wyciskamy czosnek i dodajemy oregano. Dolewamy pół szklanki wody odlanej z makaronu. Dusimy dopóki sos nie będzie miał odpowiednio gęstej konsystencji. Dodajemy pokrojone suszone pomidory, umyty szpinak i gotujemy dopóki nie zmniejszy objętości. Doprawiamy pieprzem i solą. Do sosu dodajemy makaron i dokładnie mieszamy.
Sałatka ziemniaczana z boczkiem
Na 2 porcje:
400 g młodych ziemniaków
200 g wędzonego boczku
1 cebula
2 ogórki kiszone
olej
świeża natka pietruszki
Ziemniaki dokładnie obieramy i gotujemy. Po ostudzeniu kroimy w grube plastry. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni aż będzie chrupiący. Do ziemniaków dodajemy posiekaną pietruszkę, cebulkę i pokrojone w kostkę ogórki. 3 łyżki oleju mieszamy z dwiema łyżkami wody, solą, pieprzem i szczyptą vegety. Wszystko wrzucamy do jednej miski i polewamy dressingiem.
Skrzydełka z kurczaka
1 kg skrzydełek drobiowych
ok. 1-1,5 ziemniaków
kilka łyżek oleju
sól i inne
słodka papryka
Ziemniaki obieramy i kroimy w ćwiartki. Myjemy skrzydełka. W misce mieszamy ze sobą olej i przyprawy. Nacieramy nimi warzywa, a później mięso. Wkładamy wszystko do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez godzinę w 180 stopniach.
Klasyczne placki ziemniaczane
1 kg ziemniaków
kilka łyżek mąki pszennej
mała cebula
jajko
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Obraną cebulę zetrzyj na drobno. Dodaj mąkę, jajko i szczyptę soli, dobrze wymieszaj. Smaż ma oleju nie zbyt grube placki. Pamiętaj, że im są mniejsze, tym łatwiej je przewracać. Podaj z ulubionym dodatkiem, np. śmietaną.
Obiady do 15 zł
Zupa z soczewicy i szpinaku
Jest pełna smaku i niesamowicie sycąca. Składników wystarczy na kilka porcji, mamy więc obiad na dwa dni, lub dla większej liczby osób.
Na średni garnek (5-6 porcji):
szklanka czerwonej soczewicy
250 g świeżego szpinaku
dwie średnie marchewki
3 łodyżki selera naciowego
kostka bulionowa
ostra papryka mielona
kurkuma
sól
pieprz
2 ząbki czosnku
Soczewicę płuczemy, po czym zalewamy wodą i odstawiamy na 15 minut. W tym czasie kroimy marchewkę, selera i cebulę. Do garnka z grubym dnem wlewamy łyżkę oleju, wyciskamy dwa ząbki czosnku, dosypujemy pół łyżeczki ostrej papryki i łyżeczkę kurkumy, która nada zupie piękny kolor. Podsmażamy to przez chwilę, uważając, aby nie przypalić czosnku, po czym dodajemy pokrojone wcześniej warzywa i przypiekamy je na średnim ogniu. Gotujemy w czajniku 1,2 litra wody, potem w osobnej misce rozpuszczamy w niej jedną kostkę bulionową, dolewamy to do garnka z warzywami i dodajemy odsączoną z wody soczewicę. Mieszamy co jakiś czas, gotujemy na średnim ogniu do momentu, aż soczewica zmięknie. Na koniec dodajemy dużą garść szpinaku i podgrzewamy jeszcze przez kilkadziesiąt sekund. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Szpinak najlepiej trzymać w lodówce i dodawać po trochę, przy odgrzewaniu zupy, w zależności od porcji, jaką chcemy zjeść. W ten sposób nie będzie on rozgotowany.
Domowa tortilla z kurczakiem
Na 4 porcje:
4 placki tortilla (najlepiej pełnoziarniste)
pierś z kurczaka
sałata lub miks sałat
duży ogórek
pomidor
Na sos:
jogurt naturalny
majonez
natka pietruszki
sól i pieprz
ząbek czosnku
Kurczaka podsmażamy na oleju, doprawiając go według uznania. Można użyć mieszanki przypraw do kebaba, lub gotowych pergaminów z przyprawami dostępnych w sklepach. W zależności od grubości piersi, podsmażamy ją na średnim ogniu, od 5-7 minut z każdej strony, tak, aby była upieczona w środku. Odstawiamy do przestygnięcia.
Na każdym z placków rozkładamy po trochę sałaty, pokrojonego ogórka i pomidora. Dodajemy po kilka kawałków pokrojonego w plastry kurczaka. W małej miseczce mieszamy ze sobą 1,5 łyżki majonezu i 1,5 łyżki jogurtu. Dodajemy drobno posiekany czosnek i pietruszkę. Solimy i pieprzymy. Sosem polewamy mięso i warzywa. Tortille zawijamy tak, aby utworzyła coś na kształt koperty, zaginając dolny i boczne brzegi.
Sałatka z kaszy i batata, z suszonymi pomidorami
Na 2 porcje:
100 g kaszy bulgur
1 średni batat
pół torebki miksu sałat
curry
suszone pomidory
mieszanka ziaren (słonecznik, dynia)
sól
opcjonalnie sos Sriracha (dostępny w wielu sklepach)
Batata obieramy, kroimy w centymetrową kostkę, dodajemy łyżeczkę oleju, przyprawy i na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni, na ok.20 minut. Kaszę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do dużej miski wsypujemy sałatę, dodajemy kilka pokrojonych w paski suszonych pomidorów, odcedzoną kaszę i upieczonego batata. Dosypujemy trochę ziaren, solimy. Całość można polać odrobiną sosu Sriracha, który doda daniu ostrości.
Makaron z pesto i tuńczykiem
Jedna z najprostszych i najszybszych propozycji, idealna dla studentów. Jeśli będziemy chcieli kupić składniki dobrej jakości, jak tuńczyka, czy pesto, będą one odrobinę droższe, jednak wystarczą na więcej, niż jeden obiad.
Dla jednej osoby:
ok. 100 g makaronu penne (najlepiej pełnoziarnisty)
gotowe czerwone pesto
suszone pomidory (najlepiej te w oleju)
puszka tuńczyka w sosie własnym
parmezan
Makaron gotujemy al dente, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzamy. Dodajemy trzy łyżeczki pesto, kilka pokrojonych suszonych pomidorów, 1/3 puszki tuńczyka. Posypujemy parmezanem i mieszamy.
Kurczak z warzywami po chińsku
To danie można przygotować używając gotowych mrożonek, jednak przy użyciu świeżych składników sami kontrolujemy co będziemy jeść i możemy modyfikować składniki według naszego smaku.
Na 2 porcje:
duża pierś z kurczaka
150 g ryżu (przed ugotowaniem)
dwie obrane marchewki
fasolka szparagowa 25 dag
1 cebula
mała cukinia
kawałek białej części pora
sos sojowy
2 ząbki czosnku
szczypior cebuli dymki
olej
sól i pieprz
słodka papryka
Kurczaka myjemy, kroimy na małe kawałki, wrzucamy do miski. Dodajemy łyżkę sosu sojowego, łyżeczkę słodkiej papryki, marynujemy przez pół godziny. W tym czasie gotujemy ryż i drobno kroimy warzywa. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, wrzucamy warzywa, dodajemy czosnek i przyprawy. Podsmażamy, aż warzywa będą miękkie. Przekładamy do osobnego naczynia. Na tej samej patelni smażymy kurczaka, do momentu, aż będzie złoty. Dorzucamy warzywa. Warzywa z kurczakiem i ryż można podać obok siebie na talerzu lub dorzucić ryż do warzyw i całość pomieszać.
Rolada z ciasta francuskiego z kurczakiem
pierś z kurczaka
opakowanie ciasta francuskiego
400 g pieczarek
parmezan
2 cebule
suszone pomidory
rukola lub szpinak
jajko
sól i pieprz
słodka papryka
czosnek w proszku
Cebulę drobno siekamy. Kroimy pieczarki i suszone pomidory. Kurczaka myjemy i kroimy w bardzo cienkie paski. Przyprawiamy do słodką papryką i czosnkiem. Na cieście rozwiniętym na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia rozkładamy równomiernie mięso, cebulę, pieczarki i pomidory. Dodajemy garść zieleniny. Całość doprawiamy odrobiną soli i pieprzu. Posypujemy to startym serem. Zawijamy ciasto tak, aby utworzyło roladę (zaczynając od krótszego boku). Roztrzepujemy jajko i smarujemy nim wierzch ciasta. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, przez ok 40 minut.
Carbonara ze szparagami
Na ok. 2 porcje:
makaron tagliatelle (300 g)
łyżka masła lub margaryny
brokuł (150 g małych różyczek)
zielone szparagi (200 g)
śmietana (250 ml)
tarty parmezan
łyżeczka tartej skórki z cytryny
sól i pieprz
Brokuły trzeba sparzyć w gorącej wodzie. Od szparagów odłamujemy dolną część łodyżki, resztę kroimy na 2-centymetrowe kawałki. W garnku rozpuszczamy masło i podgrzewamy na nim pokrojone warzywa. Dodajemy śmietanę i pół szklanki wody. Całość musi się zagotować, wtedy doprawiamy pieprzem i solą. Makaron gotujemy al dente, odcedzamy i wrzucamy do sosu. Dokładnie mieszamy i gotujemy na małym ogniu przez minutę. Na koniec dodajemy skórkę z cytryny. Na talerzu posypujemy parmezanem.
Pikantny makaron z salami
Dla 2 osób:
150 g pikantnego salami lub chorizo
200 gramów makaronu spaghetti (przed ugotowaniem)
mała czerwona cebula lub połowa dużej
2 ząbki czosnku
łyżka oliwy
łyżka przecieru pomidorowego
125 ml wytrawnego wina
2 pomidory
świeży szpinak
płaska łyżeczka papryki chili
sól i pieprz
Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wędlinę kroimy w plasterki, pomidory w kostkę, a cebulę w drobne wiórki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, przez chwilę podsmażamy chorizo lub salami, dodajemy cebulę, wyciskamy czosnek i smażymy dopóki cebula się nie zeszkli. Wtedy dodajemy chili, wino, koncentrat pomidorowy i same pomidory. Całość dusimy przez ok. 4 minuty. Doprawiamy pieprzem i solą, wyłączamy ogień. Do sosu wrzucamy makaron i dokładnie mieszamy. Dodajemy szpinak i mieszamy aż zmięknie.
Cukinia faszerowana mięsem
Na 2 porcje:
2 cukinie
400 g mielonego mięsa wieprzowego
puszka krojonych pomidorów
olej
1 cebula
tarta mozzarella
pół szklanki wody
pieprz i sól
oregano
Cebulę kroimy w drobną kostkę i razem z mięsem smażymy na oleju przez ok. 8 minut. Dodajemy całą zawartość puszki pomidorów i oregano, dolewamy wodę. Mieszamy i dusimy aż całość zgęstnieje. Cukinię myjemy, obcinamy końce, przekrawamy każdą wzdłuż, na pół. Pestki należy wydrążyć, np. łyżeczką. Nakładamy farsz z mięsa. Posypujemy mozzarellą i zapiekamy w 180 stopniach przez 10 minut.
Tarta z pomidorami na francuskim cieście
Na 1 tartę:
1 opakowanie ciasta francuskiego
3 pomidory
mozzarella
pieprz i sól
słodka śmietana 36% (250 ml)
3 jajka
świeża bazylia
Ciasto francuskie rozkładamy w formie do tarty, robimy dziurki widelcem, pieczemy w 200 stopniach przez 10 minut. Miksujemy śmietanę i jajka, dodajemy pieprz i sól. Kroimy pomidory i mozzarelle. Układamy je na przemian na upieczonym cieście. Zalewamy to jajkami ze śmietaną. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, na 40 minut. Bazylią można posypać przed włożeniem do piekarnika, lub na sam koniec, przed podaniem. Do pomidorów i mozzarelli można dodać też np. pokrojoną w plasterki cukinię, lub bakłażana.
Bigos z młodej kapusty
Na duży garnek:
400 g kiełbasy
200 g żeberek
1 kapusta
1 cebula
4 pomidory
3 marchewki
litr wody
liście laurowe
ziele angielskie
sól
pieprz ziarnisty
majeranek
Żeberka należy zalać wodą, dodać liście laurowe, ziele angielskie (ok. 5 ziarenek) i pieprz ziarnisty. Przez pół godziny gotować na wolnym ogniu. Kiełbasę pokrojoną w centymetrowe talarki podsmażamy, wytapiając z niej tłuszcz. Kiełbasę przekładamy do osobnego naczynia, a na tej samej patelni i tłuszczu podsmażamy pokrojona cebulę. Do żeberek dodajemy posiekaną kapustę, cebulę i marchewkę pokrojoną w talarki. Gotujemy na średnim ogniu przez 20 minut. Pomidory trzeba sparzyć i obrać ze skórki. Kroimy je w kostkę i wrzucamy do kapusty. Po 10 minutach dokładamy kiełbasę , doprawiamy solą, startym pieprzem i majerankiem.
Zapiekanka z brokułami
Na średnie naczynie żaroodporne:
300 g brokułów
125 g makaronu penne
250 g mielonego mięsa wieprzowego
pieprz
100 ml śmietany 18%
łyżeczka przyprawy curry
olej
żółty ser
Brokuły kroimy w różyczki i wrzucamy do wrzątku na 4 minuty. Mięso smażymy na oleju aż będzie dobrze zarumienione. Na koniec je solimy. Do garnka wsypujemy makaron, dodajemy 300 ml wody, śmietanę, pieprz, szczyptę soli, curry i gotujemy wszystko przez 5 minut. Makaron i mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego. Posypujemy startym serem. Na wierzchu układamy brokuły. Naczynie przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni, na pół godziny. Potem usuwamy folię i dopiekamy jeszcze przez 10 minut.
Włoska sałatka makaronowa
200 g makaronu świderki
1 opakowanie mini kulek mozzarelli
6 suszonych pomidorów
50 g czarnych oliwek bez pestek
oliwa
świeża bazylia
pieprz i sól
zioła prowansalskie
Makaron gotujemy al dente. 3 łyżki oliwy mieszamy z 3 łyżkami wody, ziołami prowansalskimi, solą, pieprzem. Pomidory kroimy w paski, mieszamy je z odcedzony, makaronem. Dodajemy mozzarellę, polewamy wszystko sosem i posypujemy bazylią.
Naleśniki z serem i cukinią
200 ml mleka
2 jajka
150 g mąki
pokrojone pomidory w puszce
1 cukinia
150 g sera gorgonzola
olej do smażenia
sól i pieprz
pół łyżeczki ostrej papryki
Jajko, mleko i mąkę mieszamy z dwiema łyżkami oleju. Ciasto solimy. Wylewamy je na rozgrzaną patelnię z olejem i równomiernie rozprowadzamy. Naleśniki smażymy po kilkanaście sekund z każdej strony, tak, aby były złote. Pomidory z puszki wylewamy na patelnię, przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy ostrą paprykę i trzymamy na ogniu do zagotowania. Przelewamy do osobnego naczynia. Gorgonzolę trzemy na tarce. Cukinię kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na złoto, na patelni po pomidorach, dodając wcześniej łyżkę oleju. Dodajemy do niej ser. Dokładnie mieszamy. Farsz nakładamy do naleśników, zawijamy je i podsmażamy na patelni. Podajemy z sosem pomidorowym.
Spaghetti z anchois i tuńczykiem
puszka tuńczyka w oleju
1 cebula
1 szklanka zielonych oliwek
ząbek czosnku
4 łyżki oliwy
200 g makaronu spaghetti
6 filetów anchois
sól i pieprz
Makaron gotujemy al dente. Cebulę i czosnek obieramy, kroimy w drobną kostkę i wrzucamy na patelnie z rozgrzaną oliwą. Podsmażamy, by cebulka się zeszkliła. Dodajemy anchois i mieszamy tak, aby się rozdrobniły. Dorzucamy 2/3 puszki tuńczyka i pokrojone na pół oliwki. Smażymy jeszcze chwilę. Dodajemy ugotowany makaron i dokładnie mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem.
Chrupiące pałki kurczaka
Na 2 porcje (8 sztuk):
8 pałek kurczaka
250 g błyskawicznych płatków owsianych
125 ml maślanki
1 łyżka miodu
2 łyżki musztardy
150 ml jogurtu naturalnego
75 g dowolnego sera pleśniowego
pieprz i sól
przyprawa do kurczaka
Nagrzej piekarnik do 200°C. Wyłóż formę do zapiekania papierem pergaminowym. Wrzuć do torebki płatki i rozdrobnij przy pomocy młotka lub tłuczka do mięsa. Dodaj przyprawę do kurczaka. Wymieszaj maślankę z musztardą i miodem. Zanurzaj pałki w maślance a potem w płatkach, możesz to zrobić dwukrotnie. Ułóż pałki na blasze do zapiekania i piecz na złoto przez ok 40 min. Wymieszaj jogurt z pokruszonym serem. Podawaj kurczaka z dipem.
Zupa Grzybowa
30 dag suszonych grzybów
2 kostki rosołowe
2 cebule
2 marchewki
mały seler
szklanka mleka
olek
pieprz i sól
makaron wedle uznania
Umyj i namocz grzyby, następnie gotuj je przez 40 minut. Drobno pokrój warzywa i podsmaż je na oleju. Zalej 2 szklankami wody i gotuj przez 25 minut. Połącz ze sobą oba wywary, następnie przecedź. Pokrój grzyby i dodaj do wywaru wraz z kostkami rosołowymi. Dodaj szklankę mleka i dopraw pieprzem i solą. Można podawać z makaronem.
Risotto z groszkiem
350 g dowolnego ryżu
oliwa z oliwek (ok. 6 łyżek)
1 cebula
kostka bulionowa na włoszczyźnie
800 ml wody
500 zielonego groszku (świeży lub mrożony)
60 g startego parmezanu
pieprz
Przygotuj wywar z wody i kostki rosołowej. Do gotującego się bulionu wrzuć groszek, gotuj do miękkości. Wyjmij groszek, połowę zmiksuj. Bulion zachowaj. Posiekaj drobno cebulę. W dużym garnku rozgrzej oliwę, dodaj cebulę i zeszklij. Dodaj ryż, wymieszaj, podsmaż chwilę. Do garnka zacznij dodawać gorący bulion. Dolewaj po łyżce wazowej i mieszaj do wchłonięcia. Kiedy ryż będzie już miękki, przestań dodawać bulion. Dodaj starty parmezan, pieprz, puree z groszku, oraz groszek w całości, wymieszaj. Zdejmij garnek z ognia i pozostaw przez minutę pod przykryciem. Risotto wyłóż na ciepłe talerze i dodatkowo posyp parmezanem.
Schab po meksykańsku
150 g schabu
1 papryka
1 mała cukinia
2 łyżki kukurydzy z puszki
ząbek czosnku
200 g ryżu
200 ml wody
olej
sól i pieprz
dowolna przyprawa do mięsa
ostra papryka w proszku
Pokrój mięso w paski i podsmaż na rozgrzanej patelni. Paprykę oraz cukinię pokrój w paski, a czosnek rozetrzyj. Następnie dodaj je do mięsa, wraz z kukurydzą i duś razem przez kilka minut. W wodzie rozmieszaj przyprawę do mięsa i ostrą paprykę. Wlej na patelnię, gotuj jeszcze kilka minut, do odparowania wody. Posól i popierz. Podawaj z ryżem.
Pizza z patelni
Ciasto na 3 pizze:
300 g mąki pszennej
200 ml wody
3 łyżki oliwy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka ziół prowansalskich
sól do smaku
Sos i dodatki:
puszka przecieru pomidorowego
1 łyżka oliwy
zioła prowansalskie, sól pieprz – po szczypcie
100 g wędliny drobiowej
200 g mozzarelli
Wszystkie składniki na ciasto na pizze mieszamy, a potem wyrabiamy. Ciasto ma mieć konsystencję podobną do pierogowego ciasta. W tym czasie robimy sos podsmażając przecier pomidorowy z oliwą i przyprawami. Ciasto dzielimy na trzy części. Wałkujemy je na blacie podsypanym mąką. Patelnię (zimną) smarujemy lekko olejem lub oliwą i kładę rozwałkowany płat. Stawiamy na ogniu i podsmażamy, aż od spodu będzie zrumieniona. Wtedy obracamy i smarujemy sosem. Nakładamy dodatki i przykrywamy pokrywą. Smażymy, aż roztopi się ser, a dół będzie rumiany.