„Podręczny słownik terminów AAC” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Podręczny słownik terminów AAC” – recenzja

23 października 2015, dodał: snoove
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

B.B. Kaczmarek, A. Wojciechowska: ” Podręczny słownik terminów AAC (komunikacji wspomagającej i alternatywnej)”

1a

Źródeł zaburzeń czy braku komunikacji jest  wiele, a odsetek dzieci z tym zaburzeniem ciągle rośnie. Warto więc wiedzieć, jak z nimi postępować, by choroba nie pogłębiała się, a ich socjalizacja przebiegła w sposób zadowalający.

Prezentowany tu słownik to długo wyczekiwana nowość na polskim rynku – zawiera ok. 1600 pojęć usytuowanych w kontekście logopedycznym i pedagogicznym. Wyjaśnia wiele spraw związanych z sytuacją i sposobem funkcjonowania osób niemówiących, ułatwiając pracę ich nauczycielom oraz opiekunom. Dzięki temu łatwiej im zdiagnozować problem i znaleźć jego optymalne rozwiązanie, także w porozumieniu z odpowiednim specjalistą. Dlatego ta publikacja ma też misję poprawy bytu osób, które nie mogą porozumiewać się z nami w konwencjonalny sposób.

Znajdujemy tu wiele informacji na temat różnych sposobów usprawnienia komunikacji z nimi. Autorzy opierają się tu na najnowszych ustaleniach badawczych, odwołując się do licznych prac z zakresu tej tematyki. Efektem jest praca o doniosłym znaczeniu teoretycznym – szczególnie cenna dla wszystkich tych, których droga zawodowa jest związana z pracą na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji. Jest także inspiracją do wyboru właściwej metody przezwyciężania trudności komunikacyjnych na linii: nauczyciel/opiekun – osoba niemówiąca. Polecam ją szczególnie studentom pedagogiki oraz logopedom. Również rodzice znajdą tu pomoc, kiedy poszukują najlepszej drogi do porozumienia się z dzieckiem, które na co dzień wykazuje niemożność interakcji. To bardzo ważne w terapii, która powinna się uzupełniać w procesie edukacyjnym i wychowawczym, jakim jest ono poddawane.

To wyjątkowo cenna pozycja naukowa, porządkująca pojęcia z dziedziny, która dotąd nie była zbyt usystematyzowana. Warto, by poznali ją też bliscy chorych, których zadaniem jest pomóc na co dzień osobom z tymi dysfunkcjami i tym samym uczynić łatwiejszym ich funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. Zapraszam do jej poznania.

Książkę poleca Oficyna Wydawnicza Impuls – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz