Elegancka zastawa stołowa na uroczysty obiad | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Elegancka zastawa stołowa na uroczysty obiad

10 maja 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
„Z zasady idzie gospodyni o to, aby cała zastawa stołu robiła miłe wrażenie. Nie powinna być pozbawiona przyborów, ale i nadmiar psuje ich harmonię ogólną…”
[L. Ćwierczakiewiczowa]

 

Zastawa stołowa ulega zmieniającym się modom, choć kanony elegancji pozostają takie same od lat: w tej bez wątpienia konserwatywnej dziedzinie wiele nowinek nie opiera się bowiem próbie czasu. Jednakże wiadomo powszechnie, że oryginalnie udekorowany stół jest zapowiedzą niesamowitych wrażeń. To również podróż do świata potraw, wytwornie serwowanych przy niezwykłych okazjach. Elegancka zastawa stołowa sprawia, że każdy posiłek staje się połączeniem bogatych wrażeń estetycznych z kulinarnymi, a chwile spędzone przy stole stają się niezapomnianymi przeżyciami. Niebanalny serwis obiadowy wprowadza na nasz stół odrobinę nonszalancji i przepychu minionych epok.

Autorzy dawnych poradników radzili m.in., aby zastawa nie była „pozbawiona przyborów” i dodawali, że „nadmiar psuje ich harmonię ogólną”. Polecali skromne elementy, wskazując, że są one „cechą prawdziwego smaku.”  Nie da się jednak ukryć, że wspaniały serwis obiadowy jest marzeniem każdej kobiety. Nawet w dzisiejszych czasach porcelana jest synonimem luksusu, stąd nazywana jest „białym złotem”. Została wynaleziona w VII wieku w Chinach i szybko zyskała uznanie w oczach europejskiej szlachty, nie tylko wzbogacając wystrój ówczesnych wnętrz, ale również stanowiąc wyznacznik statusu społecznego właścicieli. Dziś, mimo upływu setek lat wciąż niepodzielnie króluje na naszych stołach i pozostaje pożądanym i drogocennym towarem. Nawet jeden drobny element, dodaje uroku i czaru zwyczajnemu posiłkowi, czy popołudniowym plotkom z przyjaciółką przy kawie i ciasteczku.
Do porcelanowej zastawy doskonale pasuje delikatny obrus, który dyskretnie podkreśla jej urok. Warto wybrać materiał w zdecydowanym odcieniu, który pięknie kontrastuje z bielą porcelany. Zanim zaczniemy przygotowywać się do aranżacji stołu należy dokładnie przemyśleć efekt, jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli wydarzenie jest poważne, zdecydujmy się na głębokie, stonowane barwy i dodatki z wyższej półki. Z kolei jeżeli chcemy stworzyć ciepłą, domową atmosferę wybierzmy słoneczne, mocne kolory, które wniosą światło do pomieszczenia. Nawet, gdy nie mamy czasu na wariacje na temat aranżacji warto pomyśleć nad choć jednym, małym akcentem, który urozmaici nasz stół – czasem wystarczą fantazyjne serwetki położone pod talerzami lub pojedyncza róża w wąskim, wysokim wazonie.
Dobrze dobrana zastawa, o uniwersalnych kształtach świetnie harmonizuje z każdą dodatkową aranżacją i wszelkie połączenia sprawiają, że zastawa nabiera modnego charakteru, wpisując się albo w tradycyjne, albo w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Twórcy zestawów obiadowych i kawowych dbając gusta klientów, projektują dzisiaj różnorodne zastawy. Każdy z potencjalnych nabywców jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż obiad w rodzinnym gronie, przy elegancko zastawionym stole. Pięknie udekorowany stół to także konglomerat fantazji i zaproszenie do podróży po krainie wykwintnych dań. Warto więc może tak kupować, by połączyć funkcjonalność z elegancką stylistyką. Wiadomo wszak, że klasyczne, harmonijne kształty naczyń, spokojna linia talerzy i kunsztowne dekoracje tworzą serwis, którego piękno pozostaje aktualna przez lata.
I chociaż porcelana zwykle kojarzy się nam z poważnymi, klasycznymi zestawami w typowo rustykalnym stylu, to wiele obecnych na rynku zestawów jest najlepszym dowodem na to, że szlachetna porcelana może przybrać również bardzo współczesny charakter. Kuliste, przekrzywione kształty i minimalistyczne czarno – białe dekoracje będą powiewem nowoczesności w każdej kuchni i jadalni. W końcu to my sami jesteśmy najważniejszymi gośćmi w naszej kuchni, więc zasługujemy na to, by każdy dzień rozpoczynać pięknie podanym śniadaniem.
Wytworne talerze i salaterki, subtelne półmiski, a także elegancka waza i rawierka zawsze będą stanowić doskonałą oprawę dla uroczystego obiadu, natomiast stylowe, pełne wdzięku i delikatności porcelanowe filiżanki dodadzą szyku oraz smaku popołudniowej kawie czy też wieczornej herbacie.
Dobrze dobrana zastawa ma działanie magiczne – dzięki niej również zwykły, codzienny posiłek zostanie doprawiony nutą finezji i luksusu i stanie się ucztą dla podniebienia oraz rozkoszą dla oczu…

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz