Perfumy, woda perfumowana a toaletowa – jakie są różnice między nimi?

18 marca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dla niektórych perfumy, woda perfumowana czy woda toaletowa to właściwie jedno i to samo. Inni wiedzą, że są jakieś różnice, ale nie potrafią powiedzieć jakie.

Dlatego warto wiedzę tę usystematyzować i ustalić, czym właściwie są perfumy, woda perfumowana a woda toaletowa.

ppppppp

 

Decyduje stężenie nut zapachowych

Perfumy od wody perfumowanej różnią moc i trwałość. W perfumach znajduje się od 20 do 43% olejków eterycznych. Z kolei w wodzie perfumowanej stężenie to mieści się w przedziale 10–20%. W związku z tym, jak nie trudno się domyślić, perfumy są produktem luksusowym i tak naprawdę niewiele osób, ze względu na cenę (rzędu kilkuset złotych), może sobie na nie pozwolić. Również z ich dostępnością bywa różnie. Nie wszystkie znajdują się w zasięgu przeciętnego klienta. A jeżeli już, to zwykle w formie kolekcjonerskiej, w postaci mini flakonika. Perfumy ze względu na duże nasycenie nutami zapachowymi mają też bardzo intensywne i mocne wonie. To natomiast powoduje, że są wydajne i już jedna ich kropla sprawia, że zapach utrzymuje się na ciele przez cały dzień, a czasami nawet dłużej. Woda perfumowana ma także sporą trwałość, ale w tym przypadku możemy mówić raczej o kilku godzinach niż o całym dniu czy dobie. Niemniej jednak zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że w przypadku wody perfumowanej pewne, określone nuty zapachowe uwalniają się dopiero po wielu godzinach. I to właśnie woda perfumowana cieszy się największą popularnością, szczególnie wśród kobiet. Dostaniemy ją, w zależności od producenta, za około 200–300 zł (koszt 30 ml). Warto też wiedzieć, że jeszcze do niedawna woda toaletowa i perfumy z jednej linii miały identyczną zapachową kompozycję. „Miały”, bo obecnie producentom zależy na różnorodności i modyfikowaniu kompozycji wód toaletowych, tak by jednak różniły się od perfum z tej samej serii.

Jeżeli jednak mimo tych różnic nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z wodą perfumowaną czy z perfumami, poszukajmy oznaczeń. EDP (eau de parfum) to skrót umieszczany na flakonach z wodą perfumowaną. Z kolei na opakowaniu prawdziwych perfum znajdziemy nic innego jak tylko napis „parfum”.

Woda toaletowa a woda perfumowana

Jeżeli chodzi o trwałość, to woda perfumowana utrzymuje się na skórze dłużej niż woda toaletowa. Jest to związane między innymi z mniejszym stężeniem olejków eterycznych, które w przypadku eau de toilette kształtuje się na poziomie od 5 do 10%. Poza tym woda toaletowa ma delikatniejszy zapach w porównaniu z wodą perfumowaną. Dlatego stanowi bardzo dobre rozwiązanie na lato, o ile wybierzemy jakiś orzeźwiający, lekki zapach. Pasuje też na każdą okazję i można bez problemu aplikować ją nie tylko na skórę (w tym włosy), ale również na odzież bez martwienia się o przebarwienia. Na dodatek w porównaniu z perfumami czy wodą perfumowaną woda toaletowa jest najtańszym (ale absolutnie nie gorszym) rozwiązaniem. Możemy znaleźć ją już za 50 zł. Co wybrać? Perfumy? Woda perfumowana czy toaletowa? Tak naprawdę największe znaczenie ma efekt zapachowy, który jesteśmy w stanie uzyskać, a nie jego forma. Właściwie dobrana woda perfumowana czy toaletowa może być w podobnym stopniu ekskluzywna co prawdziwe perfumy damskie czy perfumy męskie.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.