Perfumy – od czego zależy ich trwałość?

19 sierpnia 2016, dodał: Milena
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czemu jeden zapach utrzymuje się na twojej skórze dwie godzinny, a woń drugiego pozostaje wyraźna nawet po dwóch dniach? Czy to dlatego, że te zapachy pochodzą od różnych producentów? A może to kwestia powonienia?

kkkk

Nie. Rozwiązanie tej zagadki tkwi w zawartości olejków eterycznych w danym zapachu. Im ich zawartość jest wyższa, tym zapach utrzymuje się na ciele dłużej. Nie raz spotkałaś się na pewno z określeniami: perfumy, woda toaletowa czy woda kolońska. Pod tymi nazwami kryją się grupy zapachowe wyodrębnione właśnie na podstawie procentowego udziału olejków zapachowych w ogóle zawartości buteleczki. Jak to wygląda w praktyce?

Spa scene with natural cosmetics

 

Perfumy (zwane również eliksirem perfum), to najszlachetniejsza dostępna forma zapachowa. Cechuje je wyjątkowa intensywność uzyskana dzięki wysokiej zawartości olejków zapachowych: 20%-40%. Co w praktyce oznacza ten przedział? Aromat, który może utrzymywać się na skórze nawet do kilku dni. Za jakość trzeba jednak płacić, stąd wysoka cena towarzysząca perfumom.

Wody perfumowane, to z kolei specyfiki, w których zawartość olejków zapachowych wynosi 10%-20%. Po ich zastosowaniu zapach może utrzymać się na ciele nawet 2 doby. Są one tańsze i łatwiej dostępne na rynku niż perfumy.
perfumy

 

Wody toaletowe, tym mianem określane są najpopularniejsze pachnidła o procentowym udziale związków esencjonalnych w granicach 7%-10%. Przy ich zastosowaniu możemy liczyć na kilkugodzinne uwalnianie aromatu.

aaa

Wody kolońskie, to grupa dedykowana w pełni dla mężczyzn. Choć zwartość olejków zapachowych w wodzie kolońskiej wynosi tylko 4%-6%, są one dobrane w sposób umożliwiający kilkugodzinne odczucie zawartego w nich aromatu.

woda kolońska 2

Eau frache nazywane popularnie mgiełkami zapachowymi, to produkty o najniższej zawartości olejków zapachowych: 1%-3%. Ze względu na ulotność wrażeń zmysłowych, pełnią one z reguły funkcję odświeżającą, a nie zapachową.

 

zobacz również:

 

  1. Najpiękniejsze perfumy sygnowane przez gwiazdy
  2. Jak perfumy wpływają na nastrój?
  3. Kupujesz perfumy? Poznaj 6 faktów i mitów na ich temat
  4. Zapachy – nowości

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Perfumy – od czego zależy ich trwałość?

  1. avatar Perfumowa kraina pisze:

    Trwałość zależy jeszcze od samego producenta/marki, typu skóry, miejsca perfumowania i wielu innych czynników…

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie na dietetykę?
Uczelnie prywatne też mają takie kierunki, często bardziej uściślone niż ogólna dietetyka
Piłka rehabilitacyjna
Ja sobie ćwiczeniami z piłką odciążam kręgosłup:)
Dietetyk - porady
Mnie najbardziej dziwi to, że mamy robią z dzieci wegetarian, a nawet wegan...