URODA I ZDROWIE

Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

8 października 2017, dodał: pinkmause

W gabinetach dermatologii estetycznej możemy skorzystać z profesjonalnych zabiegów złuszczania zrogowaciałego naskórka, czyli tak zwanych peelingów. To skuteczna metoda minimalizowania defektów kosmetycznych oraz walki ze starzeniem się skóry, wykonywana pod okiem doświadczonego lekarza.

peeling1
Peelingi (od słowa peel = złuszczać, zedrzeć, obrać) są to zabiegi dzięki którym dochodzi do złuszczania naskórka na różnych poziomach w zależności od rodzaju preparatu i intensywności zabiegu, który jest dostosowany do stanu skóry. Inne określenia peelingu to m.in.: abrazja, złuszczanie, chemabrazja, ablacja, chemeksfoliacja. Peelingi stosowane są w leczeniu skóry łojotokowej, trądzikowej, ze zmianami potrądzikowymi jak blizny i przebarwienia, zaburzeniach rogowacenia. Zabiegi te służą także poprawieniu stanu i wyglądu skóry, regeneracji skóry starzejącej się, zwiększeniu elastyczności, jędrności i napięcia, spłycania drobnych zmarszczek, usuwania efektów fotostarzenia się, usuwania przebarwień (rozjaśniania) i poprawienia stanu skóry suchej. Peeling medyczny jest obecnie jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dermatologii estetycznej. Polega na kontrolowanym niszczeniu zmian chorobowych lub wad kosmetycznych znajdujących się w naszym naskórku lub jednocześnie w naskórku i skórze właściwej. W odróżnieniu od tradycyjnego domowego peelingu pozwala rozprawić się z niemal wszystkimi problemami naszej skóry. Peelingowi mogą być poddane wszystkie części ciała. W zależności od problemu, wieku i typu skóry, następuje dobór odpowiedniego i optymalnego programu peelingów.

Peelingi ze względu na rodzaj najogólniej dzielone są na:

1) Peelingi mechaniczne (fizyczne) – czyli zabiegi polegające na ścieraniu naskórka przy użyciu tarcz korundowych, kryształków korundu lub tarcz diamentowych (mikrodermabrazja), zabiegi wykonywane laserem, zabiegi z zastosowaniem ciekłego azotu, podtlenku azotu, dwutlenku węgla, zabiegi ultradźwiękami (peeling kawitacyjny), dermasanding, dermabrazja, termabrazja.
2) Peelingi chemiczne i enzymatyczne – z użyciem substancji chemicznych (chemabrazja).
3) Peelingi mieszane – kombinacja zabiegów zawsze dobierana indywidualnie. Można zastosować kuracje działające precyzyjnie na wybrany problem lub ogólnie poprawiające kondycję i wygląd skóry. W zależności od stanu i potrzeb skóry (jej nawilżenia i napięcia, ilości przebarwień, naczynek czy krostek, głębokich bruzd i zmarszczek) dobierane są metody, które w możliwie najkrótszym czasie pozwalają na uzyskanie maksymalnych efektów. Terapie mieszane najczęściej obejmują połączenie technik mezoterapii, peelingów, ultradźwięków, mikrodermabrazji. Właściwie dobrane i systematycznie wykonywane mogą o wiele lat opóźnić moment zastosowania bardziej inwazyjnych zabiegów. Poprawią funkcjonowanie skóry, która nabierablasku i świeżości, a kolejne zmarszczki pojawią się zdecydowanie później.
Naskórek zbudowany jest z kilku warstw ułożonych jedna na drugiej, jak cegła na cegle. Odpowiednio dobrane mieszaniny związków i ich stężenia pozwalają usuwać te warstwy na różnej głębokości. Dzięki temu naskórek dostaje sygnał, że należy odbudować to, czego nie ma. Pobudzamy więc komórki do szybszego wzrostu. Odnawiające się warstwy są wolne od szpecących zmian, ale nie jest to takie proste. Rezultat zależy bowiem od głębokości, na jakiej występują uszkodzenia skóry.

Ze względu na głębokość działania możemy podzielić peelingi na:

1) Peelingi powierzchniowe – w obrębie naskórka, działają na głębokość ok. 0,06-0,45 mm, zlecane przy uszkodzeniach skóry II stopnia. Stosowane preparaty: tretinoina 0,05 i 0,1, kwas glikololowy 30-50%, roztwór Jassnera 1-3 warstwy, kw. glikolowy 50-70%, kw. trójchlorooctowy 10-25% (np: blue peel), roztwór Jassnera 4-10 warstw. Tego typu złuszczanie może być wykonywane z powodzeniem zarówno przez lekarzy dermatologów, jak i przeszkolone kosmetyczki.
a) peeling enzymatyczny – polega na nakładaniu specjalnych preparatów zawierających odpowiednie enzymy neutralizujące obumarłe komórki skóry,
b) scrub – złuszczanie naskórka następuje przez wykorzystanie substancji, które w swoim składzie mają naturalne ziarnistości pochodzące np. z pestek owoców,
c) brushing – to zabieg wykonywany przy pomocy specjalnej aparatury, która posiada szczoteczki przystosowane do usuwania uszkodzonego naskórka.,
d) peel-of – to specjalna maseczka, która po nałożeniu zasycha, następnie jest ściągana w całości w postaci powłoczki, która zawiera martwe elementy naskórka.
2) Peelingi średniogłębokie – obejmujące cały naskórek i górną warstwę skóry tzw. warstwę siateczkowatą, działają na głębokość ok. 0,46-0,6 mm. Zalecane przy uszkodzeniach skóry II i III stopnia. Stosowane preparaty: kwas TCA 25-40%. Złuszczanie średniogłębokie może być wykonywane wyłącznie przez lekarza.
3) Peelingi głębokie – sięgające do głębszych warstw skóry. Działają na głębokość powyżej 0,61 mm i zalecane są przy uszkodzeniach skory III, IV stopnia. Stosowane preparaty: kwas TCA 45-60%, roztwór Baker Gordona, Exodem. Może być też wykonany przy użyciu specjalnego lasera. Przeprowadzany jest wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej i chirurgów plastyków.
a) peeling ziołowy – to zabieg polegający na użyciu specjalnej mieszanki ziół, którą nakłada się na twarz dokładnie, wmasowywując a następnie pozostawia pod wilgotnym kompresem.
b) eksfoliacja – to procedura polegająca na nakładaniu szczególnych rodzajów preparatów zawierających różne rodzaje kwasów. Zabieg jest wykonywany tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych przez odpowiednio wyszkolone kosmetyczki. Skuteczność osiąga po kilku seriach zabiegów.
c) dermabrazja – różni się od poprzednich tym, że wymaga zastosowania odpowiedniego aparatu, który na w swoim składzie specjalne końcówki ( kryształki) usuwające stare komórki naskórka. Należy do tej grupy zabiegów, które powinny być wykonywane systematycznie by osiągnęły zamierzone efekty.

Peelingi można także podzielić na:

1) Peelingi dermatologiczne – charakteryzują się większym stężeniem preparatu, który ustala sam lekarz zależnie od rodzaju i defektu skóry i jego ogólnego stanu.
2) Peelingi kosmetyczne – wykorzystują preparaty o słabszym działaniu, mają one za zadanie poprawę ogólnego wyglądu skóry, jej kolorytu, usuwają drobne zmarszczki, dają efekt zdrowej, pełnej blasku cery, skutecznie przeciwdziałają starzeniu się skóry.
Najbardziej popularne są tzw. peelingi chemiczne. Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Substancjami do peelingów chemicznych są przede wszystkim kwasy owocowe jak alfa, beta, polihydroksykwasy (takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy, salicylowy), kwas trójchloroctowy czy fenol. Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także inne kwasy owocowe (AHA) występujące w naturze. Substancje te przenikają w głąb skóry i mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, które są czynnikami podporowymi w skórze. Tym samym seria peelingów wpływa na odnowę naskórka oraz skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry: przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości. Działanie peelingów enzymatycznych opiera się natomiast na keratolitycznym działaniu enzymów pozyskiwanych z roślin. Do enzymów tych należą głównie papaina z papai i bromelaina z ananasa oraz enzymy lipolityczne. Dzięki temu peeling enzymatyczny usuwa mieszaninę łoju i płytki rogowej naskórka. Peeling enzymatyczny nakłada się na skórę pędzelkiem i przez cały czas jego działania należy dbać o to aby był lekko wilgotny. Stosuje się go przy cerach suchych, wrażliwych gdyż działa delikatnie i w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego nie drażni skóry.

Przegląd najbardziej znanych na rynku rodzajów peelingów chemicznych:

1) Yellow Peel.  Jest najmniej inwazyjnym peelingiem chemicznym istniejącym na rynku i jednym z najpopularniejszych zabiegów stosowanych w dermatologii i medycynie estetycznej. Przeprowadza się go na bazie kwasów fitowego, kojowego i azelainowego, które blokują syntezę melaniny. Dzięki temu następuje redukcja istniejących przebarwień i zahamowanie powstawania nowych. Stosuje się go w celu rewitalizacji skóry oraz do korekcji zmian potrądzikowych, drobnych zmarszczek, zmian posłonecznych i przebarwień na twarzy, dłoniach oraz dekolcie, a także przy objawach zwiotczenia skóry oraz zaburzeniach łojotokowych skóry. Zabieg Yellow Peel szczególnie polecany jest osobom, które pracują zawodowo. Pomimo jego aktywnego działania w porównaniu z innymi peelingami, złuszczanie po nim jest niewielkie. Stosowane preparaty np.: Peeling Medyczny Yellow Peel – Fenice. Peeling trwa ok. 4 godzin, kosztuje 400–600 zł.
2) Easy Pythic Peel. To jednorazowe złuszczanie mieszaniną kwasów owocowych, kwasu mlekowego i salicylowego. Poprawia gęstość kolagenu w skórze. Polecany zwłaszcza dla osób, które borykają się z problemami trądzikowymi. Zabieg trwa ok. 30 min, kosztuje 280–300 zł.
3) Peeling kwasami glikolowymi. To metoda rozpuszczania zrogowaciałego naskórka zalecana dla cer przetłuszczających się i zniszczonych słońcem lub nikotyną. 15% kwas glikolowy ma intensywne działanie nawilżające oraz delikatne działanie złuszczające. Tego typu preparat wspomaga regenerację i odnowę skóry, dzięki pobudzaniu aktywności fibroblastów. Stężenie 20%-35% oprócz właściwości nawilżających i oczyszczających, zapewnia efekt powierzchniowego peelingu. Najwyższe stężenia 50%-70% silnie pobudzają procesy regeneracyjne skóry oraz złuszczają naskórek. Zabieg jest bezbolesny. Zabieg polega na chemicznym złuszczaniu powierzchownej warstwy naskórka tzw. warstwy rogowej. Powinien być kilkakrotnie powtarzany w odstępach jedno lub dwutygodniowych (różna częstotliwość zabiegów w zależności od wskazań, reakcji skóry, rodzaju preparatu). Peeling wymaga uprzedniego przygotowania skóry dwutygodniową kuracją kremem z kwasem retinowym lub z AHA. Stosowane preparaty np.: Glicopeel MediDerma.
4) Peeling migdałowy. To delikatny zabieg złuszczania naskórka przy użyciu naturalnego kwasu migdałowego otrzymywanego poprzez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów dostępny w różnych formach w zależności od firmy. Przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, płytko unaczynionej. Ma on działanie rewitalizujące, rozjaśniające, redukujące drobne zmarszczki. Najczęstszymi wskazaniami do jego zastosowania są: trądzik grudkowo-krostkowy i blizny po trądziku, skóra łojotokowa, i nierównomierne przebarwienia skóry. Polecany jest również do rewitalizacji skóry w każdym wieku. Kwas migdałowy nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie słońca, dlatego często jest określany mianem „letniego peelingu” lub „peelingu na każdą porę roku”. Częstotliwość zabiegów: średnio, co 15 dni w zależności od preparatu (co 15-30 dni, co 21-30 dni). Stosowane preparaty np.: almand 50, almand plus- fenice, mandelac 50% acid, mandelac 50% gel exfoliante – mediderma
5) GlykoPeel. To peeling dermatologiczny na bazie kwasów glikolowych, efektywnie zwalczający objawy starzenia się skóry. W jego skład wchodzą: silny czynnik złuszczający (kwas glikolowy), czynniki depigmentujące (kwas kojowy i ekstrat z mącznicy lekarskiej), które odbarwiają zabarwienia skórne takie jak plamy dosłoneczne, czy piegi, łagodzący podrażnienia ekstrakt z morwy białej oraz witaminy: A, C, E, które optymalizują działanie peelingu. Peeling powoduje zmniejszenie przylegania komórek niżej leżących warstwach skóry, a także ułatwia zatrzymywanie w niej wody. Pomocny w leczeniu nadmiernej suchości skóry. Zabieg trwa ok. 20 min, kosztuje 120–160 zł.
6) HPP (High Potency Peel). To profesjonalny peeling chemiczny, zalecany tym osobom, które chciałyby znacznie odmłodzić swoją skórę. Stosowany jest także w przypadku redukcji blizn, zmian trądzikowych i potrądzikowych, posłonecznych uszkodzeń skóry, takich jak nadmierna suchość i przebarwienia. W jego skład oprócz kwasu glikolowego wchodzi także kwas octowy i kwas pirogronowy.
7) Cosmelan. Jest najskuteczniejszą kuracją wybielającą w porównaniu do terapii depigmentacyjnych dostępnych obecnie na rynku. Zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu. Mechanizm działania polega na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynazę – enzymu, który ma kluczowe znaczenie w procesie formowania się melaniny. Nie posiada substancji o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym. Jest zabiegiem bezpiecznym. Może być wykonywany o każdej porze roku i jest odpowiedni dla każdego fototypu skóry. Bardzo skuteczny w terapii przebarwień typu melasma (tj. ostuda), w przypadku przebarwień po stosowaniu środków hormonalnych i do leczenia ostudy ciężarnych. Dodatkowym atutem tego zabiegu jest regulacja wydzielania łoju przez skórę, zwężenie porów oraz stymulacja odnowy kolagenu.
8) Peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA). TCA polega na średnio głębokim złuszczeniu naskórka poprzez nałożenie na skórę jednej, lub kilku warstw roztworu w celu dokonania kontrolowanego poparzenia chemicznego. Wykonanie tego typu zabiegu wiąże się z uczuciem dyskomfortu oraz kilkuminutowym pieczeniem skóry, objawy te ustępują w ciągu 2-3 minut. Stosowane są w różne stężenia TCA: od 10% do 50%; stężenie użytego do peelingu TCA dobiera lekarz wykonujący zabieg, najczęściej są to stężenia w zakresie 20-35%, Peeling TCA wskazany jest w przypadku leczenia plam przebarwieniowych, piegów, posłonecznego uszkodzenia skóry, powierzchownych zmarszczek i przede wszystkim likwidowania blizn potrądzikowych. By osiągnąć najlepsze rezultaty, należy wykonać 4-8 zabiegów, co 2-4 tygodni. Program zabiegów dostosowany jest do potrzeb pacjenta. Zabieg trwa 30–40 min, kosztuje 800–1000 zł.
9) Peeling kwasem pirogronowym. W zależności od stężenia i czasu aplikacji możemy uzyskać peeling powierzchowny lub średnio głęboki. Zalecony jest w leczeniu blizn potrądzikowych, łojotoku, poszerzonych porów, likwidacji płytkich zmarszczek.
10) Retises CT. To technika medyczna dla dojrzałej lub matowej skóry, oparta na wykorzystaniu kwasu mlekowego, retinolu oraz VIT C w postaci glukozydu askorbylu, stosowana zgodnie z protokołem przygotowanym przez firmę Medi Derma. Wskazania: fotostarzenie, hiperpigmentacja, melasa. Efektem jest usunięcie martwych komórek, stymulacja odnowy komórkowej i syntezy białek skóry, zwiększenie poziomu NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Peeling pozostaje na skórze przez noc i zmywany jest następnego dnia samodzielnie w domu. Stosowane preparaty np.: Retises CT-Medi Derma.
11) Compositu, Bi-Light. To nowe osiągnięcie naukowe, medyczny peeling dwufazowy w czterech specyficznych formułach, wykorzystujący strukturę żelową (CLG) pozwalającą na stopniowe uwalnianie kwasu glikolowego i salicylowego w pierwszej fazie zabiegu. W fazie drugiej uaktywnia się mieszanka fitoterapeutyczna czynników aktywnych opracowanych i przebadanych pod względem bezpieczeństwa i efektywności. Stosowany jest dla odświeżenia i poprawy utkania skóry, nadania jej świetlistości, przeciwdziałaniu photoaging (fotostarzeniu). Efekty to: rozświetlenie i odświeżenie skóry. Peeling sprzyja wchłanianiu odpowiednio dobranych substancji pielęgnacyjnych.
12) Peelingi ziołowe. Wiele gabinetów stosuje silnie złuszczanie naskórka ziołami. Te metody mają różne nazwy, np. peeling azjatycki czy metoda dr Schrammek. Niektóre są bolesne. Odpowiednie do wszystkich rodzajów cery.
Wskazania do peelingów chemicznych to głównie: zmiany barwnikowe (piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate), uszkodzenia słoneczne (rogowacenie słoneczne), uszkodzenia związane z wiekiem (zmarszczki, utrata jędrności skóry), blizny, trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, rozstępy skórne, zaburzenia rogowacenia (suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe). Przeciwwskazania to natomiast: ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato), alergie skórne, aktywna opryszczka, skłonność do powstawania bliznowców, stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy), ciąża, karmienie piersią, liczne znamiona melanocytowe, liczne teleangiektazje, stan po krioterapii (do 6 miesięcy), choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce), skóra podrażniona, uszkodzona (nadżerki, przeczosy, otarcia), ciężkie postacie trądzika (liczne krosty, torbiele ropne)-wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej, doustna terapia pochodnymi wit. A (Roaccutane)-wymagana co najmniej półroczna przerwa.
Peelingi mechaniczne polegają na ścieraniu samego naskórka (mikrodermabrazja) lub naskórka wraz z górnymi warstwami skóry właściwej (dermabrazja). Przeprowadzane są za pomocą specjalnego narzędzia złuszczającego lub lasera. Głębokość peelingu zależy od siły narzędzia i czasu ścierania skóry. Mikrodermabrazja jest metodą mechanicznego złuszczania naskórka warstwa po warstwie. Polega na usunięciu/ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowice ścierające, pokryte kryształkami naturalnego diamentu lub poprzez strumień kryształków wodorotlenku glinu (korundu). Stąd rozróżnia się dwa rodzaje mikrodermabrazji: korundową oraz diamentową. Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka w jego warstwie podstawnej dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Wędrują one do góry zastępując komórki uszkodzone. Złuszczanie następuje stopniowo.
Dlatego nie ma niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczania ani powstania blizn. Kontrolowana mikrodermabrazja jest nowoczesną techniką, która za pomocą łagodnego peelingu pomaga uporać się ze specyficznymi problemami skórnymi. Mówimy tu o kontrolowanej mikrodermabrazji, ponieważ intensywność zabiegu (głębokość złuszczania) jest dobierana indywidualnie dla pacjenta. Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym, bezbolesnym i nie powodującym uczuleń jak w przypadku innych metod peelingu. To zabieg skutecznie regenerujący i odmładzający skórę. Kuracja obejmuje od 6 do 10 zabiegów przeprowadzanych w odstępie 1 do 4 tygodni. Można ją również wykonywać jednorazowo. Wskazaniami do mirkodermabrazji diamentowej są: trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy), blizny potrądzikowe, łojotok, rozszerzone pory, zaskórniki, prosaki, blizny, przebarwienia i odbarwienia, uszkodzenia posłoneczne, szorstki, zrogowaciały naskórek, rozstępy, cellulit, wiotkość skóry, rogowacenie okołomieszkowe, delikatne linie i zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, utrata jędrności i elastyczności skóry, oznaki starzenia, suchość skóry, zniszczona, szara, niedotleniona, zmęczona cera.
derma
Dermabrazja jest procedurą, w której za pomocą ręcznego ścierania skóry usuwa się blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki (takie jak zmarszczki wokół ust, zwane również zmarszczkami palaczy), a także tatuaże. Najczęściej dermabrazję wykonuje się ze względu na blizny oraz zmarszczki wokół ust jako samodzielny zabieg, może jednak być połączona z innymi zabiegami. Dermabrazja rozpoczyna się od ręcznego złuszczania skóry za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego lub też złuszczania mechanicznego za pomocą urządzenia podobnego do mechanicznej polerki do paznokci. Lekarz złuszcza skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni. Dermabrazję można stosować nie tylko na twarzy, ale również na innych częściach ciała. Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu skóry, spłycenie zmarszczek, nierówności powierzchniowych, np. blizn pooperacyjnych, zniwelowanie nierówności wywołanych trądzikiem oraz przebarwień. Na leczonym obszarze produkuje się nowy kolagen, który wygładza i odmładza skórę. Peeling ultradźwiękowy to bezbolesna forma głębokiego oczyszczania skóry przy pomocy ultradźwiękowej kawitacji (wibracji ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości). Zabieg odbywa się dwuetapowo: oczyszczanie poprzez eliminację martwych komórek naskórka – efekty peelingu (I etap), pobudzenie mikrokrążenia, które prowadzi do uwolnienia i „uprzątnięcia” substancji szkodliwych z komórek skóry (II etap). Wykonywana jest jednocześnie jonoforeza (wtłaczanie aktywnych preparatów pod skórę np. witamin w wysokich stężeniach) oraz masaż ultrasoniczny, które w sposób ewidentny poprawiają kondycję skóry. Efekty: odmłodzona, odświeżona, zregenerowana skóra, rozjaśniony koloryt skóry, ujędrnione mięśnie, zmniejszenie zmarszczek poprzez wykorzystanie efektu cieplnego wibracji ultradźwiękowej. Rezultaty są widoczne od pierwszego zabiegu.
ultra
Głębokie oczyszczenie porów pozwala na lepszą wymianę jonów i natlenienie skóry, przygotowuje skórę do wszelkich kosmetycznych aplikacji, odbywa się naturalna, głęboka penetracja produktów bez zastosowania prądu, efekt wzbudzonej energii powoduje, że poziom melaniny spada, a odbarwienia i skazy cery znikną. Przeznaczony jest do bardzo wrażliwej, delikatnej oraz cienkiej skóry, skłonnej do podrażnień i rozszerzonych naczynek, a także jako bezinwazyjny zabieg oczyszczający dla skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Peeling kawitacyjny można przeprowadzić na twarzy, dłoniach oraz plecach. Cena: 50-100 zł.
Jeśli chcesz, by twoja skóra była świeża i gładka powinnaś, chociaż raz w roku, wybrać się do salonu dermatologii estetycznej na profesjonalny zabieg złuszczania zrogowaciałego naskórka. Peeling medyczny musi być zawsze wykonywany przez doświadczonego lekarza, który dopasuje rodzaj preparatu oraz właściwe jego stężenie do rodzaju skóry tak, aby uzyskać zamierzony efekt oraz zapewnić ci maksymalne bezpieczeństwo.

Zobacz również:

 1. Peelingi – prawda i mity

 2. Jak dobrze wyglądać po 40?

 3. Prawdy i mity na temat zmarszczek

 4. Piękna i jędrna skóra: sekret kwasów owocowych


Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

17 komentarzy do Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

 1. avatar Kleo pisze:

  Wczoraj byłam w gabinecie medycyny estetycznej i miałąm wykonywany medyczny peeling migdałowy. Jestem zaskoczona rewelacyjnym efektem. Skóra super gładka, jedwabista, delikatna i piękny koloryt.Nie przypuszczałam, że sam zabieg jest tak relaksujący i miły. Poprawiając sobie wygląd, skorzystałam z formy relaksacyjnej.

 2. avatar Aldona 1 pisze:

  Wszelkiego rodzaju peelingi i zabiegi odmładzające na twarz.Ostatnio zafundowałam sobie laserowy peeling węglowy na twarz, szyję i dekolt. Bardzo profesjonalne wykonanie, w miłej atmosferze.

 3. avatar pretor pisze:

  Peeling, systematyczność i wtedy powinno być idealnie. Tutaj nie są konieczne żadne cuda, tylko podstawy, absolutne podstawy. Wtedy dopiero docelowo jest do uzyskania mocna zmiana. Pracujcie na tym, a swoje zrealizujecie. Powodzenia.

 4. avatar Oliwia T pisze:

  Skorzystałam z zachwalanego peelingu migdałowego. Został wykonany przez doświadczoną panią dermatolog. Po ocenie skóry i zmian wynikających z procesów starzenia się, pani dermatolog poleciła mi peeling, który świetnie złuszczył wszelkie niedoskonałości i odświeżył cerę. Gdy ujrzałam twarz po zabiegu, byłam bardzo zachwycona świeżością i młodszym, radośniejszym wyglądem. Zabieg wykonany profesjonalnie i bezpiecznie w miłej atmosferze.

 5. avatar Diana B pisze:

  Pani dermatolog zachęciła mnie do wykonania peelingu kwasem glikolowym. Faktycznie,zabieg zredukował zrogowaciały naskórek, poprawił wygląd skóry, rozjaśnia ją. A ja jestem zachwycona efektami i zafunduję sobie następny peeling, ale tym razem spróbuję dermabrazji.

 6. avatar Wela pisze:

  Jestem po 40 i postanowiłam też zawalczyć z procesem starzenia skóry i usunąć różne defekty postarzające skórę.Dermatolog ocenił i dobrał zabiegi w zależności od stanu i potrzeby mojej skóry. (jej nawilżenia i napięcia, ilości przebarwień, naczynek czy krostek, głębokich bruzd i zmarszczek)Zastosowane metody podczas kolejnych zabiegów tj. peeling, mikrodermabrazja i mezzoterapia igłowa dały znaczące efekty. Moja twarz została dobrze nawilżona, pozbawiona przebarwień, różne bruzdy, krosty zlikwidowane, a zmarszczki wygładzone.

 7. avatar Iza5 pisze:

  Mam 40 lat i ciągle problemy ze skórą. Musiałam udać się do profesjonalnego gabinetu by specjaliści skutecznie zadziałali .Najpierw była solidna konsultacja, ocena jakości skóry, a potem bardzo miła i uprzejma pani doktor wyjasniła na czym będzie polegał peeling chemiczny.Sam zabieg został wykonany bardzo dokładnie i choć czeka mnie jeszcze kilka innych, to muszę przyznać, że mogłam już zrezygnować z makijażu. Polecam fachowe, profesjonalne i rzetelne podejście do oczekiwań klientek.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

wypadające włosy
Trzeba działać. Na pewno nie będzie tak, że włosy z niczego zaczną wyglądać normalnie. Tutaj...
Sposób na to, jak schudnąć w 1,5 mi…
Uważam, że musisz wyeliminować węglowodany z diety i codziennie odwiedzać siłownię. Możesz także spróbować...
ogrodzenie
Ja mam ogrodzenie betonowe i bardzo ładnie wygląda. My mamy dom w kształcie kostki...
Medycyna estetyczna Wrocław
Ja bym sobie chciała zrobić usta, ale mąż pilnuje :D Grozi rozwodem...