Pantomogram – w jakim celu wykonywane jest takie zdjęcie? 

17 stycznia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Bez względu na to, gdzie zamierzamy rozpocząć leczenie – u dentysty, dermatologa czy ortodonty – warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Pacjenci potwierdzają, że jeżeli są dobrze przygotowani to czują się pewniej i mogą sobie też lepiej rozplanować wydatki – leczenie wiąże się przecież często także z wykonywaniem dodatkowych zdjęć czy badań oraz z kupowaniem tabletek. To wszystko kosztuje, a im więcej na ten temat wiemy – tym mniej jesteśmy potem zszokowani ilością czasu, jaką musimy na to wszystko poświęcić. 

pantogram warszawa

Pantomogram to jedno z takich właśnie badań, na które może skierować nas stomatolog. Najczęściej zdjęcie to przydaje się w momencie, gdy mamy zaplanowane usunięcie zębów mądrości. Dlaczego akurat wtedy? Dlatego, że dentysta będzie potrzebował informacji na temat tego, jak zęby te są u nas umiejscowione – u każdego człowieka wygląda to przecież trochę inaczej. Zęby mądrości to też te zęby, które niestety często wyrastają w sposób nieprawidłowy – mogą nachodzić na inne zęby lub zatrzymywać się w dziąśle. Jeżeli chcemy faktycznie się ich pozbyć to pantomogram jest niezbędny – inaczej stomatolog nigdy nie zgodzi się na taki zabieg. 

Dlaczego pantomogram jest przydatny? 

Pantomogram, czyli specjalne zdjęcie rentgenowskie to po prostu bardzo dokładny obraz naszej szczęki – a w tym naszych zębów, stawów i żuchwy. Stomatolog nie tylko może tutaj sprawdzić sobie rozmieszczenie każdego zęba – ale także zobaczyć, czy nie mamy w szczęce jakiś zmian chorobowych lub nieprawidłowości. Nie wszystko można przecież zobaczyć gołym okiem, a jakiekolwiek pomyłki w trakcie leczenia są tutaj niedopuszczalne – to pacjent w szczególności chce, aby wszystko odbyło się wzorowo. Róbmy więc pantomogram bez protestowania – wykonujemy takie zdjęcie dla naszego dobra. 

Na pewno możemy się spodziewać takiego zalecenia w momencie, gdy planujemy założyć na zęby aparat – na pantomogram warszawa skieruje nas więc ortodonta. Tutaj odbywa się to analogicznie – aparat musi być idealnie dopasowany do naszych potrzeb, a oprócz tego przed jego założeniem konieczne jest też wyleczenie wszelkich problemów z zębami. Takie zdjęcie udzieli więc ortodoncie wielu odpowiedzi jednocześnie i szybciej będziemy mogli przystąpić do założenia aparatu. 

Jak wygląda takie badanie? 

Pacjent musi udać się do gabinetu, w którym zostanie poproszony o ustawienie się w konkretnym miejscu – konieczne będzie zaciśnięcie zębów na specjalnym uchwycie i ograniczenie ruchów głowy. Chociaż pantomogram przeprowadzany jest z użyciem promieni RTG – my w jego trakcie jesteśmy chronieni przy pomocy specjalnej kamizelki i ryzyko jest tutaj minimalne. Nie musimy więc obawiać się, że promieniowanie nam zaszkodzi. Całość trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. W Warszawie polecamy punkty XRAY.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...