Owsianka na śniadanie – przepis i płatki owsiane dla zdrowia
Powszechnie uważa się, że owsianka spożywana na śniadanie dostarcza nam energii na cały dzień i jest gwarancją zdrowia, a znalezienie lepszego zastępstwa jest bardzo trudne. Zgodzą się z nami Anglicy, których poranny posiłek rzadko składa się z dobroczynnej kaszy. Natomiast Francuzi, Włosi, czy wiele innych narodowości, z łatwością obchodzą się bez niej w swoim porannym menu. Czy owsianka spożywana każdego dnia faktycznie przyczynia się do poprawy zdrowia?
Po pierwsze, należy rozwiać powszechny mit o tym, że każda owsianka jest zdrowa. To całkowita nieprawda. Wyłącznie pełnoziarnista kasza lub płatki z pełnego przemiału ugotowane na wodzie lub mleku mogą dostarczyć nam zdrowotnych korzyści. Wszelkiego rodzaju płatki owsiane ‘’ instant ‘’ zawierają większe ilości cukru, sztuczne dodatki oraz wzmacniacze smaku szkodliwe dla zdrowia.
Po drugie, wiele osób przekonanych jest, że jedząc dowolny rodzaj kaszy można schudnąć, a po włączeniu owsianki do swej diety proces odchudzania jest już gwarantowany. Teoretycznie może to być prawda, lecz ważne, by doprecyzować, iż kasza ( jak wspomniano ) koniecznie musi pochodzić z pełnego przemiału, należy gotować ją na wodzie i nie dodawać cukru, bądź innych jego zamienników. Dietetycy rekomendują również, aby spożywać kaszę szczególnie w te dni, na które zaplanowany mamy trening. Ponieważ, węglowodany złożone będą wchłaniały się szybciej podczas aktywności fizycznej.
Po trzecie, co może naprawdę zdziwić – pomimo obiegowej opinii, owsianka w czystej postaci nie jest najlepszym wyborem na śniadanie. Rzecz w tym, że zawiera ona za mało białka, które jest niezbędne dla organizmu, zaraz po przebudzeniu. Dlatego też, lepiej jeść kaszę albo na drugie śniadanie, albo łączyć ją z posiłkiem, bogatym w białko, jak np. omlet, twaróg lub kawałek żółtego sera.
Jeśli mowa o dobroczynnych właściwościach owsianki, należy powiedzieć, że jest zalecana przy chorobach układu pokarmowego, bowiem ma ona działanie osłaniające i ochronne, wspomaga trawienie i uwalnia organizm od toksyn. Lekarze zalecają dokładne oczyszczenie ziarna, ponieważ szorstkie włókna mogą uszkodzić błoną śluzową żołądka.
Dzięki wysokiej zawartości błonnika owsianka pomaga regulować pracę jelit oraz obniżać poziom cukru i cholesterolu we krwi. Zawiera elementy niezbędne dla zdrowia, jak np. magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk oraz mnóstwo składników odżywczych, odpowiedzialnych chociażby, za rozwój tkanki mięśniowej, dlatego lekarze zalecają gotowanie tej kaszy dzieciom, najlepiej na mleku.
Aby śniadanie było zarówno zdrowe, jak i smaczne warto wybrać odpowiedni rodzaj ziarna. Z reguły, w sklepach znajdziemy trzy podstawowe rodzaje owsianki. Pierwszy to zwykłe płatki, które są najmniej przetworzone i wymagają dłuższego czasu gotowania. Lekarze są zdania, że jest to najlepszy wybór, ponieważ zawierają najwięcej witamin, minerałów i błonnika. Jednak, ich przygotowanie zajmuje aż 30 minut.
Ogromną popularnością cieszą się także górskie płatki owsiane, czyli całe ziarna owsa. W tym przypadku ziarno powstaje w wyniku zgniecenia bez obróbki termicznej, nie tracąc przy tym swoich wartości odżywczych. Tego typu płatki można przygotowywać za pomocą wrzącej wody lub gotując na delikatnym ogniu przez 10 – 15 minut.
Trzeci rodzaj, to płatki błyskawiczne, uważane za najszybsze i najwygodniejsze w przygotowaniu. Wystarczy zalać je wrzątkiem lub gotować przez kilka minut na mleku. W tym przypadku jednak, ziarna są sparzane na parze i kilkukrotnie walcowane. Ostatecznie, osiągają luźniejszą strukturę, dlatego szybciej uzyskują pożądaną przez nas miękkość.
Powszechnie uważa się, ze obróbka termiczna może zniszczyć część istotnych elementów w składzie kaszy. Jednak, najcenniejsze substancje, wchodzące w skład owsianki, jak naturalny antyoksydant – witamina E oraz witaminy grupy B i niezbędne minerały ( wapń, magnez, fosfor itd. ) – w czasie gotowania pozostają nienaruszone.
Co do sposobu przygotowywania, kasza gotowana na mleku może być równie zdrowa, co owsianka na wodzie. Trzeba pamiętać, że dominująca w owsiance witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zatem, do owsianki przygotowanej na wodzie powinno się dodawać orzechy lub odrobinę oleju lnianego, a w przypadku nietolerancji laktozy zwykłe mleko zamienić można na kozie, kokosowe lub migdałowe.
Przepis na owsiankę z owocami:
Składniki:
Gorąca woda
40 g płatków owsianych
200 ml mleka
Pół banana lub garść porzeczki czerwonej i borówek
Kilka jeżyn
Szczypta cynamonu dla smaku
Przygotowanie:
Płatki zalać wieczorem gorącą wodą. Rano przełożyć do garnuszka i zalać mlekiem, podgrzać, powoli mieszać. Ciepłą owsiankę podawać w miseczce, udekorować umytymi wcześniej owocami, całość można posypać cynamonem.
zobacz również:
Co zapakować do pudełka na drugie śniadanie?
Lunchbox dieta do pracy – przepisy na śniadanie do biura
Ser żółty – popmysły na śniadanie
Śniadanie do szkoły