Odpowiednio zbalansowana dieta wpływa na rozwój, pamięć i zdolność do koncentracji. To, co podajemy naszemu dziecku do jedzenia, również wpływa nawet na to, jakie będzie miało oceny w szkole. Dlatego należy przyzwyczajać je do zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat. Nie jest to jednak wcale proste.
Bądź kreatywny
Podstawą diety naszego dziecka powinny być warzywa, produkty mleczne i ryby. Te pierwsze, są naturalnymi bombami-witaminowymi, bez których niemożliwy jest prawidłowy rozwój. Nabiał, jako źródło wapnia wzmacnia kości, natomiast zawarte w rybach kwasy omega-3 są niezbędne dla wypracowania odporności dziecka. O ile większość rodziców zgadza się z tą opinią, o tyle często wywołuje to bunt z drugiej strony. Niektórych najmłodszych trudno przekonać, że marchewka czy jabłko jest lepszą przekąską niż chipsy. Zachęcane przez reklamy, a także swoich rówieśników dziecko dużo chętniej niż owoce, będzie wybierać słodycze, fast foody i napoje gazowane.
Co możemy na to poradzić? Rozwiązaniem będą wesołe, kolorowe przekąski, które zapakujemy mu do pojemnika na drugie śniadanie. Odpowiednio przygotowane smakołyki pozwolą nam bezboleśnie prowadzić do menu tak problematyczne składniki jak ryby czy warzywa. Wszystko, czego nam potrzeba to odrobina dziecięcej wyobraźni. Z marchewki, papryki czy ogórka można wyczarować na kanapce uśmiechniętą buzię, lub kolorowego motyla. Ciekawie podane lub zapakowane danie będzie dla dziecka jak zaproszenie do nowej przygody.
Zamień niezdrowe na zdrowe
Dania typu fastfood są niezdrowe głównie przez wysoką zawartość tłuszczu i chemicznych „ulepszaczy”. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonanie ich samodzielnie, z naturalnych składników, nie zaszkodzą. Pizza na cienkim domowym cieście z dużą ilością warzyw, czy też samodzielnie wykonany, pieczony burger z pewnością posmakują bardziej niż te z sieciówki. W dodatku wspólne gotowanie będzie wspaniałą zabawą!
Układanie diety dla dziecka może być dobrym pretekstem do zmiany własnego stylu odżywiania. Wprowadzając zmiany do sposobu gotowania będziesz w stanie kontrolować racjonalne żywienie całej rodziny. Zacznij od małych kroków: zastąp śmietanę jogurtem, mięso gotuj na parze, unikaj soli i cukru – będziesz zaskoczony jak szybko zauważysz efekty. Warto również zainwestować w kilka przyrządów kuchennych, które będą Twoimi sprzymierzeńcami: zestaw garnków do gotowania na parze, patelnia do smażenia bez tłuszczu, grill elektryczny. Pozwolą Ci one przygotowywać zdrowe jedzenie dla całej rodziny bez wysiłku i wyrzeczeń.
Odpowiednia dieta nie tylko wpływa na obecne zdrowie naszego dziecka. Pamiętajmy, że to jakie teraz wykształtujemy nawyki żywieniowe, będzie miało odzwierciedlenie przez całe jego życie. Dlatego warto już od najmłodszych lat wpajać pewne uniwersalne zasady dotyczące odpowiedniego przygotowania posiłków i ich spożywania. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości zdrowiem i dobrymi wynikami naszej pociechy.
Przepisy na drugie śniadanie do pudełka:
Sałatka warzywna z grejpfrutem i wędzonym schabem
Składniki:
-główka sałaty lodowej,
-2 duże grejpfruty,
-1/2 ogórka,
-duża czerwona cebula,
-200g schabu wędzonego,
-2 ząbki czosnku,
-pieprz młotkowany z kolendrą,
-1/2 łyżeczki kolorowych ziół do sałatek,
-sól,
-2 łyżki oliwy z oliwek.
Sałatę umyć, osuszyć i porwać na kawałki wprost do miski. Ogórka dokładnie umyć i pokroić na półplasterki, dodać do sałaty. Grejpfruta obrać ze skórki, podzielić na cząstki i każdą cząstkę przekroić na pół. Cebule obrać, pokroić w półplasterki. Wszystko dodać do sałaty i wymieszać. Schab pokroić w bardzo cienkie półplasterki, zwijać w ruloniki i układać pomiędzy warzywami. Czosnek drobno posiekać, umieścić w moździerzu. Dodać oliwę, zioła do sałatek oraz szczyptę pieprzu i szczyptę soli. Wszystko dokładnie utrzeć na gładki sos. Tuż przed podaniem sosem polać sałatkę.
Wykonanie
Przygotować rozczyn: do 1/2 szklanki wody w kruszyć drożdże, dodać sól, wymieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy dwie łyżki oliwy z oliwek, jajko, oregano, bazylie, rozczyn i tyle wody aby powstała jednolita kula. Wyrabiamy ciasto około 5 minut(jeśli jest zbyt luźne dosypujemy mąki). Ciasto smarujemy oliwą i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.
Odrywamy małe kawałki ciasta, wałkujemy albo rozciągamy w rękach. Placki smarujemy sosem pomidorowym, układamy kawałeczek mozzarelli i listek bazylii, zwijamy i układamy w papilotce. Muffinki smarujemy rozkłóconym jajkiem albo wodą. Pieczemy w temperaturze 220*C przez około 10-15 minut.
Brokuła umyć, podzielić na różyczki, zblanszować. Podzielić na jeszcze mniejsze części. Jajka i pomidory pokroić na ósemki (ja zwykle te ósemki przekrawam na pół). Ziarna słonecznika podprażyć na patelni. Jogurt i majonez wymieszać, dodać sól i czosnek do smaku. Wszystko wymieszać. Na wierzchu posypać podprażonym słonecznikiem.
Makaron z obu zupek pokruszyć, wymieszać, dodać załączone przyprawy (bez dołączonego oleju!). Zalać szklanką wrzątku, odstawić do ostygnięcia. Mięso umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. Podsmażyć na odrobinie oleju rzepakowego, pod koniec smażenia oprószyć przyprawą do gyrosa. Przełożyć do miseczki i ostudzić. Pomidory umyć, pokroić w kostkę, kapustę poszatkować. Fasolę, groszek i kukurydzę przerzucić na durszlak, przelać wodą i odstawić by ociekły z nadmiaru wody. Jajka oskubać, i pokroić w kostkę. Wszystko połączyć, dodać majonez, doprawić do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem oprószyć posiekaną natki pietruszki.
Sandwich z jajkiem i chrupiącym boczkiem
Składniki na 2 sztuki:
-2 krótkie bagietki pełnoziarniste
-2 liście sałaty
-2 jajka ugotowane na twardo
-6 bardzo cienkich plasterków boczku
-4 pomidory lima – u mnie 2 czerwone i 2 żółte
-duży pęczek cienkiego szczypiorku
-Śniadaniowa Premium Bielmar
Składniki sosu wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić.
Szczypiorek drobno posiekać. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w plasterki. Boczek usmażyć na suchej – nieprzywierającej patelni, na chrupiąco. Jajka obrać i pokroić w plasterki.
Bagietki przekroić na pół, następnie każdą z części posmarować grubo Śniadaniową Premium i posmarowaną stroną przyłożyć do poszatkowanego szczypiorku – lekko docisnąć.
Na szczypiorku ułożyć po liściu sałaty, na niej pomidory – układając na zmianę żółte i czerwone plasterki. Na nich jajko i boczek. Polać sosem. Przykryć wierzchnią częścią bagietki.
Sałatka makaronowa z selerem i mozarellą
Składniki:
-250g makaronu,
-2 łodygi selera naciowego,
-4 pomidory,
-2 dymki ze szczypiorkiem,
-kulka mozarelli,
-sok z 1/2 cytryny,
-6 łyżek oliwy z oliwek,
-1/2 łyżeczki oregano,
-sól, pieprz.
Wykonanie
Makaron ugotować w osolonym wrzątku. Odcedzić, ostudzić.
Seler umyć, osuszyć i pokroić w kosteczkę. Dymkę wraz ze szczypiorem drobno posiekać. Pomidory umyć, osuszyć i pokroić w kostkę.
Wszystko połączyć z makaronem. Dodać pokrojoną w półplasterki mozarellę. Doprawić solą, pieprzem i suszonym oregano.
Sok z cytryny zmieszać z oliwą z oliwek, sosem polać sałatkę.
-2 jajka
-450 ml naturalnej maślanki
-50 ml oleju
-skórka z jednej pomarańczy
-6-7 łyżek miodu
Dodatkowo:
-2 średniej wielkości jabłka
-garść orzechów
-ew. płatki migdałów do posypania wierzchu
-foremka do pieczenia muffinek w wersji XXL
W jednej misce mieszamy suche składniki w drugiej misce mieszamy mokre składniki. Do suchych wlewamy mokre, mieszamy dodajemy jabłka pokrojone w kostkę i orzechy.
Z pergaminu do pieczenia wycinamy kwadraty tak żeby pasowały do naszej foremki. Natłuszczamy, wkładamy do formy, wlewamy nadzienie do 3/4 wysokości. Przed włożeniem do piekarnika wierzch możemy posypać płatkami migdałów (miałam to zrobić, ale zapomniałam). Pieczemy do suchego patyczka 180*C około 30-40 minut.
*Jeśli nie mamy foremki do pieczenia dużych muffinek możemy wykorzystać tą do małych. Wtedy możemy użyć już papilotek a czas pieczenia skróci się do 20-25 minut.
Sałatka z brzoskwiniami i kozim serem
Składniki:
-po garści rukoli, szpinaku i roszponki,
-3 brzoskwinie,
-2 dymki,
-2 gałązki lawendy,
-4 gałązki tymianku,
-kilka listków bazylii,
-100 g koziego sera,
-2 duże pomidory,
-olej w saszetce z pomidorami, czosnkiem i bazylią Kujawski.
Wykonanie
Rukolę, szpinak, bazylię i roszponkę umyć, osuszyć i rozłożyć na talerzu. Pomidory pokroić w dużą kostkę, rozłożyć na liściach. Dymki oczyścić i drobno posiekać. Brzoskwinie obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Wymieszać.
Listki lawendy i tymianku zdjąć z gałązek, dodać do sałatki. Skropić sosem. Kozi ser zapiekać w naczyniu żaroodpornym przez 10 minut w temp. 200st. Ułożyć na sałatce. Od razu podawać.
Sałatka z tuńczykiem, mandarynkami i orzechami laskowymi
Składniki:
-1 mała kapusta pekińska
–2 małe puszki mandarynek w syropie
2 puszki tuńczyka w sosie własnym
-4 jabłka
-1 szklanka posiekanych orzechów włoskich lub laskowych
Składniki na sos:
-1/2 szklanki oleju rzepakowego
-1/2 szklanki zalewy manadrynkowej
-sok z jednej cytryny
-sól, pieprz
-ewentualnie cukier
Kapustę umyć, osuszyć i pokroić w cienkie paski. Tuńczyka osączyć z sosu i rozdrobnić. Jabłka umyć, obrać i pokroić w paseczki. Mandaryni osączyć.
Z oleju, syropu mandarynkowego i soku z cytryny przygotować sos. Doprawić go solą, pieprzem i ewentualnie cukrem.
W szklanej misce układać warstwami: kapustę pekińską, tuńczyka, mandarynki, jabłka i orzechy. Wszystko polać przygotowanym sosem i delikatnie wymieszać.
Sałatkę wstawić na przynajmniej 1 godzinę do lodówki, by składniki się „przegryzły”.
Sałatę umyć, osuszyć i porwać na kawałki. Awokado obrać ze skórki, pokroić w kostkę, ułożyć na sałacie. Fasolę opłukać zimną wodą, odcedzić i ułożyć na sałacie. Rzodkiewkę umyć, pokroić w plasterki. Ogórka obrać ze skórki. Pokroić w cienkie plasterki, zwinąć w spiralki i ułożyć na sałacie. Serek doprawić solą i pieprzem. Rozłożyć na sałacie.
Olej wymieszać z sokiem z cytryny, doprawić solą z pieprzem. Całość posypać posiekanym szczypiorkiem.
Tuż przed podaniem polać sosem.
Sałatka z mango, pomidorem i fetą
Składniki na 2 porcje:
-1/2 małego mango
-pomidor
-mała czerwona cebulka
-ok. 120 g sera sałatkowego typu feta
-łyżka soku z limonki
-po 2 łyżeczki drobno posiekanej bazylii i natki pietruszki + listki do dekoracji
-saszetka Oleju Kujawskiego z bazylią
-świeżo mielony pieprz
-opcjonalnie sól, ostrożnie, ponieważ ser jest słony
Olej wlać do kubeczka, doprawić świeżo mielonym pieprzem. Cebulę drobno posiekać, skropić sokiem z limonki. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki. Pokroić w kostkę, wsypać do miseczki, zalać łyżką oleju z bazylią i zamieszać. Mango i fetę pokroić w kosteczkę. Na talerzach rozsypać posiekaną bazylię i natkę pietruszki. Na nich ustawić pierścienie i układać kolejno składniki. Zacząć od fety, lekko ją docisnąć skropić olejem, na to cebulka – docisnąć, mango – docisnąć, odsączony pomidor – docisnąć. Schłodzić 30 minut w lodówce. Ściągnąć pierścienie, skropić delikatnie olejem, udekorować kosteczkami fety i natką pietruszki.
Do mleka wkruszyć drożdże. Dodać przesianą mąką, wymieszać i odstawić na 2 godziny.
Ciasto właściwe:
-215 g mąki pszennej chlebowej,
-2 żółtka,
-łyżeczka soli,
-3 łyżki cukru,
-5 łyżek oleju rzepakowego,
-sezam i mak do posypania,
-jajko.
Do zaczynu dodać przesianą mąkę, sól, cukier, żółtka i olej. Robotem ucierać około 15 minut. Uformować kulę, przełożyć do natłuszczonej miski, przykryć folią i wstawić na noc do lodówki.
Następnie wyłożyć na lekko natłuszczony blat i rozciągnąć na kształt prostokąta. Pociąć na 12 mniejszych prostokątów. Każdy kawałek lekko rozciągnąć na kształt prostokąta, zwinąć w roladę. Powtórzyć czynność jeszcze raz. Następnie formować bułeczki obracając je i obtaczać złączeniem pod spód. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odstawić na 2,5 godziny. Następnie posmarować dwa razy rozkłóconym jajkiem, posypać odrobiną sezamu i maku. Piec około 15-17 minut w temp. 200st
Nadzienie:
–1/2 kg mielonej wieprzowiny,
-sól, pieprz,
-jajko,
-5 łyżek bułki tartej,
-łyżeczka przyprawy do chili con carne,
-sałata,
-pomidor,
-ogórek,
-ser.
Mięso urobić z jajkiem, 2 łyżkami bułki tartej, solą, pieprzem i przyprawą do chili con carne. Formować płaskie burgery. Obtaczać w bułce tartej. Smażyć na oleju na patelni grillowej z obu stron na zloty kolor. Bułki przekroić, układać plaster sałaty, plaster sera, mięso, plaster pomidora, 2 plasterki ogórka i kolejny liść sałaty. Przykryć drugą częścią bułki.
Wrapy z tuńczykiem i warzywami
Tortille:
-350 g mąki kukurydzianej,
-sól,
-czosnek,
-łyżka oliwy.
Mąkę zagnieść z łyżką oliwy, szczypta soli i czosnku z kostki. Dolać ok. 1 szkl. przegotowanej, chłodnej wody. Zagnieść elastyczne ciasto. Rozwałkowywać na placki o średnicy ok. 20-25cm (w zależności od wielkości naszej patelni). Smażyć na prawie suchej patelni, aż brzegi placka będą się zawijały do środka.
Sos:
-1 i 1/2 łyżki oleju rzepakowego,
-ćwierć łyżeczki skórki cytryny,
-2 łyżki soku z cytryny,
-sól, pieprz.
Warzywa umyć, osuszyć. Sałatę porwać na kawałki, przełożyć do miseczki, odstawić. Pomidory pokroić w kostkę, cebulę w piórka, oliwki zaś przepołowić, wymieszać ze szczypiorem. Tuńczyka odsączyć.
Wszystkie składniki sosu dokładnie zmieszać. Połową sosu zalać warzywa, resztą polać sałatę. Wymieszać. Na ciepłe tortille kolejno nakładać sałatę, warzywa i tuńczyka. Złożyć w kopertę. Przed podaniem przekroić.
Kuskus zalać ok. 1,5 szkl. wrzątku, przykryć folią i odstawić na godzinę. Następnie dodać masło i zamieszać widelcem.
Cebulę posiekać w kosteczkę, marchew również pokroić w kostkę. Dymkę posiekać wraz z natką pietruszki, warzywa dodać do kaszy. Dodać żurawinę oraz płatki migdałowe. Przygotować sos. Jogurt zmieszać z oliwą, curry i kurkumą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Sosem polać sałatkę. Doprawić do smaku.
Sałaty umyć, osuszyć i porwać na kawałki. Przełożyć na talerz. Posypać pokruszonym białym serem oraz pokrojonymi w ukośne kawałki kiełbaskami i porwaną miętą.
Oliwę zmieszać z octem jabłkowym, tymiankiem i przeciśniętym ząbkiem czosnku, doprawić do smaku. Sosem polać sałatkę. Przed podaniem doprawić jeszcze całość świeżo zmieloną solą i pieprzem. Udekorować ziołami.