Dlaczego warto jeść owoce?

9 września 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Lato to nie tylko czas wakacyjnych podróży upływających pod znakiem słońca. To również świetna okazja, by zasmakować owocowych rozmaitości, które w sezonie letnim są prawdziwą atrakcją dla podniebienia. Jeśli i Ty należysz do grona „owocożerców” zobacz, jakie inne walory, poza smakowymi, posiadają owoce.

Owoce są jednym z elementów zdrowej diety. Wzbogacają dietę w cenne witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Doceniamy ich smak i uniwersalność. Owoce dobrze komponują się z innymi składnikami diety i można je wykorzystać na każdą okazję jako danie główne lub dodatek do potraw. Dostarczają składników regulujących biologiczne reakcje organizmu. Jednak niektóre z tych składników są bardzo wrażliwe na temperaturę czy inną obróbkę kulinarną, dlatego postaraj się spożywać owocowe w jak najmniej przetworzonej formie, czyli surowe i ze skórką. Owoce są niezwykle bogate w witaminę C, K i E oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B2), kwasy organiczne, substancje aromatyczne i rozpuszczalny błonnik. Są bogate w naturalne antyoksydanty, chroniące komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są też źródłem cukrów prostych, dlatego bardzo ważne jest, abyś spożywała je z umiarem.
Pamiętaj, że owoce, mimo tego, że świetnie smakują, nie powinny stanowić podstawy Twojej diety. Zalecana dzienna porcja owoców to ok. 300g. Owoce są niskokaloryczne i mają (z wyjątkami, np. arbuz) indeks glikemiczny, nie oznacza to jednak, że możesz sięgać po nie bez umiaru. Pierwsze promienie słoneczne już dawno dały o sobie znać. Sezon letni rozpoczął się na dobre. Oto jego owocowi liderzy:

Truskawki – pojawiają się na początku czerwca i wprawiają w zachwyt wszystkie podniebienia smakoszy. Smakują wyśmienicie i mają wiele zastosowań: bezpośrednio z łubianki po umyciu, zmiksowane na delikatny koktajl, jako nadzienie do lekkich naleśników z jogurtem naturalnym lub chudym serem, dodatek do lodów, pierogów, zupy owocowej itp. Niepowtarzalny smaku truskawki zawdzięczają obecności kwasu elegonowego, który neutralizuje substancje rakotwórcze i zmniejsza ciśnienie. Truskawki zawierają spore ilości pektyn – naturalnego błonnika rozpuszczalnego. Który korzystnie wpływa na florę przewodu pokarmowego, ułatwia trawienie i przeciwdziała zaparciom. Błonnik zawarty w owocach poprawia tez przemianę materii i pomaga obniżyć masę ciała. Owoce truskawki mają właściwości zasadotwórcze oraz moczopędne. Dzięki zawartości potasu, wapnia i magnezu truskawki odkwaszają organizm. Soczyste owoce truskawki skrywają jeszcze coś. Zawierają żelazo, które działa krwiotwórczo i wzmacnia układ krążenia. Spożycie truskawek w codziennej, urozmaiconej diecie reguluje wydzielanie żółci oraz chronią przed zmianami miażdżycowymi. Ich pozytywny wpływ docenią również osoby, które chcą zachować gładką cerę i dobry nastrój. Pamiętaj, że truskawki sa też silnym alergenem i mogą wywołać pokrzywkę lub biegunkę.

Maliny – pojawiają się na początku lipca. Owoce maliny są bogate w witaminy (głównie witamin C i E oraz witamin z grupy B), minerałów (wapnia i żelaza), błonnika pokarmowego oraz kwasu foliowego i salicylowego. Zawarta w nich witamin C wzmacnia system odpornościowy i zwiększa przyswajanie żelaza. Poza tym jest naturalnym antyoksydantem. Maliny zawierają spore ilości błonnika pokarmowego (w 100g świeżych malin znajduje się ok. 7g błonnika), który jest niezwykle ważny w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki przewodu pokarmowego oraz w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Owoce maliny pomagają w zwalczaniu niestrawności, łagodzeniu biegunek, anemii i oczyszczaniu organizmu z toksyn. Picie soku ze świeżych owoców zmniejsza objawy przeziębienia i szybciej stawia na nogi.

Czereśnie – soczyste owoce czereśni zawierają cenne dla zdrowia witaminy (C, K, z grupy B i beta – karoten), jod, wapń, potas, żelazo i pektyny. Pektyny, to te frakcje błonnika, które są rozpuszczalne w wodzie. Obniżają one poziom cholesterolu i regulują gospodarką kwasów żółciowych. Czereśnie zawierają też flawonoidy – to właśnie im m.in. czereśnie zawdzięczają właściwości przeciwutleniajace, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośnie i moczopędne. Jeśli jesteś słaba i wyczerpana, porcja świeżych czereśni da Ci dodatkowy zastrzyk energii. Czereśnia znakomicie oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i upiększa skórę twarzy i szyi działając przecizmarszczkowo.

Wiśnie – są dobrym źródłem witaminy C i potasu. Oprócz jodu zawierają też spore ilości wapnia, żelaza i manganu, pektyn i kwasów organicznych m.in. kwas jabłkowy i cytrynowy. To właśnie one wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn i pobudzają przemianę materii. Mało kto wie, że szypułki wiśni zawierają składnik zwany kumaryną. Substancja ta wykazuje działanie antyzawałowe odgrywając istotną rolę w przeciwdziałaniu nadmiernej krzepliwości krwi i zapobiega powstawaniu skrzepów w naczyniach krwionośnych. Zawarte w owocach wiśni składniki mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz stabilizują pracę mięśnia sercowego. Korzystnie działają też na skórę poprzez działanie odmładzające, neutralizują wolne rodniki i wzmacniają włókna kolagenowe.

Brzoskwinie – w swoim miąższu zawierają prawdziwe skarby prosto z natury. Brzoskwinie są bogate w witaminy (witaminy z grupy B, PP i beta – karoten), którym zawdzięczają swoje właściwości tonizujące i odświeżające. Obecna w owocach niacyna i witaminy z grupy B, łagodzą stany lękowe, uspakajają i pozytywnie wpływają na układ nerwowy. To m.in. one uczyniły z brzoskwini owoc antystresowy. Brzoskwinie sa niskokaloryczne, pobudzają pracę przewodu pokarmowego i ułatwiają jego regenerację. Warto wiedzieć, że owce brzoskwini są bogate w keratoninę, która pełni rolę ochronna dla komórek, odmładza, wzmacnia tkankę łączną, pobudza produkcję czerwonych ciałek krwi (erytrocytów).

Owoce są wielkim dobrodziejstwem prosto z natury, ale pamiętaj, że aby zachować pełnię zdrowia owoce powinnaś spożywać z umiarem. W innym wypadku mogą one utrudnić utrzymanie smukłej sylwetki oraz nasilać fermentację w jelitach. Korzystaj, więc z kolorowej palety owoców nie tylko w sezonie, ale również po nim.

źródło: www.slimfigura.pl

Zobacz również:

  1. Jakie warzywa jeść jesienią?
  2. Jak wybrać dobrą pomarańczę?
  3. Jak uodpornić dziecko?
  4. Czekolada dobra dla serca



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Dlaczego warto jeść owoce?

  1. avatar Gość pisze:

    dzisiaj jem arbuza, czy może ma ktoś fajne przepisy na jakąś sałatkę z arbuza?

Dodaj komentarz