Nasze babcie polecały czekoladę na wzmocnienie i odstresowanie, badania medyczne w ostatnich czasach mówiły o szkodliwości spożywania czekolady, zaś najnowsze zaś badania mówią że czekolada wspomaga nasze zdrowie i dodaje sił – zatem wierzmy nieomylnym naszym babciom i…najnowszym badaniom.
Spożywanie gorzkiej czekolady w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko niewydolności serca o jedną trzecią – wynika z badań, o których informuje pismo Circulation Heart Failure. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, którzy przez dziewięć lat obserwowali stan zdrowia niemal 32 tys. szwedzkich kobiet w średnim i starszym wieku (od 48 do 83 lat). Zebrano dane na temat ich zdrowia, stylu życia oraz spożywania różnych pokarmów, w tym czekolady. Okazało się, że panie, które zjadały jedną do dwóch porcji (porcja to od 19 do 30 gram) czekolady w tygodniu miały o 32% niższe ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu niewydolności serca w porównaniu z tymi, które nie spożywały jej wcale. Jedna lub trzy porcje czekolady w miesiącu obniżały to ryzyko o 26%. Natomiast, największe miłośniczki czekolady, tj. te panie, które jadły ją codziennie, nie odnosiły podobnych korzyści – ryzyko pobytu w szpitalu czy zgonu z powodu niewydolności nie było w ich przypadku niższe. Jak spekulują naukowcy, brak ochronnego działania dużych ilości czekolady może wynikać z tego, że dostarcza ona dużo kalorii w związku z zawartością cukru i tłuszczu, a jedząc ją częściej zastępujemy bardziej wartościowe pokarmy. Nie można zapominać, że czekolada jest stosunkowo kaloryczna i spożywanie jej nawykowo w większych ilościach wiąże się z ryzykiem przybrania na wadze – komentuje kierujący badaniami dr Murrray Mittleman. Nadwaga i otyłość zwiększają z kolei ryzyko nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i zawału, czyli czynników ryzyka niewydolności mięśnia sercowego. W niewydolności serce nie jest w stanie przepompowywać wystarczającej ilości krwi pokrywającej zapotrzebowanie organizmu. Mittleman podkreśla, że aby czekolada dawała korzyści zdrowotne musi mieć odpowiednią zawartość kakao. Wprawdzie badane kobiety jadły głównie czekoladę mleczną, jednak w Szwecji zawiera ona ok. 30% kakao w suchej masie i np. w USA czy Wielkiej Brytanii zostałaby już uznana za gorzką. Kakao jest bogatym źródłem flawonoidów roślinnych, które mają działanie przeciwutleniające i – jak wykazały wcześniejsze badania – obniżają ciśnienie krwi i mogą obniżać ryzyko chorób układu krążenia. Dlatego, czekolady o niższej zawartości kakao, mogą nie dawać podobnych korzyści zdrowotnych. Zdaniem Mittlemana, jeśli chcemy sprawić sobie przyjemność, to najlepszym wyborem będzie gorzka czekolada, ale w umiarkowanych ilościach.
Mała ilość czekolady jedzona każdego dnia może obniżyć ryzyko zawału serca i udaru – wynika także z badań niemieckich naukowców z Instytutu Ludzkiego Odżywiania w Nuthetal. Z badań wynika, że jeśli dziennie zjemy kawałek wielkości mniej więcej małego czekoladowego wielkanocnego jajka to będziemy mieli mniejsze ryzyko zawału serca. Naukowcy podeszli do problemu bardzo poważnie. Przez osiem lat śledzili prawie 20 tys. ludzi i ich nawyki żywieniowe. Odnotowywali ile czekolady jedli i ile osób w tym czasie przeszło zawały serca. Z tych badań wynika, że osoby, które jadły co tydzień jedno opakowanie czekolady o 27% rzadziej przechodziły zawał serca i 48% rzadziej udar w porównaniu z tymi ludźmi, którzy jedli mniej niż jedno opakowanie czekolady miesięcznie. Te badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia. Zła wiadomość, że wystarczy jej mała ilość i nie ma powodów by się nią objadać – zaznaczył Buijsse. Dodał, że jedzenie większych ilość czekolady może prowadzić do otyłości, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzkiego serca. – Dlatego jeśli jemy czekoladę, to zrezygnujmy z innych słodyczy. Bo zaszkodzimy sobie zamiast pomóc – ostrzegał naukowiec.
Zdrowe właściwości uwielbianego przez wszystkich smakołyku, jakim jest czekolada odkrywają także kolejne, najnowsze badania. Wykazują, że bogata w kakao, ciemna czekolada może być zalecana osobom cierpiącym na marskość wątroby. Hiszpańscy naukowcy ogłosili, że spożywanie ciemnej czekolady ogranicza częste podwyższenie ciśnienie krwi w jamie brzusznej po posiłku, które może być niebezpieczne dla osób z chorą wątrobą. W ciężkich przypadkach może to doprowadzić nawet do pęknięcia naczyń krwionośnych. W czekoladzie znaleziono przeciwutleniacze, które są odpowiedzialne za poszerzenie komórek mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych, co dobrze wpływa na ciśnienie tętnicze. W badaniach przeprowadzonych na 21 pacjentach, zaobserwowano znacząco mniejszy wzrost ciśnienia krwi w wątrobie, u tych którzy spożywali czekoladę o 85% zawartości kakao. Spożywanie białej czekolady nie przyniosło jednak tak dobrych efektów. To badanie wyraźnie pokazuje związek pomiędzy jedzeniem ciemnej czekolady, a obniżeniem nadciśnienia. Wskazuje na potencjalne źródło pomocy w leczeniu pacjentów z marskością wątroby – powiedział Mark Thursz, profesor hepatologii z londyńskiego Imperial College (Friday April 16th, 2010). Wyniki badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Wątrobą w Wiedniu. Po wielu wcześniejszych badaniach naukowcy stwierdzili, że ciemna czekolada ma również pozytywny wpływ na pracę serca.
Tak więc czekolada spożywana z umiarem to składnik zdrowej diety, podobnie jak herbata, czerwone wino, owoce i warzywa, które także obniżają ryzyko zawału serca. Dalej wyniki badań wskazują że najzdrowsza jest czekolada ciemna i gorzka.
Źródła:
http://www.tvp.info/informacje/nauka/czekolada-dobra-dla-serca/1598749
http://www.portalspozywczy.pl/inne/slodycze_przekaski/wiadomosci/czekolada-dobra-dla-serca,36673.html
http://www.portalspozywczy.pl/inne/slodycze_przekaski/wiadomosci/naukowcy-znajduja-kolejne-wlasciwosci-prozdrowotne-czekolady,31008.html
http://www.portalspozywczy.pl/inne/slodycze_przekaski/wiadomosci/naukowcy-znajduja-kolejne-wlasciwosci-prozdrowotne-czekolady,31008.html
zobacz również:
- Desery z czekoladą – różne pomysłowe przepisy
- Muffinki miętowe z czekoladą
- Świeca zapachowa: czekolada z pomarańczą
- Jak zrobić gorącą czekoladę?