Coraz więcej z nas docenia naturalną pielęgnacje i przenosi ją na każdy możliwy poziom. Jej uroków możemy zaznać zarówno w pielęgnacji twarzy jak i całego ciała. Jeśli chcemy to robić dobrze i wykorzystywać cały potencjał zawarty w naturalnych substancjach, powinniśmy się zainteresować pielęgnacją olejami.
Jest kilka oczywistych zalet w stosowaniu olejów w taki sposób. Pierwszą z nich jest zdecydowanie cena. Oleje nie są drogie, a czasami na początek wystarczą takie, które możemy znaleźć w większości marketów np. oliwę z oliwek lub olej lniany. Co więcej często są pakowane w butelki o dużej pojemności, więc na długo nam wystarczą. Kolejną ważną zaletą takiej pielęgnacji jest wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, przeciwutleniaczy i związków mineralnych. Za taką mieszankę Twoja skóra tylko ci podziękuje. Dzięki nim oleje zadziałają łagodząco, nawilżająco i odżywczo.
Co jeszcze ważne, gdy zaczynamy swoją przygodę z olejami trzeba znać trzy podstawowe pojęcia określające właściwości danego oleju.
Schnące – bardzo szybko się wchłaniają i nie pozastawiają tłustej warstwy na skórze.
Półschnące – charakteryzuje je lekka konsystencja i tak jak poprzedniczki nie zostawiają tłustego filmu na skórze.
Nieschnące – wchłaniają się bardzo wolno i pozostawiają tłusty film na skórze. Najlepiej jednak nawilżają i odżywiają naszą skórę.
Skórę za pomocą olei można traktować na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest olejowanie skóry po kąpieli. Wystarczy nasmarować mokrą, rozgrzaną skórę olejem po kąpieli lub prysznicu. To pomoże ją nawilżyć i odżywić. Możemy również dodać do kąpieli około 50 ml oleju i w taki sposób potraktować nim skórę. Oprócz tego warto raz na jakiś czas wzbogacać swój krem do ciała naszym ulubionym olejem, aby podbić jego dobroczynne właściwości.
Szczególnie warto przyjrzeć się olejom, które łączą w sobie niską cenę, dużą pojemność i dobroczynne właściwości. Zwłaszcza na początek takie połączenie będzie idealne.
Olej kokosowy
Obecnie bardzo powszechnie dostępny olej, który możemy spotkać w większości sklepów spożywczych. Olej kokosowy świetnie wnika w głąb skóry i transportuje zawarte w nim związki aktywne. Zawiera bardzo dużo witaminy E, K oraz żelaza. Nie powinniśmy jednak z nim przesadzać stosując na skórę i należy zmianować go z innymi olejami. Zalicza się do olei nieschnących.
Oliwa z oliwek
Przez niektórych nazywana płynnym złotem dzięki zawartości dużej ilości witaminy F, chroniącej skórę przed utratą wody. Oprócz niej posiada także fosfor, potas i żelazo, a także witaminy A, B, C. Oliwa z oliwek będzie idealna do ciała zwłaszcza dal kobiet w ciąży, ponieważ zapobiega powstawaniu rozstępów. Jest olejem nieschnącym.
Olej arganowy
On z kolei jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, a także kwasów omega-6 i omega-9. Warto zwrócić uwagę na jego charakterystyczny, gorzkawy zapach, który nie wszystkim będzie odpowiadać. Kilka kropel wtartych w skórę może zapewnić jej elastyczność przez bardzo długi czas. Jest olejem półschnącym.
Olej lniany
Olej lniany ma w swoim składzie dwa razy więcej kwasów Omega-3 niż popularny olej z wątroby rekina. Olej lniany możemy stosować do każdego typu cery, ale najlepiej sprawdzi się przy skórze suchej i z tendencją do rumienia.
zobacz również:
Pielęgnacja skóry dojrzałej – na co zwrócić uwagę
Maseczki w płachcie jako sposób na idealną cerę
Domowe sposoby na spierzchnięte usta – 3 super przepisy!
Ceramidy i peptydy – substancje dobroczynne dla naszej skóry