Odkryj naturalny środek na stres i zmęczenie – Rodiola | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Odkryj naturalny środek na stres i zmęczenie – Rodiola

21 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rhodiola rosea to gatunek rośliny należącej do rodziny gruboszowatych, z rzędu skalnicowców. Rhodiola występuje naturalnie w górach półkuli północnej, najliczniej w obszarze obszarze okołobiegunowym, tworząc tam bujne kępy, z grubymi, poskręcanymi kłączami (po ich roztarciu wydziela się intensywny zapach, podobny do zapachu róż – stąd rosea w nazwie rośliny), grubymi, mięsistymi i tłustymi w dotyku liśćmi w sinozielonym kolorze (jesienią przebarwiają się na czerwono i żółto) oraz drobnymi, różnokolorowymi kwiatami. Rekordowy okaz, znaleziony w górach Ałtaju, miał blisko 300 łodyg (z czego prawie 100 kwitło!), a jego kłącze ważyło 3,7 kg. W Polsce Różeniec górski, nazywany również złotym korzeniem (miąższ kłącza ma żółtawy kolor) lub korzeniem arktycznym (ze względu na występowanie), można spotkać niemal wyłącznie na terenie parków narodowych – w Sudetach i Karpatach (w Tatrach nawet na wysokości ponad 2600 m n.p.m., na Lodowym Szczycie). Jakie właściwości przypisuje się tej niezwykłej roślinie? Czy warto włączyć ją do codziennej diety i w jakiej formie jest najlepiej przyswajana przez nasz organizm?

Właściwości Rhodioli rosea

Rhodiola rosea była stosowana już wieki temu, m.in. przez skandynawskich Wikingów, którzy wierzyli, że złoty korzeń dodaje im sił i poprawia ich wytrzymałość fizyczną oraz przez Chińczyków, którzy rekomendowali spożywanie korzenia Rhodioli, by zapewnić sobie witalność i długowieczność. Współcześnie po kłącze Różeńca sięga się przede wszystkim, żeby wspierać organizm w radzeniu sobie ze stresem i zmęczeniem, poprzez przywracanie równowagi ustrojowej i ułatwianie adaptacji organizmu do stanu podwyższonego napięcia psychofizycznego, a następnie redukowanie nadmiernego napięcia i wzmocnienie odporności na czynniki stresogenne oraz inne niekorzystne czynniki środowiska zewnętrznego.

Znane jest również działanie pobudzające Różeńca górskiego – pozytywnie oddziaływanie m.in. na funkcje poznawcze i pamięć, ale również inne funkcje mózgu. Holistycznym efektem wszystkich właściwości Rhodioli rosea i jej wpływu na organizm może być stworzenie optymalnych warunków do dobrego samopoczucia.

Różeniec górski – surowiec zielarski

Rhodiola rosea jest uznawana za roślinę leczniczą i coraz powszechniejsze jest uprawianie Różeńca dla pozyskania surowca zielarskiego, czyli kłącza z korzeniami. To właśnie w kłączu z korzeniami znajdują się największe ilości substancji czynnych: fenoloalkohol, glikozydy, salidrozydu, rozarin, rozawin, rozin, liczne flawonoidy, fenolokwasy, kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy), garbniki, tłuszcze, wosk, steryny, oksykumarynę, cukry oraz wiele innych.

Kłącze Różeńca uprawnego jest wykopywane nawet 5-6 razy w roku, następnie cięte na drobniejsze kawałki, myte i suszone w wysokich temperaturach (50 – 80 st.C). Z tak przygotowanego surowca wytwarzane są m.in. nalewki i preparaty stosowane w suplementacji dobrze zbilansowanej diety.

Preparat Rodiola w kapsułkach

Preparat Rodiola Gold to suplement diety marki Principium, oparty na ekstrakcie uzyskiwanym z pięcioletnich korzeni Rhodiola rosea (zbieranych ręcznie z kontrolowanych upraw!), posiadający wysoką standaryzację na rozwinę i salidrozyd (zdecydowanie wyższą w porównaniu do większości produktów), co gwarantuje lepszą skuteczność preparatu określanego w swojej kategorii jako premium.

Rodiola Gold może być przydatna w walce ze złym samopoczucie i rozdrażnieniem, stresem oraz zmęczeniem fizycznym i psychicznym. Ta tonizująco – adaptogenna roślina ma zdolność do aktywacji systemów adaptacyjnych organizmu oraz stymulowania jego reakcji na stres poprzez modulowanie wydzielania kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Poziom kortyzolu w naszym organizmie jest naturalnie wysoki rano i niski wieczorem, ale w wyniku m.in. przewlekłego stresu poziomy kortyzolu mogą utrzymywać się na stale wysokim poziomie, zaburzając niektóre funkcje organizmu.

Ekstrat zamknięty w wygodnych do stosowania kapsułkach gwarantuje optymalne wchłanianie substancji aktywnych w naszym organizmie i może być przyjmowany przez Vegan oraz osoby z nietolerancją laktozy. Zalecana dzienna dawka suplementu Rodiola Gold to 1-2 kapsułki przyjmowane z niewielką ilością wody, między posiłkami.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Labpharma.pl

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...
Problemy z trądzikiem
Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione konserwantów i sztucznych barwników znakomicie...