URODA I ZDROWIE

Odchudzanie w ciąży – pregoreksja

2 stycznia 2018, dodał: Emilia

Coraz częściej kobiety zachwycają się widokiem szczupłych, przyszłych mam w mediach. Chcą wyglądać jak Angelina Jolie czy Nicole Richie. Dlatego zachodząc w ciążę nie myślą o zdrowiu dziecka tylko liczą kalorie i kupują karnet na siłownię!  Dzięki obrazom w telewizji czy internecie dążą do tego, by nawet będąc w ciąży mieć nienaganną figurę.

A może to pregoreksja?

Co to jest pregoreksja? Jest to forma zaburzeń odżywiania, która występuje u kobiet w ciąży. A dlaczego dotyczy tylko kobiet w ciąży? Ponieważ wówczas przybieramy na wadze i wpadamy w panikę. Ta choroba dotyczy najczęściej kobiet mających wcześniejsze problemy z odżywianiem, byłe anorektyczki i bulimiczki. Objawia się podobnie jak anoreksja. Przyszłe mamy ograniczają jedzenie, prowokują wymioty lub stosują środki przeczyszczające i ćwiczą ponad siły. Wmawiają sobie, że to tylko po to, by wyglądać szczupło w czasie ciąży. A to wszystko stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka, które rozwija się w brzuchu kobiety.

Pierwsze przypadki pregoreksji zaobserwowano w stolicy kultu piękna i szczupłości – w USA. Obecnie jednak, lekarze i psycholodzy również z innych krajów (Anglia, Nowa Zelandia) donoszą o wielu przypadkach zachorowań.

Nie odchudzaj się będąc w ciąży!

Będąc w błogosławionym stanie nie możemy się głodzić! Musimy poprzez żywność dostarczać naszemu maleństwu i sobie wszystkich elementów odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Nie musimy opychać się pizzą i colą tylko powinnyśmy zadbać o zdrową dietę a nie niskokaloryczną. Gdy będziesz się odchudzać  w ciąży możesz tym samym doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu.  Najczęściej jest to niska waga urodzeniową, wcześniactwo, problemy z oddychaniem, większe ryzyko poronienia, depresja u dziecka i depresja poporodowa u matki, niedokrwistość, opóźnienia w rozwoju dziecka. W późniejszym wieku  możesz zafundować swojemu dziecku choroby serca, problemy z koncentracją i uczeniem się.

Ile powinna ważyć przyszła mama?

W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyszła mama powinna przytyć ok. 2 kg. Jeśli jednak męczą ją wymioty i nudności, może stracić nawet kilka kilo. Kobiety, które są bardzo szczupłe powinny przytyć trochę więcej.

W następnych miesiącach  przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg.

W rezultacie daje to ok. 12-13 kg. Oczywiście każda kobieta jest inna i może przybierać na wadze w swoim indywidualnym tempie.

Pamiętaj, że na kilogramy w ciąży składają się:

 • Powiększające się piersi
 • Powiększająca się macica
 • Zwiększanie się ilości płynów ustrojowych i krwi
 • Łożysko
 • Płyn owodniowy
 • Tłuszcz na biodrach i pośladkach, który stanowi ochronę dla płodu

W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka można stracić około 6 kg. W kolejnych jeśli będziesz karmić piersią spadną ci następne .

Dlatego nie ma co się martwić na zapas przybieraniem na wadze, ponieważ pamiętaj, że to, co Ci przybędzie, to jest naturalny efekt ciąży, który jest potrzebny!

Tycie w ciąży jest normalne – odchudzanie NIE!

Emilia

Zobacz również:

 1. Depresje poporodowe i psychozy

 2. Jak się odżywiać podczas ciąży?

 3. Trudny okres ciążą: dyskusja czytelniczek

 4. Palenie w ciąży zabójcze dla płodu?

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Odchudzanie w ciąży – pregoreksja

 1. avatar Magda pisze:

  Jestem dziennikarką TVN i jestem w trakcie przygotowania programu tv do którego chcemy zaprosić panie w ciąży, które mają problem z zaburzeniem odżywiania. Anoreksja lub bulimia są ciężkimi chorobami z którymi muszą poradzić sobie kobiety, takie zaburzenie może dotknąć też kobietę w ciąży. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie umiesz tego nazwać, ale nie wiesz też jak sobie z tym poradzić zgłoś się i porozmawiaj o tym. Podaj imię, numer telefonu na adres [email protected].

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą, na wagę kupuję bo taniej, do tego czasem dostanie...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...