Coraz częściej kobiety zachwycają się widokiem szczupłych, przyszłych mam w mediach. Chcą wyglądać jak Angelina Jolie czy Nicole Richie. Dlatego zachodząc w ciążę nie myślą o zdrowiu dziecka tylko liczą kalorie i kupują karnet na siłownię! Dzięki obrazom w telewizji czy internecie dążą do tego, by nawet będąc w ciąży mieć nienaganną figurę.
A może to pregoreksja?
Co to jest pregoreksja? Jest to forma zaburzeń odżywiania, która występuje u kobiet w ciąży. A dlaczego dotyczy tylko kobiet w ciąży? Ponieważ wówczas przybieramy na wadze i wpadamy w panikę. Ta choroba dotyczy najczęściej
Pierwsze przypadki pregoreksji zaobserwowano w stolicy kultu piękna i szczupłości – w USA. Obecnie jednak, lekarze i psycholodzy również z innych krajów (Anglia, Nowa Zelandia) donoszą o wielu przypadkach zachorowań.
Nie odchudzaj się będąc w ciąży!
Będąc w błogosławionym stanie nie możemy się głodzić! Musimy poprzez żywność dostarczać naszemu maleństwu i sobie wszystkich elementów odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Nie musimy opychać się pizzą i colą tylko powinnyśmy zadbać o zdrową dietę a nie niskokaloryczną. Gdy będziesz się odchudzać w ciąży możesz tym samym doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Najczęściej jest to niska waga urodzeniową, wcześniactwo, problemy z oddychaniem, większe ryzyko poronienia, depresja u dziecka i depresja poporodowa u matki, niedokrwistość, opóźnienia w rozwoju dziecka. W późniejszym wieku możesz zafundować swojemu dziecku choroby serca, problemy z koncentracją i uczeniem się.
Ile powinna ważyć przyszła mama?
W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyszła mama powinna przytyć ok. 2 kg. Jeśli jednak męczą ją wymioty i nudności, może stracić nawet kilka kilo. Kobiety, które są bardzo szczupłe powinny przytyć trochę więcej.
W następnych miesiącach przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg.
W rezultacie daje to ok. 12-13 kg. Oczywiście każda kobieta jest inna i może przybierać na wadze w swoim indywidualnym tempie.
Pamiętaj, że na kilogramy w ciąży składają się:
- Powiększające się piersi
- Powiększająca się macica
- Zwiększanie się ilości płynów ustrojowych i krwi
- Łożysko
- Płyn owodniowy
- Tłuszcz na biodrach i pośladkach, który stanowi ochronę dla płodu
W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka można stracić około 6 kg. W kolejnych jeśli będziesz karmić piersią spadną ci następne .
Dlatego nie ma co się martwić na zapas przybieraniem na wadze, ponieważ pamiętaj, że to, co Ci przybędzie, to jest naturalny efekt ciąży, który jest potrzebny!
Tycie w ciąży jest normalne – odchudzanie NIE!
Emilia
Zobacz również:
-
Depresje poporodowe i psychozy
-
Jak się odżywiać podczas ciąży?
-
Trudny okres ciążą: dyskusja czytelniczek
- Palenie w ciąży zabójcze dla płodu?