Obrzęk limfatyczny – Diagnoza i leczenie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Obrzęk limfatyczny – Diagnoza i leczenie

17 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Obrzęk limfatyczny sprawia, że tkanki są bardzo obrzęknięte i potrafią zwiększyć nawet swój obwód dwukrotnie. Inaczej choroba ta nazywana jest słoniowacizną, a cierpiące na nią osoby niestety muszą zmagać się z nią nawet do końca życia. Na szczęście jest to choroba, której skutki można zminimalizować.

 

Na czym polega obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny powstaje w momencie, kiedy w naszym ciele powstaje duży zastój limfy. Nie przepływa ona prawidłowo zatrzymując się w jednym miejscu. Najczęściej są to kończyny dolne lub górne. Płyn tkankowy naczyń chłonnych może zatrzymywać się przez uszkodzenie naczyń chłonnych albo wad wrodzonych, które uniemożliwiają jego prawidłowe przemieszczanie się. W zaawansowanym stadium może niestety doprowadzić do amputacji kończyn.

Płyn pochodzący z naczyń chłonnych w prawidłowo działającym układzie zabiera niepotrzebne nam substancje. Przy tej chorobie zostają one między komórkami, co powoduje duży obrzęk. Choroba objawia się tkliwością skóry, jej mocnym rozciągnięciem się, nienaturalnie opuchniętymi kończynami dolnymi i górnymi. Obrzęk limfatyczny może mieć różne przyczyny. Najczęściej są nimi m.in. przewlekła niewydolność żylna, ale równie kontuzje, które wpłynęły na działanie układu limbicznego. Do powstania obrzęku limfatycznego doprowadzają również choroby tkanki łącznej.

Obrzęk limfatyczny to głównie opuchlizna, ale również wciąż powiększające się naroślą oraz twarda i dość mocno naciągnięta skóra. Mogą pojawiać się również kłopoty z prawidłowym poruszaniem się.

Obrzęk limfatyczny – jak go leczyć?

Leczenie tej przypadłości jest bardzo trudne. Przede wszystkim umie on nawracać, przez co możemy spodziewać się, że będzie to problem, z którym będziemy walczyć nawet do końca życia. Na pewno na zmniejszenie się obrzęku limfatycznego wpływa odpowiednia dieta z niewielką ilością cukru oraz dużą ilością wody. Picie wody w trakcie terapii jest bardzo wskazane. Dodatkowo ważne jest także odżywianie, które pomoże zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, co z kolei wpłynie na mniejszą masę ciała. Bardzo ważne podczas leczenia są zabiegi, takie jak drenaż limfatyczny. Pozwala on na szybsze przemieszczanie się limfy do węzłów chłonnych, co znacznie wpływa na zmniejszenie się obrzęku. Może być on wykorzystywany również jako wsparcie innych terapii, takich jak kompresoterapia. Polega ona na częściowym i powolnym uciskaniu tych części ciała, które są narażone na obrzęk limfatyczny. Pacjent leży w specjalnym skafandrze, który działa pod ciśnieniem, wykonując masaż uciskowy. To również wpływa na lepsze przemieszczanie się chłonki do węzłów chłonnych. Bardzo ważnym elementem kompresoterapii jest również noszenie odpowiednich bandaży, których zadaniem jest stopniowe uciskanie tkanek tak, by pozbywały się nadmiaru chłonki.

Przy obrzęku limfatycznym bardzo ważna jest szybka diagnoza, ale również częste i regularne poddawanie się zabiegom rehabilitacyjnym, ponieważ nieleczony obrzęk limfatyczny może nie tylko narastać, ale w późniejszym okresie sprawiać problemy z chodzeniem.

W bardzo zaawansowanych przypadkach jest wykonywany zabieg chirurgiczny, który ma na celu wycięcie przerośniętej tkanki. Przy dużych uszkodzeniach naczyń limfatycznych, są wykonywane zabiegi mikrochirurgiczne, których celem jest transplantacja naczyń limfatycznych, by zostały stworzone ich nowe połączenia, co znacznie usprawnia przemieszczanie się chłonki.

Podczas terapii obrzęku limfatycznego można wspomagać się takimi metodami, jak polewanie obrzękniętych kończyn chłodną wodą, trzymanie ich w górze, dla lepszego krążenia oraz korzystanie z takich zajęć, jak aquafitness, czy pływanie, które bardzo dobrze wpływa na wzmocnienie naczyń limfatycznych. Na pewno na poprawę naszego stanu zdrowia może wpłynąć zmniejszenie wagi ciała, ponieważ obrzęki limfatyczne pojawiają się bardzo często u osób skrajnie otyłych, które mało się ruszają. Ruch oraz dieta może pomóc nam w terapii i zmniejszyć widoczne obrzęki.

Sprawdź także czym różni się Lipodemia (obrzęk tłuszczowy, lipidowy) od obrzęku limfatycznego na stronie centrum leczenia lipodemii w Warszawie https://lipodema.pl/

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz