Infekcje intymne najczęściej, ale nie tylko, przytrafiają się młodym mężczyznom. Poniższe objawy powinny niepokoić w pierwszej kolejności.
Nieswoiste objawy infekcji intymnych u mężczyzn
Niektóre infekcje intymne są rzadko wykrywane, bo ich objawy są identyczne jak w przypadku wielu innych chorób i przypadłości. Przykładowo:
- dyskomfort podczas oddawania moczu,
- pieczenie,
- bolesne oddawanie moczu,
- parcie na pęcherz
mogą mieć rozmaite przyczyny, w tym zapalenie cewki moczowej i rzeżączkę. Wówczas będzie towarzyszył im wyciek substancji z penisa. To właściwie jedyne, co odróżnia ten stan od objawów choćby przerostu gruczołu krokowego czy zapalenia pęcherza.
Metody terapii za każdym razem będą jednak inne, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Przykładowo na problemy z prostatą wielu panów stosuje leki pochodzenia roślinnego, np. Prostamol Uno, które łagodzą parcie na pęcherz i zmniejszają częstotliwość wizyt w toalecie. Jeśli podłoże jest bakteryjne, jak w przypadku zapalenia pęcherza, to leczenie może obejmować antybiotyk, bo musi być wycelowane w konkretne bakterie. Z kolei w przypadku zapalenia cewki moczowej poza antybiotykami pomocne mogą być nasiadówki i przemywanie podrażnionych miejsc rumiankiem czy szałwią.
Objawy, które trudno z czymś pomylić
Łatwiej jest zdiagnozować inne infekcje intymne, których objawy są charakterystyczne i niestety dość nieprzyjemne. Przykładem może być grzybica penisa, dająca objaw w postaci czerwonych punktów z białawym nalotem, które będą wiązały się z bólem podczas stosunku i oddawania moczu. Najczęściej stosuje się wtedy specjalną maść zapisaną przez lekarza. Kluczowe jest przejście całej terapii i stosowanie się do zaleceń – przerwanie jej w połowie, nawet jeśli teoretycznie widać było poprawę, może doprowadzić do jeszcze trudniejszych do wyleczenia nawrotów.
Nieco podobne objawy daje opryszczka narządów płciowych, której towarzyszą pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Są one bardzo bolesne i praktycznie uniemożliwiają współżycie, a nawet codzienne funkcjonowanie. Leczenie obejmuje przyjmowanie przez najczęściej 5-7 dni specjalnych leków przeciwwirusowych. Niestety domowe metody leczenia są tu zazwyczaj mało skuteczne.
Alergie i inne podrażnienia okolic intymnych
Coraz częściej podrażnienia męskich okolic intymnych wiążą się z czynnikami zewnętrznymi, które źle wpływają na delikatną skórę tych okolic. Może tu chodzić o:
- ciasne i mało przewiewne ubrania;
- agresywne środki piorące lub kosmetyki;
- żele nawilżające czy składniki zawarte w prezerwatywach plemnikobójczych.
Wówczas zazwyczaj do pozbycia się przykrych objawów wystarczy wyeliminowanie kontaktu skóry z określoną substancją. W utrzymaniu zdrowia okolic intymnych mogą być pomocne żele do higieny intymnej o lekko kwaśnym pH – w przeciwieństwie do drażniącego składu kosmetyków czy chemii gospodarczej. Objawem podrażnień jest zwykle zaczerwienienie, otarcie, a nawet wysypka w miejscach intymnych.