Jak zniwelować brzydki zapach potu?

23 kwietnia 2010, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Każdy się poci. To naturalne. Nadmiar potu bywa jednak uciążliwy. Mokre dłonie, stopy i pachy są krępujące. Wydzielanie potu to nic innego jak reakcja obronna przed przegrzaniem. Dorosły człowiek wydziela przeciętnie 800 ml potu na dobę. Jednak w skrajnych warunkach ilość ta może dochodzić nawet do kilkunastu litrów. Przy dużym stresie, wysiłku fizycznym, zmęczeniu, podczas choroby oraz upału, pot może dosłownie zalewać oczy. Bywa też, że człowiek poci się bez konkretnej przyczyny.

O nadpotliwości mówi się wtedy, gdy dochodzi do nadprodukcji potu. Nadpotliwość może być dziedziczna, a potęgują ją niektóre choroby, m.in.: cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość, zaburzenia hormonalne oraz niektóre leki, stres, a także dieta, w której za dużo jest pikantnych potraw, węglowodanów, kawy czy alkoholu. Dla zdrowia zamiast drugiej kawy warto wypić szklankę wody, a kawałek czekoladowego ciasta zastąpić jabłkiem albo surówką.Lepiej będziesz się także czuła w bluzce z oddychającego materiału, zamiast w syntetycznej, na której niemal natychmiast pojawiają się mokre plamy.

Jeśli jesteś zdrowa, pot pozbawiony jest zapachu. Przykra woń powstaje dopiero w wyniku jego rozkładu przez bakterie. A te działają bardzo szybko. Efekt? Mokre i niezbyt pachnące plamy na ubraniu. I tu przyjdą ci z pomocą kosmetyki: dezodoranty, antyperspiranty czy środki lecznicze dostępne w aptece. Antyperspiranty hamują wydzielanie potu. Substancjami aktywnymi są w nich najczęściej sole glinu, które czopują przewody wyprowadzające pot. Wystarczy umyć skórę, by jej procesy fizjologiczne wróciły do normy. Dezodoranty działają krócej niż antyperspiranty. Kosmetyki te stosuje się na czysta i osuszoną skórę.

Nie daj się potowi:

  1. Dbaj o higienę – dwa razy dziennie weź prysznic
  2. Używaj bezzapachowych mydeł, unikaj perfumowanych środków do mycia.
  3. Osuszaj starannie skórę.
  4. Stosuj dezodoranty albo antyperspiranty
  5. Noś przewiewne ubrania.

Ciekawostka

Część gruczołów potowych można zablokować lub zniszczyć. Blokują je zastrzyki z botoksu. Lekarz wstrzykuje wówczas roztwór toksyny w skórę pach, stóp albo dłoni, miejsce obok miejsca, w odległości ok. 1 cm blokując w ten sposób działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły w pot. Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 6 miesięcy. Podczas zabiegów chirurgicznych przecina się nerwy zaopatrujące gruczoły w pot lub usuwa gruczoły potowe pod pachami.

Zobacz również:

  1. Nadmierna potliwość
  2. Po co nam włosy pod pachami?
  3. Nadpotliwość – krępujący problem
  4. Pot to nie kłopot



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz