URODA I ZDROWIE

Nietolerancja laktozy

17 maja 2012, dodał: dietetyk medyczny

Ta dość uciążliwa dolegliwość polega na niemożności przyswajania cukru mlecznego laktozy. Dzieje się tak, gdy laktaza nie pracuje prawidłowo – organizm wytwarza jej za mało lub nie wytwarza wcale. Laktaza jest enzymem odpowiedzialnym za rozkład laktozy do formy z łatwością przyswajanej przez nasz organizm.

Jeśli po około 30 minutach od spożycia produktów zawierających laktozę pojawiają się u Ciebie bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, nudności lub bolesne kolki zgłoś się do lekarza w celu prawidłowej diagnozy, ponieważ dolegliwości te mogą doprowadzić do zaburzeń snu oraz uczucia chronicznego zmęczenia. Szacuje się, że w Polsce ok. 37 %  dorosłych cierpi na nietolerancję laktozy.

Leczenie nietolerancji laktozy polega na całkowitym wyeliminowaniu laktozy z diety. Do produktów tych należą głównie produkty mleczne, co w dłuższej perspektywie powoduje obniżenie wchłania wapnia przez organizm, prowadzi to do niedoborów tego pierwiastka w organizmie oraz w konsekwencji do osteoporozy. dlatego dietę trzeba skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, konieczne jest bowiem niekiedy suplementowanie wapnia.

Produkty o wysokiej zawartości laktozy:

mleko, lody, wszystkie rodzaje sera, kawa rozpuszczalna, kakao i niemal wszystkie napoje czekoladowe, śmietana słodka i kwaśna,  śmietanka oraz wszystkie desery na bazie śmietanki.

Produkty o niższej zawartości laktozy:

chleb, płatki zbożowe, masło, margaryna, serwatka, śmietanka do kawy w proszku, wątróbka, móżdżek, sosy i zupy na bazie mleka, śmietany, masła lub margaryny, dania podane z dodatkiem masła lub margaryny, warzywa mrożone lub z puszki, ciasta, ciasteczka, wafelki, pieczywo cukiernicze, jogurty.

W zależności od stopnia objawów konieczne jest wyeliminowanie produktów tylko z pierwszej grupy lub przy bardzo nasilonej nietolerancji z obu grup.

W sklepach można dostać mleko niskolaktozowe, lecz niestety przy nasilonych objawach także i ten produkt powoduje dolegliwości.

Justyna Marszałkowska-Jakubik – dietetyk medyczny -www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

  1. Galaktozemia – dieta na całe życie
  2. Co zawiera kawa zbożowa?
  3. Trucizny na talerzu
  4. Czym zastąpić biały cukier?loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sukienka
Bardzo fajna jest sukienka, w kolorze antracyt, w kroju regularnym, rękawem 3/4. https://www.jeans24h.pl/damska-sukienka-cross-jeans-sukienka-92112-anthracite-021-92112-021-p-186416.html
kawiarka
Od niedawna interesuję się kawą i mam dość picia rozpuszczalnej, ale z drogiej...
Botox na zmiany trądzikowe
Botox na trądzik? Też pierwszy raz o tym słyszę. Na nadpotliwość może...