Najpyszniejsze kotlety mielone według Strzelczyka. Dodaje dwa nietypowe składniki
OddaszFartucha to nie tylko jeden z byłych uczestników popularnego show kulinarnego, ale tez obecnie topowy polski youtuber z tej dziedziny. Jego szybkie, bezpretensjonalne dania podbiły nie tylko serca, ale też podniebienia Polaków. Wiele osób inspiruje się w kuchni jego pomysłami, które zawsze się sprawdzają i są na czasie. Tym razem na tapetę bierze kotlety mielone czyli klasyk polskiej kuchni.
Każda gospodyni zwykle ciut inaczej przygotowuje ten obiadowy smakołyk. Jedni uważają, że sekretem powinna być odciśnięta w mleku bułeczka, która nadaje puszystości kotlecikom. Inni nie wyobrażają sobie tej potrawy bez duszonej lub świeżej cebuli, czosnku, ulubionych przypraw. Natomiast bloger dodaje zgoła zupełnie coś innego, i wygląda na to, że jego kotlety faktycznie obłędnie smakują. Kotlety świetnie komponują się z sezonową surówką np. z młodej kapusty, z mizerią czy buraczkami, młodymi ziemniakami z koperkiem i zsiadłym mlekiem lub kefirem. Taki pożywny obiad letni dostarczy dużo energii i wartości odżywczych. Kotlety można również odgrzać na drugi dzień na patelni z odrobiną wody, można też pokusić się o wykonanie prostego sosu z dodatkiem np. pieczarek i świeżych ziół.
fotka: pixabay
Sekretny składników kotletów mielonych wg Strzelczyka
Tym wyjątkowym tajnym składnikiem jest po pierwsze jabłko starte na tarce, ale też odciśnięte z mleka płatki owsiane. Płatki owsiane to źródło białka, aminokwasów, błonnika, flawonoidów, witamin z grupy B oraz E. Z kolei w jabłkach znajduje się mnóstwo witamin, błonnika i pektyn. Znajdziemy w nich również witaminę C a także A, B1, B2, B3, B5, B6, E, K oraz J. Jabłka to owoce bogate także w beta karoten, luteiny, czy flawonoidy, które zapewniają świetne działanie antyoksydacyjne. Poniżej podajemy według nas przybliżone proporcje dania.
Składniki na najlepsze kotlety mielone
około 70 dag mielonego
szklanka płatków owsianych
mleko
jabłko
cebula
dwa jajka
sól, pieprz
Do mielonego mięsa należy dodać płatki wymoczone w mleku (na początku lub na końcu wyrabiania mięsnej masy), następnie ścieramy na tarce o małych oczkach cebulę i jabłko. Następnie ścieramy ząbek czosnku, sypiemy sól i pieprz, wbijamy dwa jajka i dokładnie mieszamy ręką całość. Zwolennicy większej ilości przypraw mogą pokusić się o dodanie majeranku (bloger nie dodaje tej przyprawy do kotletów). Do miski wsypujemy mąkę pszenną, wyrabiamy dłonią małe zgrabne kotleciki. Obtaczamy je w mące i smażymy na rozgrzanym tłuszczu, Rekomendujemy smażenie na smalcu lub oleju rzepakowym.
źródło: youtube, @oddaszfartucha