Najczęściej występujące choroby wieku podeszłego | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Najczęściej występujące choroby wieku podeszłego

23 maja 2017, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Do pojawiających się najczęściej chorób wieku starczego należą m.in. schorzenia układu krążenia, w tym serca. Seniorzy zapadają także na problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego: chorobę Alzheimera oraz Parkinsona. Równie częste są cukrzyca i osteoporoza.

 

Choroby układu krążenia i choroby serca

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób wieku podeszłego. Ryzyko jej powstania wzrasta wraz z wiekiem. Jest to związane ze zmianami w naczyniach krwionośnych, m.in. ich zwiększającą się sztywnością. wysokie stężenie sodu we krwi powoduje wzrost ciśnienia. U osób starszych często pojawiają się problemy z usuwaniem tego pierwiastka z organizmu. Seniorzy cierpią często na choroby serca, m.in. na chorobę wieńcową (niedokrwienną). Te i inne schorzenia mogą być leczone preparatami bezpłatnie dostępnymi w ramach projektu Leki 75+.

Problemy z pamięcią i choroba Alzheimera

Kolejnym schorzeniem wieku podeszłego jest demencja, otępienie starcze, a także choroba Alzheimera. Są one związane z problemami z pamięcią, orientacją w terenie oraz zaburzeniami w obrębie mowy. To choroby neurodegeneracyjne powstałe na skutek uszkodzenia mózgu. Mogą być też konsekwencją występujących wcześniej schorzeń, np. depresji.

Choroba Parkinsona

Objawy kolejnej choroby układu nerwowego, czyli choroby Parkinsona, to drżenie kończyn oraz problemy z mówieniem. U chorych pojawiają się też problemy z funkcjonowaniem procesów psychicznych.

Depresja

Depresja u osób starszych to bardzo częsty problem, który dotyczy głównie kobiet. Przyczyną choroby bywa samotność, ale także skutki uboczne leków stosowanych na inne schorzenia. Objawy depresji to m.in. brak zainteresowań, zły nastrój oraz długotrwały smutek pojawiający się bez wyraźnej przyczyny.

Cukrzyca

Cukrzyca jest kolejną chorobą wieku starczego. Wzrost zachorowań zwykle obserwuje się u osób w wieku około 60 lat. Ryzyko pojawienia się tego schorzenia nadwadze, otyłości oraz niskiemu poziomowi aktywności fizycznej. Dotyczy też pacjentów z chorobami wątroby bądź nerek. Cukrzyca może rozwijać się nawet przez kilka lat bez żadnych objawów.

Osteoporoza

Osteoporoza najczęściej dotyka kobiety w wieku powyżej 70 lat. Jej objawem jest zmniejszenie gęstości kości. Wpływa to na ich słabą wytrzymałość oraz podatność na złamania. One z kolei powodują wysoką umieralność. Szczególnie groźne są uszkodzenia kości udowej bądź miednicy. Pacjenci po tego typu złamaniach często nie wracają do pełnej sprawności, mają obniżony nastrój, a tym samym są podatni na inne schorzenia.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz