Nadmierna utrata włosów – skuteczne terapie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nadmierna utrata włosów – skuteczne terapie

29 marca 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Włosy stanowią atut wyglądu człowieka i istotny element wizerunku. Na głowie dorosłego człowieka rośnie 100-150 tysięcy włosów. Każdy z nich przechodzi cykl trwający 2-7 lat, w zależności od długości fazy wzrostu włosów. U mężczyzn najczęściej faza wzrostu jest krótsza niż u kobet. Długość fazy wzrostu jest uwarunkowana genetycznie i określa, jak długie włosy jesteśmy w stanie zapuścić. Każdego dnia fizjologicznie tracimy około 50-100 włosów. Przy dużej ilości włosów nawet do 150. Większa ilość wypadających włosów powinna zwrócić naszą uwagę.

nadmierne-wypadanie-włosów

Zgłębienie, z którego wyrasta włos to mieszek włosowy, który należy traktować jako osobną jednostkę. To organ wymagający ciągłych podziałów komórkowych w celu prawidłowego wzrostu włosa. Wszelkie zmiany w jego obszarze zaburzają rozwój włosa i prowadzą do jego utraty. 

Duża ilość stresu, przetworzona żywność, a co za tym idzie zaburzenia hormonalne, problemy metaboliczne czy niedobory, skutkują problemami na poziomie mieszka włosowego.  Często również prowadzą do nadmiernej utraty włosów oraz przyspieszenia procesów łysienia androgenowego zarówno typu kobiecego jak i męskiego.

skuteczne-sposoby-na-wypadanie-włosów

Nadmierna utrata włosów – najczęstsze przyczyny

Przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być:

 • niedobory pierwiastkowe,
 • zaburzenia hormonalne,
 • glukozowo-insulinowe, stany zapalne,
 • zakażenia pasożytnicze
 • przerosty grzybicze.

Nadmierna utrata włosów może towarzyszyć chorobom tarczycy, niedokrwistości, jak również może wystąpić po okresie ciąży czy w trakcie menopauzy. Istotne są również problemy układu pokarmowego, które mogą wskazywać na nieprawidłowości mikrobiomu jelitowego. Może to również  iść w parze z dysbiozą na poziomie skóry oraz samego mieszka włosowego i wpływać bezpośrednio na wzrost włosa. Przyczyną nadmiernej utraty włosów może być niedoborowa oraz zbyt niskokaloryczna dieta. Intensywna redukcja masy ciała oraz restrykcyjne diety, mogą skutkować m.in. poważnym niedoborem białka, które to stanowi główny budulec włosa (keratyna). Nie należy lekceważyć niepokojących dolegliwości ze strony organizmu, takich jak: osłabienie, ospałość, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, świąd czy suchość skóry.

Nadmierna utrata włosów – diagnostyka

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu nadmiernej utraty włosów jest właściwa diagnostyka. Znalezienie podłoża problemu oraz jego przyczyny, pozwalają na ustalenie prawidłowego planu postępowania. Pierwszą metodą diagnostyczną jest badanie trichoskopowe, które pozwala ocenić stan skóry głowy, ilość aktywnych mieszków włosowych czy jakość i grubość włosów. Badanie pozwala już wstępnie ocenić z jakim typem łysienia się zmagamy. Kolejnym działaniem diagnostycznym jest tzw. “pull test”, czyli test pociągania określający, czy mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, czyli czasowym nadmiernym wypadaniem włosów, spowodowanym konkretnym czynnikiem zaburzającym wzrost.

Podstawowa diagnostyka powinna obejmować analizę badań laboratoryjnych, takich jak: 

 • morfologia,
 • gospodarka żelazowa, w tym również ferrytyna,
 • próby wątrobowe,
 • poziom glukozy i insuliny,
 • witaminy B12 oraz B9,
 • a także pełen profil tarczycowy.

Te najważniejsze parametry, pozwalają wykluczyć najczęściej występujące przyczyny nadmiernej utraty włosów. Ogólnych informacji diagnostycznych dostarcza już pierwsza konsultacja z trychologiem oraz odpowiednio przeprowadzony wywiad. Należy pamiętać, że każdy problem wymaga szczegółowej, indywidualnej analizy, dlatego często niezbędne jest poszerzenie badań laboratoryjnych po wstępnej konsultacji ze specjalistą. Czasami pomocna w diagnostyce łysienia, jest analiza pierwiastkowa włosa. Badanie dostarcza informacji o pierwiastkach odżywczych oraz toksycznych w organizmie. Narażenie na związki toksyczne może być związane ze środowiskiem życia czy wykonywaną pracą. Obecnie jednak zanieczyszczenie metalami ciężkimi, pestycydami, azotanami, węglowodorami aromatycznymi i pierwiastkami radioaktywnymi mogą dotyczyć nas wszystkich. Badania pokazują, że obecność różnych związków do niedawna uważanych za niewykrywalne, obecnie są znajdowane są w żywności.

terapie-na-skórę-głowy

Nadmierna utrata włosów – dobór terapii

Dobór właściwego postępowania warunkowany jest podłożem występowania problemu oraz rodzajem łysienia, a także ogólnym stanem zdrowia i kondycją włosów. Inny rodzaj terapii stosowany jest w przypadku łysienia androgenowego, inny w łysieniu plackowatym czy w przypadku bliznowacenia mieszków a jeszcze inny w przy nadmiernej utracie włosów, czyli tzw. łysieniu telogenowym. Podstawę jednak w każdym problemie, stanowi właściwe wysycenie organizmu w mikro i makroskładniki, prawidłowe żywienie, redukcja stresu, który w obecnych czasach stanowi istotny czynnik nasilający każdy z wymienionych typów łysień oraz osłabienia włosów. Skuteczna terapia powinna zatem obejmować całościowe, interdyscyplinarne działania, takie jak tryb życia, dieta i suplementacja, pielęgnacja dobrana do potrzeb skóry i włosów oraz zabiegi trychologiczne.

Żywienie przy nadmiernej utracie włosów

Codzienna dieta powinna być prawidłowo zbilansowana i różnorodna, tak by zapewnić organizmowi odpowiedniej ilości białek, tłuszczy i węglowodanów oraz witamin.

Należy pamiętać, że włos składa się głównie z białka – keratyny, dlatego niedostateczna podaż białka w diecie, w konsekwencji prowadzi do zaburzenia wzrostu włosa, nadmiernego wypadania, a także osłabienia struktury włosów i ich kruchości. Do źródeł białka należą: mięso i podroby, jaja, ryby, warzywa strączkowe czy komosa ryżowa. Odpowiednia synteza białka jakim jest cysteina, wymaga właściwej podaży źródeł witamin B12, B9 i B6 oraz metioniny. Źródłem tych witamin są produkty odzwierzęce, dlatego osoby na diecie wegetariańskiej a szczególnie wegańskiej, powinny włączyć je do stałej suplementacji. Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowych podziałów komórkowych, a tym samym właściwego wzrostu włosa.

Prawidłowa podaż białka idzie w parze z dostarczeniem odpowiedniej ilości żelaza, które stanowi główny pierwiastek odpowiedzialny choćby za dostarczenie tlenu i składników odżywczych do brodawki włosa. Niedobór żelaza wpływa bezpośrednio na problem nadmiernego wypadania włosów. Warto zwracać uwagę na składniki wspomagające wchłanianie żelaza oraz te, które wchłanianie zaburzają. Zwłaszcza jeśli zmagamy się z niskim jego stężeniem lub niską ferrytyną. Składnikiem skutecznie poprawiającym wchłanialność żelaza jest witamina C, tak więc warto spożywać jej źródła w postaci cytrusów, brokułów czy papryki. Przed posiłkami oraz w trakcie, nie należy unikać picia kawy i herbaty. Wchłanianie żelaza zaburza również wapń, dlatego w posiłkach bogatych w żelazo warto unikać nabiału.

trychologia-badanie-włosów

Jakie inne makroelementy mają znaczenie przy nadmiernej utracie włosów?

Niezbędne są również cynk i miedź oraz proporcje między nimi. Pierwiastki te powinny być dostarczane jednocześnie, gdyż nadmiar cynku zaburza wchłanianie miedzi. Bardzo dobrym źródłem obu tych pierwiastków jest czarny sezam. Do innych źródeł należą: pestki dyni, płatki owsiane, kakao czy wątroba cielęca.

Tłuszcze odpowiadają m.in. za przemiany hormonalne a jak wiemy hormony mają ogromny wpływ na włosy, szczególnie u kobiet. Niewłaściwa ilość estrogenów może skracać długość cyklu wzrostu włosa, tym samym powodować szybsze jego wypadanie i gorszą jakość włosa. Codzienna podaż NNKT, tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zapewnia sprężystość i elastyczność włosów. Warto zadbać zatem o wprowadzenie do diety zdrowych źródeł tłuszczy, należą do nich, np. orzechy, pestki dyni i słonecznika, oliwa z oliwek, awokado.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy żywieniu?

Węglowodany stanowią źródło energii dla człowieka. Należy zadbać jednak o ich dobre źródła, unikając tym samym cukrów prostych, których spożycie prowadzi zaburzeń gospodarki glukozowo-insulinowej czy zaburzeń lipidowych. Dieta wysokocukrowa wpływa na zaburzenie mikrobiomu skóry głowy i mieszka włosowego wpływając negatywnie na jego środowisko. Badania wskazują na związek spożycia cukrów w przyspieszonym rozwojem łysienia androgenowego.

Warto zadbać o regularność posiłków, prawidłowe nawodnienie oraz eliminację produktów przetworzonych. Nadmierne spożywanie alkoholu również odbije się negatywnie na procesach wzrostu włosa.

Nowoczesne terapie trychologiczne

Trychologia jest dziedziną szybko rozwijającą się, ze względu na duże zapotrzebowanie i złożone problemy skóry głowy i włosów w obecnym społeczeństwie. Zabiegi oparte na nowoczesnych preparatach, stanowią ważny element terapii w przypadku nadmiernej utraty włosów. Należy podkreślić, że same zabiegi nie rozwiążą problemu nadmiernego wypadania, w przypadku łysienia telogenowego. Terapie wpływać będą na szybszy odrost utraconych włosów, czy spowolnią przebieg łysienia androgenowego.

Do najskuteczniejszych metod należą zabiegi z wykorzystaniem aktywnych preparatów, ukierunkowanych na stymulowanie i odżywienie mieszka włosowego.  Składniki aktywne w zabiegach wprowadzane są najczęściej za pomocą mezoterapii mikroigłowej, mezoterapii igłowej lub infuzji tlenowej. Często stosowanym zabiegiem w terapiach łysień jest karboksyterapia. Zabieg polega na śródskórnym podaniu dwutlenku węgla w celu wytworzenia nowych naczyń krwionośnych, a tym samym silnego dotlenienia i odżywienia skóry i mieszków włosowych. Zabieg sprawdza się w przypadku zaburzonego ukrwienia skóry głowy i napiętej powięzi, co często idzie w parze w nadmierną utrata włosów lub ich osłabieniem.

"terapie-na-nadmierne-wypadanie-włosów

Inne skuteczne terapie na wypadanie włosów

Odpowiedzią szczególnie na problem miniaturyzacji mieszków włosowych, występujący w łysieniu androgenowym, jest preparat Pep Factor Scalp będący mieszanką peptydów oraz składników odżywczych. Zawarty w nim peptyd miedziowy sprawia, że włosy stają się grubsze, bardziej napigmentowane i gęste. Pep Factor Scalp wprowadzany jest za pomocą mikronakłuwania a zabiegi wykonywane są w serii co około 21 dni. Zabieg jest doskonałą alternatywą dla osocza bogatopłytkowego.

Stymulacji wzrostu włosów w nadmiernym wypadaniem służą m.in czynniki wzrostu komórkwego, witaminy czy białka. Odkryciem ostatnich czasów jest również preparat Cellcurin o szerokim spektrum działania. Wprowadzany za pomocą mikronakłuć silnie odżywia mieszki i powoduje odrost utraconych włosów.

Należy pamiętać, że zabiegi iniekcyjne mogą być wykonywane na zdrowej, nie uszkodzonej skórze, bez stanu zapalnego. Każda dysfunkcja ze strony skóry będzie skutkowała osłabieniem wzrostu włosów, dlatego też podstawowym elementem terapii jest pielęgnacja domowa i  redukcja ewentualnych problemów skalpu. Regularny peeling skóry głowy, dobrany do jej potrzeb, właściwy szampon to podstawa dla każdej skóry  głowy. W terapii nadmiernej utarty włosów, doskonałe efekty przynosi regularne wspomaganie wzrostu za pomocą dobranych do skóry i jej problemu lotionów, czyli tzw. wcierek stymulujących. Obecnie posiadamy preparaty wysokiej jakości o skuteczności opartej na badaniach klinicznych, co przekłada się na widoczne efekty  w terapii domowej.

Podsumowując – skuteczne terapie na wypadanie włosów

Nadmierna utrata włosów stanowi ogromny problem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinecie trychologa. Problemy na poziomie wzrostu włosów wymagają jak najszybszej reakcji, gdyż często stanowią objaw nieprawidłowości wewnątrz organizmu. Ciągle badane są zmiany zachodzące w skórze i strukturze włosa. Dostępne obecnie na rynku trychologicznym preparaty aktywne, wspomagają proces terapeutyczny a stosowane regularnie przynoszą doskonałe efekty. Skuteczna terapia w problemie nadmiernej utraty włosów, powinna jednak obejmować zarówno zabiegi w gabinecie trychologa, właściwą pielęgnację domową, jak również indywidualnie dopasowaną supemetację. Każdy przypadek należy rozpatrzyć w sposób interdyscyplinarny, w oparciu o ogólny stan zdrowia, wysycenie organizmu w makro i mikroelementy, stan psychologiczny czy tryb życia. Ważnym elementem jest regulacja rytmu okołodobowego oraz redukcja poziomu stresu. Dopiero kolejny krok stanowią zabiegi stymulujące wzrost włosa, takie jak mezoterapia czy karboksyterapia. Stosowane wraz z właściwą dieta, suplementacją i zmianą złych nawyków przynoszą szybkie efekty odrostu utraconych włosów oraz pogrubienia włosów, które uległy miniaturyzacji.

Profesjonalne zabiegi trychologiczne oferuje klinika Sephia MED. Więcej informacji znajduje się na stronie sephiamed.pl

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...