Na czym polegają operacje odchudzające i plastyczne żołądka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Na czym polegają operacje odchudzające i plastyczne żołądka?

20 stycznia 2012, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Operacje plastyczne ostatnio stały się bardzo popularne. Dzięki nim można nie tylko powiększyć sobie pośladki ale i schudnąć. Dla tych, którzy od lat walczą z otyłością, specjaliści proponują operacyjne zmniejszenie żołądka. Na czym polega ta operacja?

Tylko długotrwała praca nie tylko nad własnym wyglądem, ale przede wszystkim nad akceptacją i polubieniem własnej osoby może nam przynieść wymierne rezultaty. Niestety część z nas nie potrafi w żaden sposób poradzić sobie z zaburzeniami łaknienia lub po prostu lenistwem. Próba odchudzania się poprzez stosowanie wyniszczających organizm diet powoduje, że nasza waga z powrotem staje się duża, przekraczając coraz to większą ilość kilogramów. Wydaje się, że łatwą metodą pozbycia się fałdek tłuszczu na brzuchu jest poddanie się operacji odchudzającej.
Nadciśnienie, choroby żył, cukrzyca, zmiany zwyrodnieniowe stawów – im większa nadwaga, tym większe prawdopodobieństwo tych schorzeń. Sytuacja staje się alarmująca, gdy wskaźnik masy ciała BMI przekroczy 40 (np. osoba, która przy wzroście 160 cm waży ponad 105 kg). Niestety, przy tak dużej otyłości szansa na schudnięcie za pomocą diety, ćwiczeń, a nawet leków, jest niewielka. Ostatnią deską ratunku może więc być operacyjne zmniejszenie żołądka.

Tylko dla hipergrubasów

Szansę na poddanie się operacji mają osoby, których wskaźnik BMI wynosi powyżej 40. Muszą jednak uzyskać skierowanie z Instytutu Żywności i Żywienia – chodzi o poświadczenie, że inne próby odchudzania okazały się nieskuteczne. Ale to dopiero połowa drogi. Trzeba jeszcze wykonać wiele badań lekarskich oraz spotkać się z psychologiem. Jego zadaniem jest m.in. zdobycie pewności, że potencjalny pacjent ma silną motywację do poddania się operacji i potem zachowania zalecanej przez lekarzy diety. Brak wstrzemięźliwości w jedzeniu po tak poważnym zabiegu może bowiem mieć groźne następstwa, włącznie z pęknięciem szwów.

Operacje odchudzające

Żaden lekarz nie powinien przeprowadzić chociażby zabiegu zmniejszenia żołądka u osoby posiadającej kilkukilogramową nadwagę. Już na początku poruszania problematyki operacyjnego leczenia otyłości trzeba zaznaczyć, że zawsze związane jest ono w sposób bezpośredni z niemałym ryzykiem. Dlatego zanim będziemy na tyle ociężałe, że nawet najmniejszy ruch będzie stanowił ogromny wysiłek, należy rozpocząć dbanie o sylwetkę. Najrozsądniej będzie, jeśli po kilku nieudanych próbach odchudzania się kończących się efektem jo-jo udasz się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się pełnią zdrowia.
Chirurgia otyłości to inaczej przeprowadzanie operacji na pacjentach z otyłością, które w konsekwencji mają ułatwić im zrzucenie zbędnych kilogramów. Chirurgia bariatryczna, bo takim mianem określa się tę dziedzinę medycyny, przeprowadza zabiegi na żołądku, korzystając z różnego rodzaju metod.

Na czym polegają operacje plastyczne żołądka?

Obecnie stosuje się dwie główne metody:
Za pomocą opaski tworzy się w żołądku dwa różnej wielkości zbiorniki. Pokarm najpierw trafia do mniejszego (niewielki posiłek daje już uczucie sytości) i przez wąski otwór w opasce powoli przesuwa się do większego zbiornika. Opaski są niewymienne, umieszcza się je na stałe. Materiał, z którego je wykonano, jest niewchłanialny.
W górnej części żołądka wydziela się niewielki zbiorniczek, do którego doszywa się pętlę jelitową. Pokarm przesuwa się nią do dalszej części jelita cienkiego, dokąd z dolnej części żołądka odpływają też soki trawienne. Nowszy wariant tej metody polega na wyłączeniu z układu trawienia pewnej części jelita cienkiego. Pozostałą jego część łączy się z niewielkim zbiorniczkiem utworzonym w górnej części żołądka i oddzielonym od jego dolnego fragmentu. Niektóre zabiegi można wykonywać laparoskopowo. Zależy to m.in. od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i stopnia otyłości. U osób z bardzo wysokim BMI metoda ta nie zawsze daje pożądany skutek.

Chudszy oznacza także zdrowszy

Przez 18-24 miesiące po operacji pacjent zrzuca zbędne kilogramy, po czym waga stabilizuje się na pewnym poziomie. W tym czasie można schudnąć nawet o połowę. Przynosi to bardzo wymierne korzyści zdrowotne: unormowanie ciśnienia krwi, odciążenie serca i stawów, obniżenie poziomu cholesterolu i tym samym zmniejszenie zagrożenia zawałem, zahamowanie rozwoju cukrzycy. Nie mniej ważne jest również odzyskanie sprawności fizycznej, a także poprawa samopoczucia.
Materiały: www.Echirurgia.pl, www.jejuroda.pl, www.kobieta.pl

Zobacz również:

  1. Czy tabletki na odchudzanie mogą pomóc?
  2. Brideoreksja – obsesyjne odchudzanie przed ślubem
  3. Przemiana materii a odchudzanie
  4. Soki i koktajle oczyszczające krew i organizm




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...