URODA I ZDROWIE

Przemiana materii a odchudzanie

18 października 2010, dodał: eva45

Niektóre diety odchudzające zmuszają nas do głodowania. Jemy coraz mniej, myśląc, że organizm będzie wykorzystywał rezerwy, kompensując niedobory dostarczanych składników pokarmowych. Tymczasem koncepcja podstawowej przemiany materii burzy całą tę teorię. Jaki jest związek między przemianą materii a odchudzaniem?

Podstawowa przemiana materii

Podstawowa przemiana materii to najmniejsze tempo metabolizmu, określa niezbędne do życia zapotrzebowanie organizmu na energię. Innymi słowy jest to ilość energii, którą nasz organizm spala bez względu na okoliczności, nawet jeśli cały dzień leżymy, nie wykonując żadnych czynności.
Energia ta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: podtrzymuje pracę serca, odżywia mięśnie i mózg, podtrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i umożliwia trawienie.

Podstawowa przemiana materii jest różna w zależności od osoby, od jej wzrostu, masy ciała i płci. Niektóre osoby tyją, jedząc niewiele, inne natomiast pomimo jedzenia dużych ilości pożywienia, chudną. Z drugiej strony przemiana materii z wiekiem staje się coraz wolniejsza (mamy coraz mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne), ma również swoje szczyty (np. w okresie dojrzewania, kiedy potrzeby energetyczne są bardzo duże).

Aby poznać przybliżoną wartość swojej przemiany materii, czyli dziennego zapotrzebowania na kalorie, można zastosować metodę Harrisa i Benedicta:

Dla kobiet: 9,740 x waga (w kilogramach) + 172,9 x wzrost (w metrach) – 4,737 x wiek (w latach) + 667,051

Dla mężczyzn: 13,707 x waga (w kilogramach) + 492,3 x wzrost (w metrach) – 6,673 x wiek (w latach) + 77,607.

Jak przyspieszyć przemianę materii?

Istnieje wiele metod pozwalających przyspieszyć przeminę materii i zwiększyć ilość spalanych kalorii. Oto najważniejsze z nich:

  • Jedz tyle, ile potrzebujesz – odchudzając się, nie powinniśmy oczywiście opychać się jedzeniem. Z drugiej strony nie należy również pozbawiać organizmu energii, której potrzebuje do funkcjonowania. Jeśli przesadnie ograniczamy ilość dostarczanych kalorii, organizm, zamiast wykorzystywać zmagazynowany tłuszcz, ma tendencję do spowalniania przemiany materii. Innymi słowy będzie ograniczał ilość spalanej energii. Jeżeli takie głodzenie się utrzymuje się przez dłuższych czas, również spowolnienie metabolizmu stanie się długotrwałe.
  • Nie zapominaj o śniadaniu – codziennie jedz śniadanie. Organizm pozbawiony źródła energii nie spala zalegającej tkanki tłuszczowej, lecz spowalnia metabolizm, co w dłuższej perspektywie sprzyja tyciu.

  • Ćwicz mięśnie – diety niskokaloryczne sprzyjają nie tylko utracie wagi, lecz także utracie mięśni. Mięśnie są jednymi z głównych spalaczy energii. Dlatego im więcej mięśni, tym szybciej organizm spala kalorie, nawet bez wysiłku fizycznego. W związku z tym warto zadbać o odpowiednią muskulaturę, która, obok odpowiedniej diety, jest kluczem do skutecznego odchudzania. Przyspieszenie przemiany materii można osiągnąć na przykład dzięki ćwiczeniom aerobowym. I pamiętaj, bardziej od intensywności ćwiczeń liczy się ich regularność.

Ewa Jastrzębskadodała: eva45


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Przemiana materii a odchudzanie

  1. avatar bary pisze:

    Błonnik – to mi pomaga. Odkrycie, że otręby nie są trucizną, chyba mnie uratowało. Zajadam się owsianymi i pszennymi Kupca – robię z nich bułeczki. I więcej białka w diecie niż węglowodanów. Zdecydowanie lżej się czuję.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...