Mocznik – składnik pielęgnacji anti-aging

19 marca 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Mocznik, pomimo iż jest produktem przemiany materii, na pewno nie jest zbędny! Ten niepozorny składnik aktywny potrafi zdziałać cuda z naszą skórą. Wygładzi, nawilży, zmiękczy zrogowacenia, pomoże w AZS, łuszczycy, czy innych dermatozach. Sprawdź, dlaczego warto o nim pamiętać, jeśli zależy ci na opóźnieniu procesów starzenia.

Z zegarem biologicznym nie wygrasz, ale odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci spowolnić zachodzące w skórze procesy starzenia. Jednym z podstawowych jej elementów jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Sucha, odwodniona skóra staje się szorstka, matowa, traci jędrność i ma większą skłonność do tworzenia się zmarszczek. Co więcej sucha skóra oznacza również osłabienie ochronnego płaszcza hydrolipidowego naskórka i zwiększoną wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Najlepszym sposobem na zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia jest dostarczenie jej substancji zawartych w Naturalnym Czynniku Nawilżającym (NMF). W jego skład wchodzą m.in. aminokwasy, kwas piroglutaminowy, mocznik, amoniak, kwas moczowy, składniki mineralne i cukry.

Mocznik, a poziom nawilżenia skóry

Mocznik to składnik NMF, naturalnie występujący w skórze, co sprawia, że jest jedną z najskuteczniejszych, a przy tym bezpiecznych substancji nawilżających, stosowanych w kosmetyce. W przeciwieństwie do typowych substancji higroskopijnych, które wiążą cząsteczki wody, mocznik zatrzymuje wodę w skórze poprzez ograniczanie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL) oraz wpływa na strukturę białek, dzięki czemu finalnie naskórek staje się bardziej „szczelny”. Niestety wraz z wiekiem ilość mocznika w korneocytach, czyli martwych komórkach warstwy rogowej naskórka, ulega zmniejszeniu. Skóra staje się bardziej szorstka, sucha, pozbawiona jędrności i łatwo się łuszczy. Aby temu przeciwdziałać trzeba dostarczyć go naszej skórze z zewnętrz – podczas codziennej pielęgnacji.

Co wpływa na skuteczność kosmetyków z mocznikiem?

Działanie mocznika na skórę zależy od 2 czynników:

  • Stężenia.

W mniejszych wykazuje działanie nawilżające, w większych – keratolityczne. W stężeniu powyżej 10% mocznik powoduje rozerwanie wiązań wodorowych keratyny, co umożliwia złuszczenie komórek warstwy rogowej, dzięki czemu zrogowaciała, szorstka skóra staje się bardziej miękka i gładka w dotyku. Dodatkowo, zmiękczona warstwa rogowa naskórka ułatwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry.

  • Charakteru podłoża kosmetycznego.

W przypadku formuł kosmetycznych typu „olej w wodzie” czas aktywnego działania mocznika po aplikacji wynosi do kilkudziesięciu minut. Przy formułach typu „woda w oleju” czas ten się wydłuża do kilku, a nawet kilkunastu godzin po aplikacji kosmetyku. Tym samym, jest on bardziej efektywniejszy – wnika głęboko i dłużej oddziałuje na naszą skórę.

Fot. Balsam nawilżający AMADERM UREA 1,5%, www.amaderm.pl

Dzięki lekkiej, natłuszczającej konsystencji szybko się wchłania, przywracając fizjologiczny płaszcz hydrolipidowy naskórka. W jego składzie znajdziemy składniki zawarte w NMF w tym m.in. mleczan sodu, który utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci i mocznik (w stężeniu 1,5%), który  działa intensywnie nawilżająco i sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i gładka, a dodatkowo ułatwia przenikanie składników aktywnych do głębszych partii skóry, Balsam zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia – skóra staje się jędrna, bardziej elastyczna i wygładzona. A dodatkowo, kosmetyk intensywnie zmiękcza szorstką skórę, dzięki czemu znika nieprzyjemne uczucie napięcia. Balsam jest także bezpieczny dla kobiet w ciąży, co potwierdzają przeprowadzone badania toksykologiczne.

Zastosowanie kosmetyków z mocznikiem u osób starszych i z atopowym zapaleniem skóry, pozwala skutecznie wyeliminować symptomy suchej, przesuszonej skóry.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...