Mleko zamiast wody?

16 października 2014, dodał: dietetyk medyczny
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

A to ciekawe – Twoje dziecko jest aktywne i ruchliwe? Do picia podawaj mu mleko zamiast wody!

Najnowsze badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że aktywne dzieci powinny dostawać do picia mleko, gdyż zapobiega ono odwodnieniu lepiej niż woda. Jest to szczególnie ważne podczas upałów.

Jak tłumaczą naukowcy mleko skutecznie uzupełnia niedobory sodu, traconego wraz z potem i sprawia, że organizm lepiej zatrzymuje płyny w organizmie. Dostarcza także białka niezbędnego dzieciom do wzrostu i rozwoju mięśni. W czasie badań nawet specjalne napoje izotoniczne dla sportowców były na dalszych miejscach.

„Dzieci odwadniają się podczas gier i ćwiczeń, dlatego bardzo ważne jest, by otrzymywały wystarczającą ilość płynów, zwłaszcza przed powrotem do zabawy. Mleko jest lepsze niż woda czy napoje dla sportowców, gdyż stanowi dobre źródło wysokiej jakości białka, węglowodanów, wapnia i elektrolitów” – podkreśla autor badań.

Zaznacza, że nawet 1 procent odwodnienia organizmu może powodować aż 15 procentowe pogorszenie wydajności fizycznej, związane m.in. ze wzrostem akcji serca i temperatury ciała. Większe odwodnienie może prowadzić nawet do udaru cieplnego.

Wciąż jednak należy pamiętać, że woda stanowi około 80% składu ciała noworodka, 70% składu ciała dziecka, 65% u młodzieży i „jedynie” 60% u dorosłych. Niezależnie od procentów, widać , że wciąż stanowi zdecydowaną większość naszego ciała. Dlatego jej rola na każdym etapie naszego życia jest tak samo ważna i niezastąpiona. Niedobory wody prowadzą do zaburzeń przede wszystkim ze strony układu nerwowego, ale także przewodu pokarmowego oraz funkcjonowania całego ciała. U zdrowych dzieci zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników – przede wszystkim jest to wiek i masa ciała, ale również stan zdrowia oraz czynniki zewnętrzne, jak np. temperatura otoczenia. Dlatego poza mlekiem czy świeżo wyciskanymi sokami od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dziecko do picia czystej niesmakowej wody.

Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk medyczny- www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

 1. Zdrowe przekąski na każdą okazję
 2. Zalety picia mleka
 3. Kosmetyki z koziego mleka – skuteczne?
 4. Mleczne tajemnice kosmetyki twarzy


Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Mleko zamiast wody?

 1. avatar balbinka7 pisze:

  Moje dziecko lubi mleko. Samo wyciąga po nie rączki. Również w upały, zamiast napojów czy wodę woła o mleko!

 2. avatar Luizka pisze:

  No jakoś mnie to nie przekonuje. To , że niemowlę pije tylko mleko i nic mu nie jest to wiem, ale kiedyś słyszałam, że picie zbyt dużych ilości może też być szkodliwe. Moje dziecko lubi soki, nie kupuje napoi tylko przegotowuję wodę , oczywiście wcześniej ją filtrując mam dzbanek Atri, dzięki niemu pozbywam się chloru i innych zanieczyszczeń jakie mogą się znaleźć w wodzie i albo robię naturalne soki na bazie wody i owoców, albo herbatę lekko słodzoną z cytryną.

 3. avatar Monika pisze:

  Mleko jest bardzo zdrowe, niestety nie każde dziecko je lubi, a szkoda bo to dobre źródło wapnia. Moje też nie chce, uparła się tylko na pokarm z piersi , a nie jest już ono tak wartościowe jak na początku, ciężko przez to przemycić jej witaminki, ale spuszczam trochę swojego pokarmu i Vita DK przemycam w ten sposób, tak jeszcze weźmie, zobaczymy co będzie z tym piciem mleka w przyszłości, może będzie lubiło kakao :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

dywan z długim włosiem
Dzień dobry. Gdzie mogę zamówić jakiś ładny elegancki dywan z długim włosiem. Czy...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Odpowiadając na pytanie: nie musi. Wystarczy kupować na promocjach :). Ja często na...
paznokcie u faceta...
Coraz więcej facetów nie obcina paznokci... Zauważyłyście to?
Ile kosztuje teraz malowanie mieszk…
A może tapeta zmywalna? Na dłużej wystarczy i nie wydzieli tylu trujących substancji co farba...