Miechunka peruwiańska – właściwości i przepisy na dania z miechunką
Miechunka jadalna nazywana inaczej peruwiańską lub złotą jagodą jest rośliną egzotyczną. Posiada cudowne właściwości odżywcze oraz zdrowotne i była znana już w czasach Inków. W miechunce znajdziesz witaminy, składniki mineralne, wapń, fosfor i wiele innych cennych składników. Zobacz co warto wiedzieć o tej roślinie.
Co nieco o roślinie
Miechunka to inaczej wiśnia peruwiańska bądź rodzynek brazylijski. Obecnie uprawia się ją prawie w całym świecie. Dzieli się na dwa rodzaje – miechunka rozdęta oraz miechunka pomidorowa. Jednak najbardziej zdrowa pod względem wartości odżywczych jest miechunka peruwiańska. Owoc rośliny przypomina pomidora koktajlowego. Posiada barwę pomarańczowo – złotą i zamknięty jest w jasnobrązowej otoczce. Niektórzy twierdzą, że przypomina chiński lampion. Co ciekawe miechunka zalicza się do tej samej rodziny roślin co pomidor, bakłażan, czy papryka. Owoce miechunki są słodko – kwaśne z delikatną nutą goryczki. Smak można porównać do kiwi czy agrestu.
Właściwości miechunki
Miechunka bogata jest w witaminę C, dzięki czemu idealnie nadaje się na okres jesienno – zimowy. Dodatkowo wzmocni Twoje stawy i kości oraz usprawni układ krwionośny. Miechunka neutralizuje wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się komórek skóry. Roślina ta wzmocni Twój układ odpornościowy i poprawi stan skóry. Miechunka zawiera również witaminę A wspomagającą prawidłowe widzenie. Znajdziesz również w miechunce witaminę B, która pomaga w walce ze stresem czy złym nastrojem. Jedz miechunkę, aby wzmocnić kości i zęby.
Wskazówki
Miechunkę dostaniesz w prawie każdym sklepie, ale zwróć uwagę, aby kolor był pomarańczowy. Żółte oraz zielone są niedojrzałe i kwaśne, a brązowe będą przejrzałe. następnie wyjmij miechunkę z przysłowiowego lampionu umyje pod bieżącą wodą. Możesz je spokojnie spożywać na surowo. Miechunka idealnie nada się do tworzenia przetworów typu dżemy, konfitury czy galaretki. Świetnie sprawdzą się również jako nalewki. Śmiało dodawaj je do sałatek i wszelkich wypieków. Lubisz chipsy, ale dbasz o linię? Miechunka przychodzi z pomocą. Zastąpi Ci też przekąski typu paluszki, czy krakersy. Wysusz owoce i dodaj do jogurtu czy muesli.
Dania z miechunką
Zapiekanka
Co kupić?
- 300 g ciasta francuskiego
- filet z piersi kurczaka
- cebula
- pół szklanki mrożonego groszku
- około 20 miechunek
- curry
- sól
- Pieprz
- łyżka masła
- gałązka lubczyku
- szczypiorek
- pieprz czerwony
- chili w płatkach
- 50 g startego pecorino romano
Przygotowanie:
Mięso pokrój na kawałeczki i natrzyj curry oraz solą i pieprzem. Cebulę pokrój w plasterki i zeszklij na maśle, po czym dodaj kurczaka. Wrzuć groszek oraz posiekane zioła i wszystko razem wymieszaj. Teraz pokrój na kwadraty ciasto francuskie i każdy osobno posyp pecorino romano i dodaj nadzienie. Dodaj po 2 -3 miechunki i posyp płatkami chili. Piecz w 210 stopniach przez 12 – 15 minut. Podawaj posypane pieprzem na zimno lub gorąco.
Wątróbka
- 500 g wątróbki
- 3 młode cebulki
- 60 g suszonej miechunki
- 60 g suszonej żurawiny
- 100 g świeżej czerwonej porzeczki
- łyżka masła
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 100 ml białego półwytrawnego wina
- sól
- pieprz
- natka pietruszki
Przygotowanie:
Wątróbkę oczyść z błony, pokrój na plastry i obsmaż z obu stron na oleju oraz maśle.następnie dodaj pokrojoną w plasterki cebulę, miechunkę oraz żurawinę. Kiedy cebula się zeszkli należy wlać wino i czekać aż odparuje. Wątróbkę podajemy ze świeżym pieczywem, posypaną porzeczką, natką oraz solą i pieprzem.
Deser
Co kupić?
- 8 ciastek owsianych
- 2 banany
- 12 łyżek masy krówkowej
- 4 miechunki
Przygotowanie:
Przygotuj sobie 4 pucharki i pokrusz do nich po 2 ciastka. Banany pokrój w plastry i ułóż na ciastkach. Jeżeli chcesz, to wcześniej wymieszaj banany z sokiem cytrynowym. Całość polej 3 łyżkami masy korówkowej i ozdób miechunką.
Budyń
Co kupić?
- mała dynia hokkaido
- szczypta cynamonu
- 4 łyżki kaszy jaglanej
- 1 dojrzała brzoskwinia
- pół mango
- 3 łyżki mleka migdałowego
- kilka suszonych owoców miechunki
- 1 łyżeczka płatków migdałowych
- 1 łyżeczka jogurtu naturalnego
Przygotowanie:
Dynię należy umyć i wykroić kapelusz oraz wydrążyć miąższ. Następnie oprósz ją cynamonem i piecz w 180 stopniach przez 30 – 40 minut. Kaszę opłucz i ugotuj w wodzie, po czym zblenduj wraz z obranymi ze skórki brzoskwinią oraz mango. Dodaj mleko migdałowe i wlej do upieczonych miseczek budyń. Następnie dodaj kleks jogurtu naturalnego i ozdób miechunką i płatkami migdałowymi.