Jeśli tak, to być może cierpisz na męty ciała szklistego, czyli tzw. latające muszki.
Męty powstają w wyniku nagromadzenia się różnych substancji, znajdujących się w ciele szklistym oka. Widoczne są najczęściej w środkowym polu widzenia, podczas patrzenia przymrużonymi oczami na jasne tło: śnieg, biały sufit. W jasne dni widoczne są nawet przy zamkniętych oczach. Przyjmują formę wspomnianych cieni, plamek, a także nitek i zmarszczek.
Powstawać mogą jeszcze przed urodzeniem, jako pozostałości obecnej w życiu płodowym tętnicy przebiegającej przez ciało szkliste, albo w wyniku zmian zachodzących w siatkówce i ciele szklistym oka.
Męty poruszają się wraz z ruchami oka, dzięki czemu oko je widzi. Gdyby były nieruchome, jak np. znajdujące się w oku naczynia krwionośne, na skutek procesu adaptacyjnego, oko przestało by je dostrzegać.
Co to jest?
Męty to produkty przemiany materii, których oko nie jest w stanie się wystarczająco szybko pozbyć. Przyczyną ich powstawania jest tzw. synereza, czyli zjawisko polegające na uwalnianiu wody z żelu. Ciało szkliste ma właśnie postać takiego żelu, w skład którego wchodzą: kolagen, kwas hialuronowy i woda. Uwolnienie wody, powoduje kurczenie się żelu i rozpad kolagenu. Tworzą się wówczas kolagenowe włókna, które nasze oko widzi jako męty.
Inne przyczyny plamek
Widzenie drobnych plamek, może być także przyczyną oderwania się fragmentu siatkówki, jako konsekwencja oddzielenia się ciała szklistego od siatkówki oka. Sytuacja taka grozi utratą wzroku i wymaga natychmiastowej kontroli okulistycznej.
Męty mogą być również wynikiem urazów mechanicznych oka, stanów zapalnych gałki ocznej, a także zmian wywołanych cukrzycą.
Męty choć występują także u ludzi młodych, ryzyko ich pojawienia się, jak i nasilenie, wzrastają z wiekiem. Bardziej podatne na ich wystąpienie są także osoby z krótkowzrocznością, zaćmą i jaskrą.
Dla większości osób, które je posiada nie stwarzają większych problemów. Jednak jeśli znajdują się w pobliżu pola widzenia mogą powodować znaczny dyskomfort. Tacy pacjenci mogą zdecydować się na chirurgiczny zabieg usunięcia mętów (tzw. witrektomia). Dawniej stosowano także, mało skuteczną, farmakologiczną witreolizę, polegającą na stosowaniu kropli z dużą zawartością substancji jodowej, mającej rozpuszczać męty. Laserowa witreoliza YAG, również nie daje oczekiwanych rezultatów.
Mimo braku 100% skutecznych metod leczenia (poza leczeniem chirurgicznym), warto udać się z problemem do okulisty, by zdiagnozował on widziane przez nas plamki. Kontrola okulistyczna mętów opiera się na przeprowadzeniu nieinwazyjnego badania przy użyciu oftalmoskopu lub lampy szczelinowej.
Źródło: pl.wikipedia.org
Zobacz również:
- Bezpieczne zabiegi laserowe na oczy
- Sposób na stożek rogówki
- Laserem po oczach – czyli jak pozbyć się okularów
- Kiedy oczy są zmęczone