URODA I ZDROWIE

Laserem po oczach

7 marca 2011, dodał: Redakcja

Laserem po oczach – alternatywa dla okularów i soczewek

Wady wzroku są problemem coraz większej grupy ludzi. Ograniczają swobodę ruchu, komfort, a nawet dostęp do szczególnego typu profesji. Do tej pory najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z wadą były okulary i soczewki korekcyjne. Nie stanowią one jednak optymalnego rozwiązania – te pierwsze ograniczają pole ostrego widzenia, te drugie – mogą podrażniać oczy i wywoływać infekcje. Z pomocą nadchodzi chirurgia refrakcyjna, a dokładniej, laserowa korekcja wad wzroku.

Nasz ekspert:

dr Barbara Czarnota z kliniki okulistycznej Lexummedica w Poznaniu

Zabieg chirurgiczny trwa bardzo krótko i wykonywany jest bez użycia skalpela. Zastępuje go specjalny laser, którego zadaniem jest zmiana krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Laser bezpośrednio modeluje rogówkę, spłaszczając ją w centrum w przypadkach krótkowzroczności lub uwypuklając w nadwzroczności. Po tym, jak krzywizna rogówki zostanie zmieniona, wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce, a widzenie poprawia się. Cały zabieg przebiega pod miejscowym znieczuleniem, a więc pacjent jest przytomny i ma stały kontakt z lekarzem. Może odczuwać pewien dyskomfort, jednak cały zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Łatwy powrót do pełni zdrowia

Zaledwie w kilka dni po przebytym zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Trzeba jednak stosować się do konkretnych zaleceń lekarza. – Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach. Niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny, a także korzystanie z pływalni lub solarium (ze względu na niepożądane wysuszenie oka i możliwość powstania infekcji). Ponadto, w ciągu pierwszych kilku dni należy znacznie ograniczyć pracę przy komputerze – mówi dr Barbara Czarnota z kliniki okulistycznej Lexummedica.

Dla aktywnych po 20 roku życia

Laserowa korekcja to idealna metoda dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sporty, takie jak nurkowanie czy skoki spadochronowe. Z pewnością usatysfakcjonuje także zwolenników jazdy na rowerze czy motocyklu – występuje tam bowiem konieczność używania kasków ochronnych, przez co zakładanie okularów jest utrudnione, a często wręcz niemożliwe. Inną dyscypliną, w której wada wzroku może być sporą przeszkodą, jest pływanie. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem muszą wówczas korzystać ze specjalnych gogli pływackich wyposażonych w szkła korekcyjne. Podobna sytuacja dotyczy wszelkiego rodzaju sportów walki. Trening np. karate czy boksu ze względu na wysoką kontaktowość jest niemożliwy w okularach.

Operacje laserowej korekcji wad wzroku przeznaczone są dla osób po 20 roku życia, u których wada wzroku jest już ustabilizowana. Z zabiegu z powodzeniem można skorzystać aż do 55-60 roku życia. Należy jednak pamiętać, że zabieg laserowej korekcji nie likwiduje tzw. presbiopii, czyli konieczności zakładania okularów do czytania po 40. roku życia. Ważne jest także, żeby pacjent nie posiadał innych schorzeń oczu, takich jak np. jaskra, stany zapalne przedniego odcinka oka, alergie w okresie zaostrzenia, zaćma, odwarstwienie siatkówki  itp. Przeprowadzenie takiego zabiegu jest wykluczone u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W tym okresie bowiem, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka – wyjaśnia dr Barbara Czarnota z kliniki Lexummedica. Zabieg można przeprowadzić w czasie ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Warto również zaznaczyć, że przebycie zabiegu nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości – dodaje.

By lepiej widzieć w pracy

Jeśli chodzi o wielkość wad, które kwalifikuje się  do skorygowania laserem, to przyjmuje się, że górną granicą jest -10,0 dioptrii dla krótkowzroczności, +6,0 dioptrii dla nadwzroczności i 5,0 dioptrii dla astygmatyzmu. Możliwe jest również zastosowanie tejże metody przy małych wadach – bywa, że ze względu chociażby na surowe wymagania zdrowotne w pewnych zawodach, na zabieg decydują się osoby posiadające wady na poziomie jedynie -0,5 dioptrii. Dzięki operacji nie tylko widzą one prawidłowo, lecz także są w stanie podjąć pracę, która nie byłaby możliwa w okularach czy soczewkach kontaktowych. Ostateczna decyzja odnośnie zakresu korekcji zapada oczywiście po przeprowadzonym przez lekarza okulistę specjalistycznym, dokładnym badaniu kwalifikacyjnym.
Laserowa korekcja wzroku oferuje nieinwazyjną i skuteczną metodę usuwania wad wzroku. Jest zatem świetną alternatywą wobec okularów i soczewek korekcyjnych, które nie dosyć, że nie zawsze są skuteczne, to dodatkowo w znacznym stopniu ograniczają swobodę i komfort ruchu.

Więcej informacji: www.lexummedica.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Laserem po oczach

  1. avatar Joanna pisze:

    Ja chętnie skorzystałabym z takiego zabiegu … jednak ceny – odstraszają

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zakupy przez internet
Oczywiście, ze robię zakupy przez internet, a to wszystko dlatego że niejednokrotnie w sieci...
komputer do grania
A ja uważam, że komputer jest lepszy do gry. Na PC jest...
drukarka z tanimi zamiennikami
Ja zawsze kupuję zamienniki do drukarki.
kawiarka
Moim zdaniem nie ma lepszej kawy niż z kawiarki :)