Malina to owoc o wyjątkowych walorach smakowych, którym możemy się cieszyć głównie latem. Można ją co prawda mrozić, ale to nie to samo co świeżo zerwany z krzaczka pachnący owoc. Na szczęście w ostatnich latach można ją kupić nawet we wrześniu, dzięki coraz popularniejszym w naszym kraju uprawom odmian późnych.
Odrobina historii
Malina – aromatyczny owoc wieloletniej rośliny, która już przed wiekami porastała zbocza gór w Europie i części Azji. Pierwsze pisemne wzmianki o malinach pochodzą z roku 300 p.n.e. i związane są z mitologią grecką. Historia maliny jako rośliny uprawnej rozpoczyna się w późnym średniowieczu w europejskich przyklasztornych ogrodach. – Dzisiaj malina znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale jest również odkryciem nowoczesnej kosmetologii oraz dietetyki – informuje Dagmara Leja ze słonecznego SPA w Hotelu Dosłońce.
Maliny w medycynie
Większości z nas malina kojarzy się z domowym sokiem, który podawały na nasze babcie i mamy. Medycyna ludowa od niepamiętnych czasów wykorzystuje wzmacniające działanie malin. Docenia ją głównie jako środek wspomagający leczenie niedokrwistości, zakażeń, chorób dróg oddechowych takich jak zapalenia oskrzeli czy astmy. Dlaczego maliny są od stuleci lekarstwem na wiele schorzeń?
Dzięki zawartości A, B1, B2, B3, C, K, PP a także kwasu elagowego. posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe, obniżają ciśnienie krwi, są niezastąpione w leczeniu przeziębień, zapalenia jamy ustnej, gardła. Kwas elagowy ma ponadto właściwości przeciwnowotworowe. Do cennych składników, które znajdziemy w owocach malin zaliczamy błonnik, karoten i pierwiastki takie jak żelazo, miedź, mangan, magnez oraz ryboflawiny, pektyny, antocyjany.
W medycynie wykorzystuje się również liście malin. Podobnie jak owoce są bogate w witaminy, w tym witaminę C, ale także zawierają kwasy organiczne, sole mineralne i garbniki. Ich właściwości przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie oraz naczynia krwionośnie powodują, że wyciągi z liści malin wspomagają leczenie chorób kobiecych i problemów jelitowych, oraz chorób skóry w tym trądziku.
Oczyszczanie i odchudzanie
-Maliny stanowią doskonałe uzupełnienie diet i kuracji odchudzających. Głównie dzięki niskiej kaloryczności i dużej zawartości błonnika oraz witamin – informuje dr Izabela Załęska –Żyłka konsultant w Hotelu Dosłońce Conference & SPA. Maliny wspomagają zwalczanie otyłości, dzięki właściwościom obniżającym wagę komórek tłuszczowych, normującym metabolizm. Mają właściwości detoksykujące, dlatego włącza się ją do modnych obecnie programów oczyszczających. W nowoczesnej kosmetologii i dietetyce wykorzystuje się antyoksydacyjne właściwości maliny, wspomagające walkę z wolnymi rodnikami oraz ich walory odżywcze.
Ponadto maliny w połączeniu z innymi składnikami odpowiadają w kosmetykach za wspomaganie procesów redukcji tkanki tłuszczowej, walki z cellulitem. – Malinowa bomba kosmetyczna, którą warto sobie zafundować , nie tylko rozprawi się z objawami pomarańczowej skórki, poprawi elastyczność skóry, ale również zrelaksuje nas swoim uwodzicielskim zapachem – zachęca Dagmara Leja ze SPA w Dosłońcu. A malinowa bomba witaminowa czyli maliny w diecie dostarczą organizmowi niezbędnych składników i pozbawią toksyn.
Młodość z malin
Maliny są obecnie składnikiem wielu kosmetyków w tym szamponów, kremów do pielęgnacji ciała, peelingów. Wykorzystuje się je nie tylko ze względu na ich piękny zapach, ale przede wszystkim ze względu na doskonałe działanie na skórę. – Kosmetyki z wyciągami z malin doskonale nawilżają i ujędrniają. Mają właściwości wygładzające i ściągające, ale przede wszystkim dzięki zawartości przeciwutleniaczy opóźniają procesy starzenia się skóry – informuje Dagmara Leja ze SPA w Hotelu Dosłońce. Są stosowane do pielęgnacji skóry całego ciała i twarzy. Usuwają martwy naskórek, tonizują, poprawiają koloryt. W salonach SPA kuracje na bazie malin mają na celu głównie walkę z wolnymi rodnikami; pomagają w ten sposób w utrzymaniu młodego, zdrowo wyglądającego ciała. W salonach SPA wykorzystuje się do tego celu peeling , olejki do kąpieli oraz kremy i maski do ciała.
Warto zatem tego lata położyć na twarz maseczkę ze świeżych malin lub zafundować sobie malinową kurację w SPA. Można wypić napar z liści czy malinową nalewkę własnej roboty. Sorbet malinowy, dodane do deserów świeże maliny, mus malinowy, konfitura, galaretka to tylko niektóre propozycje wykorzystania tych aromatycznych owoców. Nie wahajmy się, póki czas sięgnijmy po maliny, które mają tak pozytywny wpływ na nasz organizm.
zobacz również:
- Żurawina – właściwości i zastosowanie
- Co zawierają winogrona?
- Zakwaszony organizm
- Dieta na problemy z wątrobą