Ludzie jak wilkołaki

25 maja 2011, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Na świecie żyją wilkołaki! I  nie mają one nic wspólnego ze zwierzęciem. Są to osoby dotknięte niezwykle rzadką chorobą .

W gęstej sierści porastającej twarz widać tylko oczy. Te ofiary genetycznej anomalii, przypominają bardziej wilka niż człowieka. Na świecie żyje pół setki ludzi naznaczonych tą chorobą. Oprócz twarzy, zarośnięta zazwyczaj jest też reszta ciała. To oczywiście najbardziej zaawansowana postać hirsutyzmu. Choroba ta polega na występowaniu nadmiernego owłosienia typu męskiego, w lekkiej formie najczęściej pojawia się u dziewcząt w okresie dojrzewania, chociaż może wystąpić w każdym wieku. Owłosienie o różnej obfitości pojawia się w okolicy górnej wargi (wąsy), na brodzie, na ramionach, klatce piersiowej, na karku, plecach, udach oraz w okolicy nadbrzusza i podbrzusza.

Nadmierne owłosienie jest w tych miejscach, gdzie zwykle występuje meszek płodowy pokrywający w 4 miesiącu ciąży całą skórę płodu  ludzkiego. W wielu przypadkach ma się do czynienia z utrzymanym w życiu meszkiem popłodowymo  (Lanugo).

Hypertrichosis jest zwykle dziedziczny. Pierwszy przypadek tej choroby został zdiagnozowany w 1556 roku. Obecnie żyje 19 osób cierpiących na syndrom wilkołaka, siedemnaścioro spośród nich należy do tej samej rodziny. Jej członkowie mieszkają przede wszystkim w Meksyku. Nadmierne owłosienie jest przyczyną wstydu. Częściowy wrodzony hirsutyzm nie jest rzadkim zjawiskiem, najczęstsza jego forma to owłosione pieprzyki. Może on pojawić się pomiędzy brwiami, na ramionach lub twarzy u kobiety, formując u niej brodę lub włosy, co jest dość wstydliwą cechą. Czasami pojedynczy kosmyk włosów może być obecny na ramieniu, głowie lub innej części ciała.

Czynniki, które sprzyjają hirsutyzmowi:

* ciemna karnacja,

* przyjmowanie sterydów kory nadnerczy,

* predyspozycje rodzinne,

* rozregulowana gospodarka hormonalna.

W łagodnej postaci hirsutyzmu poziom testosteronu u kobiety zwykle jest w normie. Poziom ten wzrasta w przypadku zaawansowanego hirsutyzmu.

Przyczyną hirsutyzmu mogą być:

* nowotwory hormonalnie czynne tzn. guzy jąder, rak tarczycy lub rak nerki,

* zespół Cushinga- tą nazwą określa się objawy wywołane przez gruczolaka lub raka kory nadnerczy,

* zespół policystycznych jajników, w którym występują nieregularne cykle miesiączkowe.

W przypadku nadmiernego owłosienia kobieta powinna udać się do ginekologa oraz endokrynologa. Konieczne będzie wykonanie badań takich jak badanie ginekologiczne, cytologiczne, badanie moczu i krwi oceniające poziom hormonu, usg oraz tomografię komputerową. Takie postępowanie ma na celu wykluczenie stany chorobowe, których objawem jest hirsutyzm. Leczenie zależy od przyczyny.

W przypadku nadmiernego owłosienia, które nie ma związku z poważną chorobą jedyny sposób na pozbycie się niechcianych włosków raz na zawsze to depilacja laserowa. Wadą tej metody jest cena oraz konieczność trzykrotnego powtórzenia zabiegu. Pozostałe sposoby takie jak woskowanie, depilacja i golenie rozwiązują problem na jakiś czas lecz nie na zawsze.

Materiały:  www.tv-hair-academy.pl, www.we-dwoje.pl, www.odkrywcy.pl, www.focus.pl

Zobacz również:

  1. Małe miss – dziewczynki jak lalki
  2. Najdziwniejsze choroby świata
  3. Progeria – dziecko uwięzione w ciele staruszka
  4. Zespół Cotarda: ludzie, którzy myślą, że nie żyją



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...