Takiego kurczaka piekę co sobotę. Prościej nie można, a rozpływa się w ustach
Pieczony kurczak to smak mojego dzieciństwa. Nie chodzi tylko o takiego tradycyjnie upieczonego w piekarniku. Kurczak z rożna, namacerowany różnymi przyprawami, chrupiący i soczysty to prawdziwa uczta dla podniebienia. W moim domu staram się piec kurczaka na różne sposoby: z warzywami, owocami, po indyjsku itp. Najważniejsze jest jednak dobrej jakości mięso, pochodzące z odpowiednich ekologicznych hodowli.
Mamy wtedy gwarancję, że mięso nie jest naszpikowane antybiotykami, a chów odbywa się w godnych humanitarnych warunkach. Kurczak to dość chude mięso, to też doskonałe źródło białka, soli mineralnych i witamin. W kurczaku znajduje się około 21,4 białka i 3,1 g tłuszczu na 100 g. Mięso zawiera także witaminy i minerały z grupy B oraz selen i fosfor. Do mojego kurczaka przemycam cały warzywniak – cebulę, pietruszkę, marchew, grzyby. Podstawą udanego dania jest również stosowanie wyrazistych w smaku przypraw, które podkręca smak delikatnego w smaku mięsa z kurczaka. Moim faworytem jest przyprawa curry, garam masala, chili, kolorowy pieprz, kurkuma czy kmin rzymski. Wtedy mięso nabiera nieco orientalnego charakteru. Jeśli jednak wolicie tradycyjny smak mięsa, lepiej jest oprószyć je majerankiem cząbrem, estragonem, tymiankiem.
Kluczem do udanego soczystego kurczaka jest tez odpowiednia obróbka termiczna a także tłuszcz jaki stosujemy do pieczenia. Są dwie metody pieczenia kurczaka z warzywami, i obie wyśmienicie smakują. Wszystko zależy od tego ile macie czasu i jak bardzo jesteście głodni. Zwykle najlepiej i najkorzystniej dla zdrowia jest po prostu upiec kurczaka w piekarniku rozgrzanego do 200 stopni C, wrzucenie mięsa do specjalnej brytfanny lub naczynia żaroodpornego i dodanie warzyw. Aby szybko zaspokoić apetyt często przygotowuje go po prostu na patelni z dodatkiem tłuszczu, podsmażam i pod koniec dodaję warzywa. Pierwsza opcja pozwala na pieczenie beztłuszczowe, więc jest zdecydowanie bardziej dietetyczna i wskazana dla osób, które borykają się z problemami gastrycznymi.
Opcja z pieczeniem jest bardzo prosta: kurczaka kroje na mniejsze kawałki, ale mogą to być też np. udka lub pałeczki. Nacieram całość ulubionymi przyprawami, solą oraz odrobiną oleju, warzywa kroję w większą kostkę. Wszystko mieszam i umieszczam w naczyniu żaroodpornym, nagrzewam piekarnik i po 30 minutach umieszczam naczynie z kurczakiem. Całość piekę około 50 minut.
Opcja ze smażeniem: na rozgrzany tłuszcz (smalec lub olej) wrzucam kurczaka, dodaję warzywa oraz ulubione przyprawy. Najpierw mięso podsmażam intensywnie bez użycia przypraw, które mogłyby nabrać gorzkiego posmaku. Dopiero po zrumienieniu się mięsa dodaję przyprawy i dodatki, podlewam całość odrobiną bulionu lub wodą i dusze mięso około 50 minut. Mięso obficie posypuję świeżymi ziołami, najczęściej stosuję natkę pietruszki lub koperek.
Serwuję danie z ziemniakami, mizerią lub buraczkami na ciepło.