Magnez, to pierwiastek niezbędny w bardzo wielu procesach życiowych. Jego niedobór kojarzy się przede wszystkim z kłopotami z koncentracją, brakiem energii i niechęcią do uczenia się, zapamiętywania oraz skurczami łydek.
Deficyt magnezu zakłóca pracę całego układu nerwowego i bardzo wielu ważnych mechanizmów metabolicznych, w tym dopływu energii dla mózgu. Niedobór magnezu możemy obserwować niezwykle często w społeczeństwie, są tego dwa powody.
Pierwsza przyczyna jest od nas niezależna – jest to malejący poziom zasobów tego cennego biopierwiastka w glebie (z pól wymywają go tzw. kwaśne deszcze). Mniejsza jego ilość w glebie oznacza mniejszą ilość w roślinach, a w konsekwencji deficyt magnezu w pokarmach i naszej codziennej diecie. Druga przyczyna niedoboru magnezu, to nasze błędy dietetyczne: dieta bogata w tłuszcz zwierzęcy, cukier i wysokoprzetworzone produkty lub nieprawidłowo prowadzona dieta odchudzająca (niedoborowa). Nadmierne picie kawy oraz alkoholu także przyspiesza jego wydalanie z organizmu.
Niedobór magnezu wywoływany jest przez przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz w trakcie zastępczej kuracji hormonalnej. Osoby nerwowe, podatne na stres oraz pijące duże ilości kawy także najczęściej skarżą się na deficyt tego pierwiastka. Diabetycy, chorzy na nadczynność tarczycy oraz sportowcy (magnez zwiększa sprawność mięśni) również powinni zwrócić szczególną uwagę na magnez w swojej diecie.
Dobre źródła magnezu:
Kakao, gorzka czekolada, kasza gryczana, fasola, razowe i pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin oleistych i strączkowych, zielone warzywa, banany, migdały, orzechy, daktyle, figi, rodzynki, a także czarna rzodkiew, pomidory, cebula.
Justyna Marszałkowska-Jakubik – dietetyk medyczny – www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
- Czy powinno się pic mleko – zalety
- Kontrowersyjny dukan
- Zobacz wszystkie skuteczne diety
- Jak schudłam bez żadnej diety?