URODA I ZDROWIE

Kaszel suchy – co oznacza i jak sobie z nim radzić?

18 grudnia 2018, dodał: EKSPERTKA

Kaszel jest reakcją obronną organizmu. Pozwala odkrztusić zalegającą wydzielinę bądź ciało obce, które dostało się do dróg oddechowych. Jednym z częściej występujących, który pojawia się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jest kaszel suchy, określany jako nieproduktywny, czyli bez odkrztuszania wydzieliny. 80% przypadków kaszlu suchego wywołują infekcje wirusowe. Jeśli kaszel utrzymuje się przez długi czas i przeradza się w kaszel przewlekły, staje się coraz bardziej uciążliwy dla pacjenta, ale i dla otoczenia, odbijając się między innymi na znacznie pogorszonym, codziennym funkcjonowaniu.

Skąd się bierze suchy kaszel?

Infekcja wirusowa, szczególnie w początkowym etapie jej trwania, atakuje górne drogi oddechowe, czego objawem jest właśnie suchy kaszel. Łatwo odróżnić go od mokrego, ponieważ nie powoduje wydzielania wydzieliny. Niestety, wirusy doprowadzają do uszkodzeń nabłonka oskrzeli, co owocuje częstymi, napadowymi atakami kaszlu suchego. Bodźcami drażniącymi, w takim przypadku, może być nawet śmiech, mówienie czy szybkie oddychanie podczas wysiłku fizycznego. Kaszel zaczyna ustępować dopiero wtedy, gdy odbudowuje się nabłonek oskrzeli, a co za tym idzie, mija infekcja wirusowa.

Z innych przyczyn kaszlu suchego wymienia się także astmę, choroby serca oraz stosowanie niektórych leków. Towarzyszy alergiom, nowotworom, ponadto kaszel suchy może być reakcją na dym papierosowy oraz na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, które prowadzą do przesuszenia błony śluzowej gardła.

Jak radzić sobie z suchym kaszlem?

Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę suchego kaszlu. Jeśli jest on wynikiem połknięcia ciała obcego, konieczne jest jego wydostanie z dróg oddechowych. Gdy pojawia się podczas przebywania w pomieszczeniach zadymionych lub klimatyzowanych, należy unikać korzystania z takich powierzchni, na tyle, na ile jest to możliwe. Gdy zaś kaszlowi suchemu towarzyszą inne objawy, jak gorączka, wymioty, uczucie duszenia się i nieprzemijanie objawów pomimo zażywania wskazanych preparatów medycznych, czy też po upływie trzech dni od momentu rozwoju przeziębienia, konieczna staje się wizyta lekarska. Przyczyna może bowiem leżeć znacznie głębiej, a leczenie na własną rękę, bądź zbagatelizowanie objawu chorobowego, może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Na początek warto spróbować domowych sposobów na kaszel. Nie podziałają one na kaszel przewlekły, który towarzyszy schorzeniom dróg oddechowych, ale w przypadku przeziębienia, będą pomocne. Domowe sposoby nierzadko wspomagają leczenie farmakologiczne, o ile lekarz pozwoli na ich stosowanie, i nie zostaną określone przeciwwskazania.

Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to zastosowanie syropu. Do wyboru są syropy dostępne w aptekach, ale o nich za chwilę. Nieodmiennie korzystamy z dawnych, tradycyjnych recept, a pośród nich swoje miejsce znajduje domowy, dobry syrop na kaszel. Można go przyrządzić z cebuli, buraków lub tymianku. Takie mikstury wpływają nie tylko na łagodzenie objawów i pozbywanie się nagromadzonej wydzieliny, ale również na wspomaganie pracy układu odpornościowego.

Nie powinno się zapominać o inhalacjach, wykonywanych przy użyciu środków antybakteryjnych, przeciwwirusowych i wpływających na rozrzedzanie wydzieliny. Inhalacje mogą być przepisane przez lekarza, gdy w grę wchodzi stosowanie środków farmakologicznych, na przykład na kaszel przewlekły (o tym, jak radzić sobie z tym rodzajem kaszlu i kiedy jest on rozpoznawany, najważniejsze informacje zawarto na stronie http://conakaszel.pl/przewlekly-kaszel/), ale i z wykorzystaniem właściwości olejków: eukaliptusowego czy lawendowego. Dobrze sprawdzają się ponadto inhalacje z naparu rumianku. Gardło można zaś płukać naparem z czystka. Ten sam napar nadaje się do bezpośredniego picia.

Usuwanie zalegającej wydzieliny ułatwia oklepywanie pleców chorego. Dobrze działają maści rozgrzewające stosowane na plecy i klatkę piersiową. Wielowiekowa metoda, o bardzo długiej tradycji, to stawianie baniek. Znacznie mniej popularne, ale jednak znajdujące swoje miejsce w medycynie.

By uporać się z suchym kaszlem, należy pamiętać o nawilżaniu błon śluzowych, ponieważ to ich przesuszenie sprawia, że kaszel staje się uporczywy, a gardło sprawia wrażenie, jakby swędziało. Do tego nawilżanie pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu.

Jaki syrop na suchy kaszel sprawdzi się najlepiej?

Poza syropami przyrządzonymi domowymi metodami, można z powodzeniem korzystać z syropów nabywanych w aptece. Jeśli nie ma pewności, czy pacjenta dręczy kaszel suchy, czy też kaszel mokry, można wybrać syrop o dwukierunkowym działaniu, o ile lekarz nie zalecił konkretnego preparatu. Przydatne informacje i wskazówki, nie tylko odnośnie wyboru właściwego syropu, znajdują się pod adresem witryny internetowej http://conakaszel.pl/kaszel-suchy/.

Dobry syrop na suchy kaszel to przede wszystkim ten, który nie będzie zawierał w swoim składzie zbyt wielu substancji słodzących, jak i składników uczulających. Z tego względu należy dokładnie zapoznawać się ze składem zawartym na opakowaniu wybieranego produktu. Syrop to lek, który ma wpływać na poprawę stanu zdrowia i ograniczenie uporczywego, suchego kaszlu, a nie „smakołyk”, który wybiera się wedle ulubionego smaku.

Ponadto dobry syrop na suchy kaszel powinien bazować na możliwie naturalnym składzie. Surowce roślinne, takie jak liście podbiału, babki lawendowej, wyciąg z sosny czy prawoślazu, wpływają na efektywne wspomaganie walki z uporczywym odruchem kaszlu. Do wyboru są kolejno produkty o działaniu przeciwhistaminowym. W tej kwestii najlepiej poradzić się lekarza lub farmaceuty, ponieważ wiele zależy od współwystępujących objawów oraz stopnia odczuwania dolegliwości przez pacjenta.

Pewne jest to, że kaszel suchy, który nie przeradza się w mokry mimo upływu kilku dni, a także ten trwający powyżej kilku tygodni, określany już jako kaszel przewlekły, wymaga interwencji lekarskiej i wdrożenia odpowiednich działań farmakologicznych. Lekceważenie teoretycznie banalnego objawu, który nasila się, nie ustępuje wraz z upływem czasu, a do tego dołączają się do niego kolejne objawy, wpływa na pogarszanie się stanu pacjenta i rozwój schorzeń, które mogą wymagać w późniejszym czasie bardziej radykalnych działań ze strony lekarzy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://eapteka.pl/przeziebienie/kaszel-suchy
  • https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=547877cf85dee
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,suchy-kaszel,artykul,1670824.html
  • https://www.doz.pl/apteka/k691-Syropy
  • https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/lista/84303,przewlekly-suchy-kaszel

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

gazety
Ostatnio zaglądam głównie do Wyborczej...
Jak myśleć pozytywnie?
Najlepiej myśli się pozytywnie kiedy widzi się, że jednak nie mamy najgorzej:)
Dobre salony fryzjerskie
Najlepszy jest fryzjer, którego wizja spotyka się z oczekiwaniem klienta, więc tu ocena...
Aktywne lato - szukam znajomych z W…
Obecnie nie ma za bardzo możliwości dalekich wyjazdów, więc takie inicjatywy są godne uwagi :)