Joga dla oczu czyli ćwiczenia na zmęczone oczy

5 stycznia 2023, dodał: press
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Joga dla oczu pozwala poprawić widzenie i uniknąć zmęczenia oczu, dzięki kilku ruchom gałki ocznej szczególnie, a także dzięki wizualizacjom. Jest to technika nazwaną metodą Bates, która ma już 20 lat i która została opracowana przez oftalmologa amerykańskiego, doktora Batesa.

 

joga dla oczu

Cyfrowe zmęczenie oczu a światło niebieskie

Cyfrowe zmęczenie oczu jest coraz częstszym problemem w dzisiejszych czasach, szczególnie ze względu na naszą ciągłą obecność w świecie cyfrowym. Światło niebieskie emitowane przez ekrany naszych komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych może prowadzić do zmęczenia oczu, bólu głowy i innych problemów ze wzrokiem.

Aby złagodzić te objawy, wiele osób decyduje się na zakup okularów blokujących światło niebieskie. Te specjalne okulary są wyposażone w filtry, które ograniczają ilość niebieskiego światła docierającego do naszych oczu, co może pomóc w zmniejszeniu objawów cyfrowego zmęczenia oczu. Jeśli cierpisz na cyfrowe zmęczenie oczu lub po prostu chcesz zadbać o swoje oczy podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, warto rozważyć zakup okularów blokujących światło niebieskie.

Oprócz zmęczenia oczu, nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może prowadzić do innych problemów ze wzrokiem, takich jak suchość oczu, ból oczu i męczące wrażenie „piasku pod powiekami”. Może również wpływać na nasz naturalny rytm dobowy, powodując trudności z zasypianiem i prowadząc do nieodpowiedniej ilości snu. W dłuższej perspektywie nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia odżywiania i zaburzenia nastroju.

Ponadto, istnieją pewne proste kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko cyfrowego zmęczenia oczu. Obejmują one regularne rozciąganie i mruganie oczami, używanie nawilżających kropli do oczu, a także utrzymywanie odpowiedniej odległości między oczami a ekranem podczas pracy przy komputerze.

Okulary blokujące światło niebieskie oraz podjęcie prostych środków ostrożności, takich jak regularne rozciąganie i mruganie oczami oraz utrzymywanie odpowiedniej odległości między oczami a ekranem, mogą pomóc w zmniejszeniu objawów cyfrowego zmęczenia oczu i chronić nas przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego.

Praca z ekranem monitora, częsta ekspozycja na sztuczne światło, pragnienie opóźnienia nadchodzącej dalekowzroczności starczej albo chęć skorygowania krótkowzroczności predestynują nas także do ćwiczeń, które pozwolą poprawić ich funkcjonowanie. Joga dla oczu jest odkryciem ostatnich lat w dziedzinie medycyny alternatywnej. O jej skuteczności na pewno decyduje podświadomość i wiara w to, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom można osiągnąć zaskakujące efekty. Doktor Bates stwierdził, iż jeśli chcemy dobrze widzieć, albo poprawić swój wzrok, należy złagodzić napięcie wokół oczu, ale także napięcie w całym ciele. Po kursie jogi oczy są rozluźnione, widzenie jest bardziej czyste, a kolory stają się bardziej żywe. Korzyści płynące z jogi dla oczu są spektakularne w większości problemów ze wzrokiem, takich jak krótkowzroczność, albo w przypadku stresu wzrokowego. Regularna praktyka pozwala zwalczyć zmęczenie oczu. Joga oczu nie jest metodą cudowną albo działającą natychmiastowo. Prawdziwe rezultaty pojawią się, jeżeli praktykuje się taką jogę z cierpliwością, dobrą wolą oraz regularnie.
Ćwiczenia zalecane są profilaktycznie dla młodzieży wykorzystującej w nauce komputer oraz inne techniki multimedialne, z wadami wzroku lub narażonej na pogorszenie procesu widzenia w wyniku niewłaściwej higieny oczu przy znacznym ich obciążeniu. Metoda dr Batesa oparta jest na naturalnych procesach fizjologicznych związanych z procesem widzenia i zakłada, że:
– wady refrakcji oka (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są zmienne i odwracalne, a więc można je wyleczyć;
– naturalne używanie wzroku nie powoduje zmęczenia;
– stres lub wysiłek umysłu powoduje napięcie mięśni gałki ocznej i nastawienie oczu na widzenie bliskich przedmiotów;
– nieprawidłowa praca oczu jest efektem błędnych przyzwyczajeń przy patrzeniu.
Metoda dr Batesa pozwala na kompleksową analizę przyczyn zaburzeń procesu widzenia i umożliwia uzyskanie poprawy widzenia przy zmęczeniu, wadach wzroku oraz chorobach oczu. Przyczyną wad wzroku może być wada postawy, nieprawidłowa praca wątroby, a także niekorzystne dla pracy oczu nawyki powodujące usztywnienie mięśni gałki ocznej. To ostatnie powoduje zaburzenia akomodacji, która związana jest z pracą mięśni otaczających oko.
Tego typu gimnastyka oczu jest bardzo łatwa do wykonania. Opiera się na relaksacji. Istnieją kursy indywidualne i zbiorowe. Możecie także wziąć przykład z 5 ćwiczeń gimnastycznych dla oczu. Ćwiczenia są skoncentrowane na wzroku, ale czasami także dotyczą całego ciała. Niektóre są stymulujące, inne są relaksujące.

1. Masaż

Jedno z podstawowych ćwiczeń jogi to masaż twarzy i oczu, który wpływa na krążenie wokół oczu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto rozpocząć od masażu twarzy, najlepiej rozgrzanymi dłońmi, idealnie by było gdyby trwał ok. 20-30 minut. Warto wówczas skupić się na każdym punkcie twarzy. Punkty, które są najboleśniejsze to te, w których nagromadziło się najwięcej napięć, znajdują się one głównie w okolicach brwi i powiązane są z napięciami związanymi z krótkowzrocznością, problemami z siatkówką, jaskrą lub punkty pod nosem, gdy jedno z oczu jest słabsze od drugiego. Należy sporo czasu poświęcić na miejsca między brwiami, gdzie gromadzi się sporo napięć podczas widzenia. Potem należy przejść do automasażu szyi- najlepiej na leżąco, odpoczywając, głowa odwrócona na bok, zakańczając sesję krążeniami ramion. Po takiej sesji rozluźniającej, można przejść do ćwiczeń oczu.

2. Poruszanie oczami

Na boki, do góry, na dół, następnie krążenie gałkami przy zamkniętych powiekach. Ćwiczenie to poprawia elastyczność oraz wzmacnia mięśnie wokół oczu.

3. Palming

To kolejne ćwiczenie, które pozwala oczom odpocząć, relaksuje układ nerwowy, usprawnia krążenie w oczach. Odpoczynek podczas snu nie wystarcza, dzięki palmingowi oczy zostają poddane świadomej i aktywnej relaksacji. Należy ćwiczyć w zaciemnionym pokoju, siedząc na podłodze lub leżąc na boku, ponieważ chodzi gównie o wygodę, gdyż podczas ćwiczeń powinniśmy trzymać dłonie na oczach. Całymi dłońmi należy zakryć oczy, nie dotykając powiek i wyobrażać sobie czerń. Zobaczenie czerni jest możliwe tylko wtedy gdy nerw wzroku jest faktycznie zrelaksowany. Nie należy robić niczego na siłę, żeby nie powodować niepotrzebnego napięcia. Główny cel tego ćwiczenia to wizualizacja czerni połączona ze stanem relaksu i spokojnym regularnym oddechem. Jeżeli podczas ćwiczenia oczy zaczną łzawić, to badzo dobry znak, świadczy bowiem o rozluźnieniu (zwykle napięte oczy są suche). Palming to trudne ćwiczenie, ponieważ w naturalny sposób pojawia się w nas strach, obawa przed utratą czujności. Warto skupić się wtedy na powolnym głębokim oddechu. Palming powinien trwać do 30-45 minut,jeśli jednak jest to niemożliwe krótsze sesje , nawet kilkakrotne w ciągu dnia przynoszą dobre efekty.

4. Mruganie

Dzięki mruganiu usuwamy napięcie oczu, pomaga ono oczom wypocząć, przy okazji masuje je i myje, niweluje nawyk gapienia się. Mruganie pomaga rozluźnić zmarszczki oraz pozwala spojrzeniu na płynny ruch z jednego obiektu na inny bez zamrażania spojrzenia. Mrugać należy nie za szybko, bez wysiłku, w pełni otwierając oczy. W jasnych pomieszczaniach starajmy się też raczej mrugać a nie mrużyć oczy, ponieważ mrużenie usztywnia mięśnie wokół oczu, ale też skupia światło w oczach w bolesny i szkodliwy sposób.

5. Widzenie peryferyjne

Większość z nas na co dzień stosuje widzenie centralne co osłabia plamkę, która jest odpowiedzialna za precyzyjne widzenie. Widzenie centralne bardzo napina mięśnie twarzy, głównie na czole i w okolicy szczęki.Aby zablokować widznie centralne i pobudzić widzenie peryferyjne przydatne jest następujące ćwiczenie.Należy przygotować trzy prostokąty z bristolu o wysokości 5 cm, i szerokości 6, 9 i 12 cm, i przyczepić je pomiędzy oczami. Zacznijmy od najmniejszego prostokąta. Następnie patrząc na bristol, przed siebie, należy obracać głową z boku na bok, poruszając w tym samym czasie rękami lub palcami po obu strobnach głowy, blisko uszu. Taki ruch pobudza komórki peryferyjne. Następnie należy zamknąć oczy i wizualizować swoje poruszające się ręce. Należy z czasem wykonywać ćwiczenie z większymi prostokątami, aż najmniejszy wydawać nam się będzie jeszcze mniejszy.

6. Kołysanie

Jego celem jest zwiększenie poczucia ruchu przy zaangażowaniu się w proces patrzenia. Regularne ćwiczenie długiego kołysania pozwoli zerwać z nawykiem wysilania wzroku, będzie pobudzać widzenie peryferyjne i integrować pole widzenia. Aby wykonać ćwiczenie należy stanąć w rozkroku, palec umieścić 25 cm przed nosem i patrzeć na niego. Palec należy przesuwać w boki i podążać za nim wzrokiem. Głowę należy przesuwać tak, aby palec zawsze był tuż przed oczyma. Można to ćwiczenie połączyć z głębokimi skrętami i skłonami tułowia.

7. Solaryzacja (nasłonecznienie)

Celem ćwiczenia jest zwiększenie akceptacji światła dziennego, co jeszcze szczególnie ważne dla osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepszy czas na wykonywanie tego ćwiczenia to przed10 rano i po 16. Trzeba zdjęć okulary, szkła i nei wolno wykonywać ćwiczenia przez szybę. Następnie należy zamknąć oczy i skierowac twarz do słońca, poruszając głową z boku na bok, zbliżając podbródek do ramienia, dopóki nie skręcimy go w drugą stronę. Głowa powinna poruszać się nieprzerwanie, bez zatrzymywnia, bardzo wolno i bez specjalnego wysiłku. Należy wykonać przynajmniej 30 skrętów. Gdy oczy przywykną do jasnego śwaitła, pojawi się odprężenie. Warto wykonywać naprzemiennie nasłonecznienie z palmingiem, Jeżeli przez zamknięte powieki podczas solaryzacji widzimy zielony kolor oznacza to,że oczy są napięte. Dobrze jest wykonywać nasłonecznienie ok. 20 min. dziennie. W razie obaw czy nie nie przyczyni się to do rozwoju zaćmy, warto porozmawiać z okulistą.
Wydaje się, że poświęcenie na ćwiczenia godziny to za długo. Można chociaż wykonywać wybrane ćwiczenia, a nawet dzięki nim można odczuć zmniejszone napięcie wzroku. Wykonywanie ćwiczeń systematycznie, może przynieść naprawdę wymierne efekty w postaci zmniejszenia zmęczenia wzroku, poprawy widzenia, a nawet do odzyskania całkowitej ostrości wzroku. Warto więc skupić się na sobie i w ramach dbałości o ciało i ducha zacząć dbać również o oczy. Jak zacząć? Od podjęcia decyzji,że chcemy jogę włączyć do codziennego programu dbałości o siebie, a jeżeli będziemy systematyczni na efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Zobacz również:

 1. Podkrążone i zmęczone oczy

 2. Jak klimatyzacja wpływa na oczy?

 3. Czemu oczy wysychają?

 4. Maseczki pod oczy – domowe sposoby

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Joga dla oczu czyli ćwiczenia na zmęczone oczy

 1. avatar anka pisze:

  Też stosuję jogę i uważam, że jest rewelacyjna na zmęczone i suche oczy.

 2. avatar myszka pisze:

  może i joga pomoże, ale ja tam wole bardziej normalnie sposoby. mi najlepiej pomagają krople. Zakraplam jak czuję suchość w oku i po chwili mam po kłopocie.

 3. avatar Joanna pisze:

  Jestem okularnikiem i nieraz mam problemy z przesuszonymi oczami. Kiedyś dostałam krople lecznicze, przy problemach z zapaleniem spojówek.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Romans z żonatym
Czasem wystarczy mała intryga i facet daje się okręcić wokół palca...
Sklep a jego reklama ?
Ale dobrej firmie też trzeba pomóc w promocji oferty....
Rewolucyjne technologie i high-tech
A ja nawet lubię jak technologia ulatwia mi życie, pamięta za mnie...
Jak dokończyć budowę domu przy rosn…
Wykończyć kuchnię, pokój i łazienkę i zamieszkać -a resztę robić wg możliwości....