Jerozolima – co warto zobaczyć czyli zwiedzanie zabytków

20 czerwca 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Jerozolima przez niektórych opisywana jest jako środek świata. To tutaj w Izraelu spotykają się zarówno trzy kontynenty – Azja, Afryka i Europa, jak i trzy religie – judaizm, islam i chrześcijaństwo. Jako 10-latka miałam okazję spędzić tutaj miesiąc, ale jako dziecko nie przywiązywałam większej uwagi do tego, co zobaczyłam. Jednak niektórych widoków i przeżyć nie da się zapomnieć, a to 9 miejsc, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

 

 

1. Ściana Płaczu

To tutaj Żydzi modlą się, a także opłakują świątynię, która kiedyś znajdowała się w tym miejscu, ale została zburzona. Świątynia trzy razy została budowana i niszczona. Ostatni raz wybudował Herod Wielki w 19 roku przed naszą erą, a 90 lat później zniszczyli ją Rzymianie i została jedynie zachodnia ściana. Co ciekawe, kobiety i mężczyźni modlą się osobno.

 

2. Meczet Omara czyli Kopuła na Skale

W meczecie znajduje się skała, z której prorok Mahomet udał się w podróż do nieba na swoim koniu wraz z archaniołem Gabrielem. Budynek wybudowany został w latach 687-691 i uznawany jest za arcydzieło wczesnoislamskiej architektury.

 

 

3. Góra Oliwna i Ogród Getsemani

Widok z Góry Oliwnej na miasto zarówno dniem jak i nocą to jeden z najpiękniejszych widoków jaki można zobaczyć.

 

4. Droga Via Dolorosa czyli Droga Krzyżowa

14 stacji Drogi Krzyżowej, którą szedł Jezus. Znajduje się ona między handlowymi arabskimi uliczkami Starego Miasta i ciągnie się do dzielnicy chrześcijańskiej, a stąd na Wzgórze Czaszki (Golgotę), gdzie Jezus został ukrzyżowany i do bazyliki Grobu Pańskiego.

 

5. Brama Damasceńska

Jedna z bram, która pełni funkcję głównego wejścia do Starego Miasta od strony wschodniej. Brama również prowadzi do dwóch dzielnic: muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Przed bramą w dzień gromadzą się tu kupcy z różnymi towarami.

 

6. Kneset – budynek parlamentu Izraela

Parlament Izraela. Kneset może uchwalać prawa, nadzorować działania rządu, a także może usunąć zarówno prezydenta jak i premiera oraz rządu ze stanowisk. Budynek z zewnątrz jest naprawdę piękny, a tuż obok znajduje się równie piękny park.

 

7. Sacher Park

Park tuż obok Knesetu. Największy park w całej Jerozolimie. Park powstał w 1963 i został nazwany na cześć Harry’ego Sachera, który był ważną osobistością w Światowej Organizacji Syjonistycznej.

 

8. Bazylika Grobu Pańskiego

Bazylika stoi w miejscu, gdzie według przekazów ukrzyżowano Chrystusa, a później jego ciało zostało tu pochowane.

 

 

9. Morze Martwe

Leży na granicy Izraela i Jordanii. Co prawda znajduje się 33 km od Jerozolimy, ale będąc w Izraelu, warto tutaj przyjechać. Tafla wody jest praktycznie nieruchoma, a powietrze jest bezruchu. Obie te rzeczy nadają temu miejscu tajemniczość. Również wokół nie ma drzew, ptaków, ogólnie brak jakichkolwiek oznak życia poza turystami odwiedzającymi to miejsce. Zasolenie Morza Martwego jest tak wielkie, że nie da się tutaj utopić.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz