Jak za pomocą sztukaterii odświeżyć wnętrze i nadać mu nowy styl?

20 czerwca 2020, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Sztukateria dekoracyjna wewnętrzna to elementy dekoracyjne, które pozwolą nam urozmaicić każde wnętrze. Obejmują wiele różnych elementów dekoracyjnych, jak listwy przypodłogowe, listwy przysufitowe oraz ścienne, listwy gzymsowe, profile ścienne, dekory i rozety dekoracyjne oraz obudowy drzwi i kominków, kinkiety i pilastry. Elementy sztukaterii wewnętrznej – w tym elementy drewniane, twarde gipsowe lub miękkie styropianowe – znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu i pozwolą ukształtować nie tylko pomieszczenia klasyczne, ale także stworzyć nowoczesne aranżacje z niebanalnymi ozdobami. Elegancka, ponadczasowa i wciąż modna sztukateria zdecydowanie jest warta uwagi podczas remontu lub urządzania nowego mieszkania, biura, lokalu usługowego czy budynku użyteczności publicznej.

Nowoczesne wzory sztukaterii

Sztukateria wewnętrzna charakteryzuje się wysoką jakością i niezwykłą elegancją oraz bogatym wyborem różnych modeli. Cechuje je duża uniwersalność w zastosowaniu. Współczesne projekty pokazują duży potencjał aranżacyjny sztukaterii i udowadniają, że wcale nie trzeba mieć pałacu, aby z sukcesem wprowadzić je do naszych wnętrz. Sztukateria wewnętrzna, a szczególnie listwy dekoracyjne doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu – nie tylko w salonie, ale także w kuchni czy łazience. Dzięki nim możemy wyeksponować np. obraz czy lustro, ozdobić portal kominkowy, stworzyć piękne obramowanie drzwi i okien, a nawet dokonać renowacji mebli. Odpowiednio ustawione oświetlenie pomoże w subtelny sposób podkreślić wybrane elementy sztukaterii, podnosząc jej walory estetyczne.


Listwy sufitowe to doskonała forma dekoracji dla każdego rodzaju wnętrza. Służą do umieszczania w miejscu połączenia dwóch płaszczyzn – sufitu i ściany. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się większe i wyższe optycznie. Listwy styropianowe przysufitowe gładkie nadają wnętrzom rys klasycznej elegancji i poprzez swoją prostotę nie odciągają uwagi od innych elementów wystroju – są więc polecane zarówno przy stylowych, jak i nowoczesnych meblach. Takie wykończenie pasuje także do wszelkich kompozycji minimalistycznych, a nawet ekstrawaganckich. Umiejętnie użyte gładkie listwy wprowadzą harmonię i atrakcyjne wizualnie podziały, stając się subtelnym uzupełnieniem i tłem dla innych elementów aranżacji. Natomiast listwy sufitowe wzorzyste dzięki swojej różnorodności mogą idealnie dostosować się do wielu stylów architektury i wystroju naszego wnętrza. Zapewniają gustowne wykończenie i optyczne podwyższenie pomieszczenia, wnosząc oryginalną estetykę i niebanalne, przyciągające wzrok piękno. Będą doskonałym tłem dla designerskich elementów wystroju, a także mebli w stylu vintage.

Bardzo modne są także listwy oświetleniowe znajdujące się tuż przy suficie oraz przy samej podłodze, dzięki którym można szybko zmienić wygląd salonu bądź sypialni. W większych wnętrzach warto skusić się także na zdobione dekory,  w których pierwsze skrzypce gra właśnie ornamentyka. Nierzadko wyglądają one niczym małe dzieła sztuki, stworzone z myślą o eleganckich wnętrzach. To idealna propozycja do pomieszczeń w stylu romantycznym czy rustykalnym, a także do salonów lub sypialni, w których królują antyczne meble. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie ornamentów do mieszkania urządzonego w stylu minimalistycznym.

Maskujące i ozdobne elementy sztukaterii

Wszyscy cenimy niewątpliwy urok zasłon i firan. Często jednak elementem psującym ich efekt wizualny są karnisze. Maskownica w postaci listwy karniszowej pozwala na zakrycie szyny karnisza, która zazwyczaj wygląda dobrze w zestawieniu z eleganckimi zasłonami i firankami. Montaż listwy karniszowej gwarantuje piękne wykończenie wnętrza i okna. Takie listwy dostępne w różnych wersjach dekoracyjnych i rozmiarach, dlatego łatwo dopasujemy je do aranżacji naszego mieszkania. Są wyjątkowo uniwersalne, a więc idealnie wpisują się w styl nowoczesny, świetnie harmonizują z wnętrzami w stylu klasycznym, a także modernistycznym.

Sztukateria wewnętrzna jest doskonałym sposobem na ożywienie każdego pomieszczenia. Z jej pomocą można odmienić nawet wyjątkowo nudną i przewidywalną aranżację. Sztukaterią można kreować przestrzeń i wpływać na optyczny odbiór rozmiarów pomieszczenia. Oczywiście efekt jest zależny od prawidłowego dopasowania poszczególnych elementów do stylu panującego w danym wnętrzu. Dzięki zastosowaniu listew i gzymsów możemy efektownie wykończyć mieszkanie, które dzięki temu nabierze wyrafinowanego klimatu. Listwy pomogą również zniwelować krzywiznę ścian. Rozeta umieszczona na suficie stanowi odpowiednie tło dla efektownej lampy lub kryształowego żyrandola, jest też dobrym sposobem łączenia form klasycznych z nowoczesnymi. Listwy dekoracyjne potrafią radykalnie odmienić surowe lub minimalistyczne wnętrza, a ich użycie zależy przede wszystkim od naszej pomysłowości. Sztukateria zawsze jest interesującym elementem sama w sobie – nawet wtedy, kiedy staje się jedynie awangardowym uzupełnieniem ciekawie zaaranżowanego wnętrza

Piękno i łatwość utrzymania

Sztukaterię dekoracyjną styropianową oraz wykonaną z pianki poliuretanowej cechuje efektowny wygląd oraz skuteczność w ukrywaniu lub eksponowaniu wybranych miejsc na ścianie. Charakteryzuje je także niska waga w porównaniu z dość ciężką sztukaterią gipsową oraz bardzo łatwy montaż. Nie trzeba mieć szczególnych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi, żeby zamocować listwy na ścianach, tworząc ponadczasowe aranżacje. Po zamontowaniu sztukaterię malujemy farbą, aby tworzyła jednolitą całość z powierzchnią, na której się znajduje. Elementy sztukaterii możemy także pokryć farbą w kolorze kontrastowym w stosunku do ściany wówczas listwy malujemy jeszcze przed montażem. W przypadku, gdy pożądanym efektem jest ujednolicenie, przymocowane listwy malujemy razem z powierzchnią, do której zostały zamontowane. W aktualne trendy wpisują się aranżacje w spokojnych tonacjach beżu, brązu czy szarości, choć ponadczasowa biel nadal ma swoich zwolenników. Wybór kolorów, faktur oraz form zależy więc od naszych upodobań oraz określonego planu upiększenia naszego domu. Listwy dekoracyjne dodają uroku, przyciągają uwagę, podkreślają to, co chcemy podkreślić, sprawiają, że wnętrze nabiera szlifu dostojności, elegancji i unikalnego, własnego charakteru.

Bardzo istotną zaletą sztukaterii dekoracyjnej, w tym elementów styropianowych jest ich bardzo dobra jakość, gwarantująca trwałość oraz łatwość utrzymania ich w czystości – tu wystarczy miękka szmatka, szczoteczka do kurzu albo odkurzacz. Dostępne na rynku pilastry, listwy karniszowe i gzymsowe, kolumny i inne elementy dekoracyjne charakteryzują się doskonałymi właściwościami, odpornością na eksploatację i wytrzymałością na wilgoć, zmywanie, niszczące uderzenia i upływ czasu.

logo Melagu.pl

Już dziś zaplanujcie zmiany w salonie, łazience czy w sypialni. Zapraszamy do zapoznania się szeroką gamą produktów dostępną w salonie Melagu.plMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...