Jedzenie fast food powoduje udar? To udowodnione!

23 kwietnia 2024, dodał: Redakcja

Kochasz tłuste dania? Uważaj na udar! Palisz? – uważaj na udar, masz skończone 30 lat? Uważaj na udar! Dzisiaj bowiem w czasach, w których żyjesz, jesteś narażony na stres i nacisk na karierę. Udar to nie zawał  serca tylko naszej głównej centrali czyli mózgu, który jest najbardziej narażony na brak tlenu. Każdy udar jest brzemienny w skutkach i nie można przewidzieć skutków jego działania, ponieważ u każdego przebiega z innym nasileniem.

burger fast food

 

Podczas udaru  komórki mózgu otrzymują zbyt mało tlenu i składników odżywczych w związku z czym nie może koordynować ruchów ciała, wydaje mylne polecenia dotyczące głowy, podniesienia ręki czy chodzenia. Może się zdarzyć też, że mózg przestaje wydawać jakiekolwiek polecenia i człowiek traci kontrolę nad mięśniami po przeciwnej stronie od miejsca w mózgu w którym doszło do uszkodzenia. Pojawia się sztywność karku, opada kącik ust a mowa staje się bełkotliwa i niezrozumiała. Wstępne rozpoznanie udaru umożliwia wykonanie badania FAST, tzw: test uśmiechu, który został opracowany przez National Stroke Association.

F- porażenie mięśni twarzy, czy chory może się uśmiechać, czy jego powieki opadają?
A- niedowład ramion – czy chory może unieść ramiona?
S – zaburzenie mowy – czy chory mówi wyraźnie i zrozumiale?
T – test – czy występują 3 objawy?

Jeśli występują minimum 3 objawy natychmiast należy wezwać pogotowie, każda chwila jest bardzo cenna i ma ogromny wpływ na dalszy rozwój choroby. Jeśli chory ma silne bóle głowy, zawroty głowy, drętwienie twarzy, zaburzenia widzenia, równowagi i świadomości, niedowład kończyn, trudności w poruszaniu się, wymioty, zaniki czucia i upadki – nie czekaj tylko udaj się  do lekarza.

Różne rodzaje udarów:

– udar niedokrwienny – blaszka miażdżycowa zamyka światła naczynia i krew nie dociera do mózgu. Tan rodzaj udaru najczęściej atakuje rano po wstaniu z łóżka lub podczas relaksu gdy krew krąży spokojnie w organizmie.

– udar krwotoczny – zwany również wylewem – pęka naczynie krwionośne, które jest nadwyrężane przez dłuższy okres czasu przez wysokie ciśnienie. Pęka takie naczynie a krew wylewa się uszkadzając mózg. Tan rodzaj udaru pojawia sie w ciągu dnia podczas silnego stresu lub wysiłku fizycznego. Objawy sa zblizone do menopauzy: nagłe uderzenie gorąca, czerwona twarz, bóle i zawroty głowy.

– udar w wyniku udaru – np. po złamaniu kości wypełnionej szpikiem do krwi dostają się jego drobiny i wędrując w krwioobiegu czopują naczynie krwionośne. Udarowi sprzyja długotrwałe unieruchomienie ofiary po wypadku.

– miniudar – przejściowe niedokrwienie mózgu, daje typowe objawy udarowe, które mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Nie powodują zwykle większych uszkodzeń.
Co zrobić żeby zminimalizować ryzyko udaru? Badaj stan swoch tętnic – lekarz osłuchuje tętnice a także można wykonać badanie USG z użyciem aparatu Dopplera. Mozna podawać leki przeciwzakrzepowe przy niewielkich wykrytych zmianach i leki rozszerzające naczynia krwionośne.Jeśli konieczne jest ingerencja chirurga: naczynia zostaną udrożnione poprzez nedarterektomię (otwarcie tętnicy, usunięcie zatoru i przywrócenie jej prawidłowego kształtu), angioplastykę ( wprowadzenie do tętnicy specjalnego stentu).

zdrowy senior

W grupie pacjentów wysokiego ryzyka udarem wykonuje się badania:

– krwi (cukier, poziom cholesterolu, trójglicerydy, przy trudnościach z oddychaniem gazometrię krwi)
– EKG, USG i ECHO serca – jak pracuje serce tak pracuje mózg
– tomografie komputerową głowy – lub radioizotopową SPECT
– rezonans magnetyczny, który daje wielopłaszczyznowy obszar mózgu
– rentgen płuc –  płuca bowiem wpływają  na dotlenienie mózgu

Szybko podjęte leczenie to król sukcesu, odpowiednia rehabilitacja, ćwiczenia, leki potrafią zdziałać cuda. Każdy bowiem pragnie być samodzielny i cieszyć się życiem. Warto unikać produktów, które sprzyjają odkładaniu się złego cholesterolu takich jak: tłuste mięso i nabiał, majonezu, słodycze, kremy itp. Palacze powinni pomyśleć o rzuceniu nałogu a osoby pijące alkohol do ograniczenia jego spożycia do dwóch lampek wina dziennie. Warto również pomyśleć o ruchu na świeżym powietrzu i unikaniu sytuacji stresowych.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...