Jakie są nieinwazyjne sposoby leczenia żylaków nóg?

18 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Żylaki nóg to dosyć popularna przypadłość, która może wystąpić u osób w różnym wieku. Najczęściej pojawiają się u osób z wrodzoną predyspozycją do nieprawidłowości w obrębie budowy ścian naczyń żylnych lub ich zastawek. Mogą też mieć formę nabytą i ujawniać się w ciąży, u osób otyłych bądź pracujących w długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej. Co ważne, żylaki trzeba leczyć, najlepiej jak najwcześniej, kiedy można jeszcze skorzystać z nieinwazyjnych metod.

leczenie żylaków nóg

Painful varicose and spider veins on active womans legs, self-helping herself in overcoming the pain. Vascular disease, varicose veins problems, active life concept

Leczenie uciskowe

Jedną z form nieinwazyjnego leczenia żylaków jest noszenie specjalistycznych pończoch lub rajstop o różnym stopniu kompresji. Ich działanie polega na wywieraniu nacisku na naczynia krwionośne, w ten sposób pobudzając je do pracy, zapobiegając zaleganiu krwi w ich obrębie oraz tworzeniu się zakrzepów. Leczenie terapią uciskową powinno odbywać się pod okiem lekarza, który zobowiązany jest dobrać pończochy indywidualnie w zależności od nasilenia zmian u danego pacjenta.

Leki flebotropowe

Terapia farmakologiczna w przypadku żylaków opiera się na przyjmowaniu preparatów i leków, które w swoim składzie zawierają substancje czynne o działaniu ochronnym wobec naczyń żylnych i poprawiające krążenie krwi. Należą do nich m.in.:

  • diosmina,
  • rutyna,
  • wyciąg z nasion kasztanowca,
  • escyna,
  • wyciąg z kory sosny nadmorskiej,
  • sól disodowa kwasu flawodowego.

Leki te przede wszystkim łagodzą objawy przewlekłej niewydolności żylnej, zwiększając napięcie ścian naczyń, zmniejszając ich przepuszczalność oraz lepkość krwi.

Maści i żele

Dla zdrowia i komfortu nóg często poleca się leki w formie żelów lub maści, które można nanosić bezpośrednio na źródło dolegliwości. Jednym z nich jest żel Lioton 1000 z heparyną, która poprawia mikrokrążenie i wchłanianie krwiaków podskórnych, łagodzi stan zapalny oraz zmniejsza obrzęki. Dodatkowo dzięki wodno-alkoholowej formule żel głęboko przenika przez skórę i daje przyjemne uczucie chłodzenia, które przynosi natychmiastową ulgę.

Fale radiowe

W tej procedurze wykorzystuje się fale radiowe o określonej częstotliwości, które przesyłane są przez ścianę żyły. W ten sposób ściana żyły będzie się nagrzewać, gęstnieć i kurczyć, aż w końcu dojdzie do zwłóknienia i zarośnięcia żylaka. Pełne wyniki takiego leczenia mogą potrwać kilka tygodni lub miesięcy.

Laseroterapia

Ablacja laserowa jest podobna do ablacji z wykorzystaniem fal radiowych, z wyjątkiem tego, że tutaj leczenie odbywa się przy użyciu energii lasera, zamiast energii o częstotliwości radiowej. Włókno laserowe jest wprowadzane do cewnika, przemieszczane w odpowiednie miejsce, a energia lasera powoduje zamknięcie naczynia pod wpływem ciepła. Żyła w końcu się skurczy i z czasem zostanie ponownie wchłonięta przez organizm.

Skleroterapia

Celem skleroterapii jest redukcja żylaków poprzez wstrzyknięcie do ich wnętrza roztworu zwanego sklerozantem. Środek ten uszkadza żyłę i powoduje jej zapadnięcie, wymuszając przekierowanie krwi do zdrowszych naczyń. W efekcie tego nieużywane żyły z czasem znikają. Ten rodzaj zabiegu jest zwykle stosowany w leczeniu małych żylaków zlokalizowanych blisko powierzchni skóry, zwanych „pajączkami”, oraz w celu poprawy wyglądu nóg.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Stany lękowe
Stany lękowe to może być objaw początku depresji, moim zdaniem warto iść...
Zdrowe połączenia produktów
Miejmy nadzieję, że jeśli np. pół godz. po sałatce zjemy obiad z tłuszczem...
Jak ludzie dobierają się w pary?
Sporo osób dziś jednak patrzy na status i majątek partnera, jeśli chodzi o poważne...
Metylowane witaminy
Już była "lewoskrętna" witamina C, po czym okazało się, że witamina C jest właśnie...