Jaki słodzik jest najzdrowszy – szkodliwość i rodzaje słodzików
Słodziki są w wielu produktach, które posiadają obniżoną kaloryczność. Zazwyczaj można je znaleźć w napojach, przetworach owocowych, jedzeniu dla diabetyków czy gumach do żucia. Czy wiecie cokolwiek o słodzikach? Czy są zdrowe? Czy faktycznie są mniej kaloryczne od cukru? Co warto o nich wiedzieć?
Słodziki syntetyczne – aspartam i acesulfam
Tego typu słodziki są przeznaczone głównie dla cukrzyków, diabetyków czy osoby na diecie. Słodziki syntetyczne nie powodują próchnicy. Najczęściej stosuje się aspartam i acesulfam K. Nie zawierają one kalorii i mają większą siłę słodzącą. Niestety wokół aspartamu powstała zła opinia, ponieważ w większej ilości może powodować szkody na naszym organizmie.
Acesulfam K uznaje się za najbardziej bezpieczny i uniwersalny słodzik. Nadaje się do produktów zimnych i ciepłych. Na produktach spożywczych jest oznaczany kodem E 950. W temperaturze pokojowej występuje w postaci białych kryształów. Acesulfam najczęściej stosowany jest w napojach bezalkoholowych, deserach i przetworach mlecznych, żywności pieczonej, cukierkach odświeżających oddech, przekąskach, wyrobach cukierniczych, gumach do żucia, galaretkach, dżemach i innych przetworach owocowo-warzywnych, musztardach, a także w produktach dietetycznych. Acesulfam K nie jest metabolizowany w organizmie człowieka i ulega wydaleniu w niezmienionej postaci z moczem. Natomiast może powodować uszkodzenia chromosomów, co w następstwie prowadzi do zmian genetycznych. Ustalona przez Światową Organizację Zdrowia, maksymalna ilość acesulfamu K, jaką człowiek może spożywać codziennie, przez całe życie, bez uszczerbku na zdrowiu (tzw. ADI – Acceptable Daily Intake) wynosi ok. 9 mg na kilogram masy ciała.
Aspartamu nie wolno podgrzewać do 100 stopni, ponieważ wytwarza wtedy szkodliwe związki i charakterystyczny, metaliczny posmak. Nie nadaj się dla kobiet w ciąży i chorych na fenyloketonurię.Wielu specjalistów doszło do wniosku, że aspartam jest szkodliwy. Jednak FDA stwierdziła, że jest to najlepiej przetestowana substancja spożywcza na świecie. Aspartam gromadzi się powoli, zaburzając system hormonalny i pracę mózgu. Zbadano, że przyjmowanie aspartamu wraz z węglowodorami powoduje obniżenie poziomu L-tryptofanu, który jest elementem budującym serotoninę. Obecnie zbadany aspartam powoduje nowotwory mózgu, ślepotę i choroby układu limfatycznego. To prawda, że nie każdy choruje stosując aspartam, niektórzy są po prostu odporniejsi. Ale z czasem aspartam się magazynuje w organizmie i prowadzi do zaburzeń neurologicznych. Pomimo tych wszystkich ostrzeżeń, amerykański Urząd ds. Leków i Żywności dopuścił do spożycia i nadal toleruje tę substancję.Maksymalna bezpieczna dla nas dawka to 7,8 mg/dzień, a litr napoju zawierającego aspartam zawiera ok. 56mg metanolu. Zatem drogie panie radzimy zagłębić się w temacie słodzików, a także produktów light przed wprowadzeniem ich do diety, bo mogą czasami być bardziej heavy niż wam się wydaje.
Słodziki półsyntetyczne – mannitol, sorbitol i ksylitol
Te słodziki z kolei są związkami naturalnymi, które występują w roślinach typu kłącze perzu, brzoza czy śliwa. Zawierają mniej słodyczy niż cukier a ponad to są mniej kaloryczne (1 g polioli dostarcza średnio 2,4 kcal, podczas gdy 1 g cukru – 4 kcal.). Badania wykazują , że zastępowanie cukru słodzikiem nie pomoże nam zgubić zbędne kilogramy. Używając słodzików, oszukujemy samych siebie, ponieważ i tak zjedlibyśmy te kalorie z cukrem.
Zalety stosowania słodzików
Dlaczego stosuje się słodziki? Dlaczego wiele osób, pomimo wiedzy o ich szkodliwości nadal je spożywa? Co daje dodawanie słodzików do produktów?
- słodziki przede wszystkim nadają słodki smak potrawom i napojom
- nie wnoszą dodatkowych kalorii
- są stosowane jako alternatywa dla cukru, aby móc kontrolować wagę bez konieczności rezygnowania ze słodkiego smaku
- substancje zawarte w słodzikach nie powodują próchnicy, dzięki czemu nie zwiększają ryzyka powstawania ubytków w zębach
- docelowy słodki smak można uzyskać dzięki dodaniu już niewielkiej ilości słodzika
- substancje wchodzące w skład słodzika nie stymulują trzustki do wydzielania insuliny
- niektóre słodziki zwiększają zdolność potraw do zatrzymywania wody, dzięki czemu zatrzymany jest proces wysychania
- kusząca jest niska cena słodzików, bowiem 3–4 zł za 100 tabletek, a ponad to zajmują niewiele miejsca
- można dostać je w formie pastylek lub proszku
- niektóre substancje stosowane jako słodzik możesz spotkać w formie naturalnej w: śliwkach, gruszkach, jabłkach, brzoskwiniach czy figach
Przeciwwskazania do stosowania słodzików
Słodzików powinny unikać kobiety starające się o dziecko, małe dzieci, osoby starsze i chore na fenyloketonurię. Aspartam nie powinien być używany do potraw, które poddaje się podgrzewaniu powyżej 100 stopni. Pamiętajcie, aby nie przekraczać zalecanej dawki słodzików, ponieważ może to powodować biegunki i problemy żołądkowe.
Wszystkie substancje słodzące są przed dopuszczeniem na rynek dokładnie badane, nie można być jednak wobec nich zupełnie bezkrytycznym. Wraz z rozwojem badań słodziki budzą bowiem coraz więcej wątpliwości. Dotyczy to popularnej niegdyś sacharyny, która ze względu na swoje rakotwórcze działanie jest wycofywana z rynku.
Co więc stosować zamiast cukru i słodzików? Na szczęście jest kilka takich produktów, które są zdrowe i doskonale osłodzą Twoje produkty. Co to za produkty?
- cukier trzcinowy
- miód
- syrop klonowy
- stewia
- fruktoza
zobacz również:
Jak ograniczyć cukier w diecie?
Detoks cukrowy – dlaczego cukier jest szkodliwy dla naszego organizmu?
Czym zastapić biały cukier
Co lepsze: cukier waniliowy czy laska wanilii?