Jaki czajnik wybrać?

20 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Czajnik to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenie każdej kuchni. Niezależnie od tego czy jest to urządzenie elektryczne czy tradycyjne, warto pamiętać, ze czajnik ma kontakt z wodą, którą potem pijemy. Dlatego sprzęt ten musi być odpowiednio wyprodukowany tak, aby zapewnić użytkownikom maksymalny stopień bezpieczeństwa. Co zatem wpływa na jakość czajników?

CZAJNIK

  1. Sposób zasilania czajników
  2. Z czego wykonane są czajniki
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika?
  4. Jak dobrać czajnik do wystroju kuchni?

Sposób zasilania czajników

Czajniki w różnej formie występowały już w kuchniach starożytnych. Pierwsze urządzenie, które dziś można nazwać prototypem czajnika, powstało w starożytnej Mezopotamii. oczywiście na początku stosowano tylko kuchnię ogniową. Naczynia te wykonywano z brązu, a póżniej z żelaza oraz miedzi. Pierwszy elektryczny czajnik został zaprojektowany wraz z nastaniem elektryczności. Już w 1891 roku firma Carpenter Electric Company wyprodukowała sprzęt, który do złudzenia przypomina dzisiejsze czajniki. Jednak nie był to tak szybki czajnik, jak dzisiejsze produkty. Na gorącą wodę trzeba było poczekać około 12 minut. Dzisiaj czajniki można podzielić na różne grupy ze względu na rodzaj zasilania. I tak, wyróżnia się czajniki elektryczne, indukcyjne oraz gazowe. Szczególną uwagę należy zwrócić przy wyborze czajnika na kuchenkę indukcyjną. Takie sprzęty mają na opakowaniu informację, że można ich używać właśnie za pomocą indukcji. Jeśli taka notatka nie pojawia się w specyfikacji, to nie można ich stosować. Szeroki wybór różnych rodzajów czajników znajduje się pod następującym linkiem: https://www.euro.com.pl/czajniki.bhtml.

Z czego wykonane są czajniki

Kolejny podział czajników można przeprowadzić, biorąc pod uwagę tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Najtańsze produkty to czajniki wyprodukowane z plastiku. Mają wbudowane dwie grzałki: spiralną i płaską. Działają bardzo szybko i są zasilane prądem Współczesne czajniki plastikowe nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla człowieka. Są dopuszczone do kontaktu z wodą po przejściu odpowiednich testów. Kolejny rodzaj bardziej tradycyjnych naczyń to te wykonane ze stali nierdzewnej. Popularnie nazywa się takie czajniki emaliowane. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były najpopularniejszym wyposażeniem każdej kuchni. Po pojawieniu się czajników elektrycznych odeszły w zapomnienie. dziś wracają do łask, ponieważ nastała moda na naczynia retro. Stal jest odporna na korozję, wytrzymałą i łatwa w czyszczeniu. Dodatkowo takie czajniki lepiej trzymają ciepło.

Do najdroższych czajników należą przedmioty wykonane ze szkła lub ceramiki. Wyróżniają się niesamowitą precyzją wykonania oraz elegancją. Bardzo łatwo je odczyścić. Z drugiej strony szkło jest dość kruche, dlatego łatwo o uszkodzenia. Dodatkowo szklane i ceramiczne czajniki szybko się nagrzewają, dlatego można się oparzyć. Ich wadą może być także waga. Czajniki ceramiczne są cięższe od swoich emaliowanych i elektrycznych odpowiedników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika?

Czym w takim razie kierować się przy wyborze czajników? Przede wszystkim wspomnianym już sposobem zasilania. Jeśli w naszej kuchni została zainstalowana kuchenka indukcyjna, to należy kupić czajnik przeznaczony do takiego użycia. Kolejna istotna kwestia to pojemność wybranego naczynia. Największe czajniki mają pojemność około 3 litrów. Oczywiście takie sprzęty sprawdzą się w dużych rodzinach lub w lokalach gastronomicznych, gdzie liczba zrobionych herbat lub kaw przekracza 100 czy nawet 200 dziennie. Najpopularniejsze modele liczą około 1,7 litra. Wszystko jednak zależy od producenta. Informacja o pojemności czajnika powinna być umieszczona na opakowaniu lub w instrukcji.

Niektóre czajniki są wyposażone w gwizdek, który informuje użytkownika, że już czas wyłączyć wodę. Oczywiście nie każdy produkt daje sygnały dźwiękowe. Jeśli kupujemy czajnik elektryczny, to istotna jest moc urządzenia. Im jest ona większa, tym lepiej i szybciej działa czajnik. Warto także zwrócić uwagę na producenta. Do najpopularniejszych firm należą: Philips (https://www.euro.com.pl/czajniki,_Philips.bhtml), Kenwood (https://www.euro.com.pl/czajniki,_Kenwood.bhtml), Raven, Tefal, Zelmer, Electrolux, Samsung lub Bosch. Wszystkie wymienione firmy specjalizują się w produkcji wysokiej klasy czajników elektrycznych.

Jak dobrać czajnik do wystroju kuchni?

Trudno ocenić, czy wygląd czajnika to ostatnia kwestia, jaką należy kierować się przy wyborze nowego naczynia. W końcu każdy chce znaleźć czajnik idealnie pasujący do gustu. Warto poszukać sprzętu, który będzie pasował do aranżacji całej kuchni. Tradycyjny emaliowany czajnik malowany w kwiatki w bardzo minimalistycznej kuchni może prezentować się dość śmiesznie. Na szczęście na rynku dostępne są bardzo różne czajniki: tradycyjne stylizowane na starsze czajniki retro lub nowoczesne o futurystycznych kształtach. Producenci oferują także całą paletę barw. Dzięki temu każdy klient znajdzie czajnik idealnie dobrany do wystroju kuchni.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nasze mniejsze i większe kłamstwa:)…
Ja najczęściej unikam decyzji, jak ktoś pyta o coś niewygodnego dla mnie...
Jak sprawdzić fachowców od remontu?…
Myślę, że w czasie remontu warto pokazać to, co już zrobili komuś zaufanemu,...
Opieka medyczna
W ogóle chyba idziemy w tę stronę co USA, wydaje mi...
Zbieractwo i zakupoholizm
Tego nałogu się nie kontroluje, wolna przestrzeń jest dla takiej osoby brakiem, trzeba ją wypełnić...