URODA I ZDROWIE

Jak zapobiec niedoborom potasu?

24 lutego 2021, dodał: Redakcja

Potas jest jednym z pierwiastków, bez których organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Dlatego – szczególnie w okresie narażenia na niedobory – musisz dążyć do utrzymania jego optymalnej ilości. W pierwszej kolejności musisz poznać normy potasu, a następnie sprawdzić poziom pierwiastka we krwi i wdrożyć zasady pozwalające na utrzymanie go w normie.

potas w żywności

Potas – normy

Zastanawiasz się, czy twój organizm otrzymuje optymalną ilość pierwiastka, jakim jest potas? Normy zostały dokładnie określone, dzięki czemu możesz sprawdzić ryzyko wystąpienia niedoborów.

Przyjmuje się, że poziom potasu w badaniu biochemicznym krwi powinien mieścić się w granicach 3,7–5,3 mmol/l na czczo. Wszystkie wartości poniżej lub powyżej tego poziomu należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem.

Nie dopuść do obniżonego poziomu potasu w organizmie

Niedostateczna ilość potasu nie pozostaje bez wpływu na organizm. Objawia się to wieloma dolegliwościami, wśród których wymienić można m.in.:

  • skurcze mięśni
  • problemy z wypróżnianiem
  • wysokie ciśnienie krwi
  • kołatanie serca
  • arytmię serca.

Jeżeli nie chcesz dopuścić do pojawienia się tego typu dolegliwości, warto monitorować poziom potasu i w razie potrzeby działać. Na niedobory tego pierwiastka najbardziej narażone są osoby, które przyjmują niektóre leki moczopędne, czy nasercowe, lub te, które cierpią na astmę lub alergię. Zwiększone ryzyko niedoborów mają także osoby aktywne fizycznie oraz zmagające się z nadmierną potliwością.

1. Zadbaj o prawidłową dietę

Prawidłowo zbilansowana dieta jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych – w tym potasu. Jeśli chcesz uniknąć niedoboru tego pierwiastka, do codziennego jadłospisu warto włączyć m.in. takie produkty spożywcze jak: owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, grzyby.

Pamiętaj! Warzywa i owoce spożywaj w postaci surowej, ponieważ podczas gotowania może dojść do utraty nawet 50% obecnego w nich potasu.

2. Uzupełnij dietę preparatami z potasem

Zdarzają się sytuacje, kiedy dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na potas. W takim przypadku warto sięgnąć po preparaty z tym pierwiastkiem, np. lek Aspargin. Jego regularne przyjmowanie w okresie zwiększonego zapotrzebowania pomoże zapobiec powstaniu niedoborów potasu.

Uwaga! Lek zawierający potas zawsze przyjmuj zgodnie z zaleceniami producenta lub według schematu wyznaczonego przez lekarza.

3. Unikaj czynników wypłukujących potas z organizmu

Jeżeli nie chcesz dopuścić do niedoboru pierwiastka, unikaj czynników przyczyniających się do jego wypłukiwania z organizmu. Mowa przede wszystkim o nadmiernej ilości kawy, która odpowiada za zmniejszanie ilości elektrolitów.

Nie możesz lekceważyć niedoborów potasu w swoim organizmie, ponieważ ma to poważne konsekwencje. Jeśli zależy ci na utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej, warto oznaczyć poziom tego pierwiastka i dbać o zachowanie jego optymalnej ilości.

 

zobacz również:

Witaminy z grupy B – właściwości, zastosowanie, objawy niedoboru

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Automaty do kawy
Można kupić zwykły automat i też się sprawdzi w niewielkiej firmie... Nie każdy pracownik...
Nazwisko dwuczłonowe
> coolinarna napisał/a: > Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne...
Organizacja wesela na świeżym powie…
Świetna sprawa, nie tylko w czasie pandemii. Większy luz i lepsza atmosfera...
Buty dla pana młodego
Będzie tego dnia w centrum uwagi.. Czy naprawdę chce, żeby goście patrzyli...