Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Skuteczne sposoby

8 czerwca 2018, dodał: amethist
Artykuł zewnętrzny

W mediach często słyszy się, że Polacy rzadko dobrowolnie sięgają po książki i jeszcze rzadziej odwiedzają księgarnie, by kupić nowe lektury. Dorośli bronią się przed słowem pisanym, uciekając do innych rozrywek. Podobnie jest w przypadku dzieci. Z większą łatwością przychodzi im zrozumienie kolorowego świata, wyświetlanego na ekranie telewizora, niż tego z książek, kreowanego za pomocą kolejnych zdań.

Przez to, że dzieci więcej czasu spędzają przed graficznymi wizualizacjami niż książką, znacznie wolniej rozwija się ich wyobraźnia i kreatywność. Zdolność abstrakcyjnego myślenia, a także kojarzenia faktów jest mniejsza niż w przypadku małych moli książkowych. Mając to na uwadze, warto zachęcić dziecko do czytania. Jak jednak to zrobić, by nie ponieść porażki? Wielokrotnie słyszy się przecież o tym, że pociechy bronią się przed czytaniem. Oto kilka pożytecznych rad, które pomogą zachęcić dzieci do sięgnięcia po książkę.

Rodzice, zacznijcie od siebie!

Dzieci już od najmłodszych lat obserwują swoje otoczenie. Przyglądają się nie tylko rzeczom znajdującym się dookoła, ale przede wszystkim rodzicom. Pamiętając o tym, osoby mające styczność z dzieckiem przykładają dużą uwagę do tego, co mówią i robią, starając się, by pociecha czerpała z odpowiednich wzorców i nabierała dobrych przyzwyczajeń. Do zestawu pożądanych zachowań należy włączyć czytanie. Kiedy dziecko bawi się nieopodal i mamy chwilę dla siebie warto usiąść w pobliżu z książką w ręku. Dzięki temu nie tylko odprężymy się, zanurzając na chwilę w innej rzeczywistości, ale także być może zainteresujemy sobą dziecko. Skupienie na lekturze, wyraźne może przyczynić się do tego, że w pewnym momencie pragnące uwagi dziecko zacznie uważnie nas obserwować, by odkryć, co pochłonęło uwagę rodzica. To pierwszy krok do zachęcenia dziecka do sięgnięcia po książkę.

Wspólne czytanie

Kiedy już dziecko zainteresuje się książką, odkrywając, że może być ciekawa warto poświęcić mu  trochę czasu i wspólnie zabrać się za czytanie. Błędem będzie wręczenie dziecku kolorowej książeczki, posadzeniem go obok i zanurzenie się we własnej lekturze. Być może dziecko poprzygląda się chwilę bajce, spróbuje poskładać litery, by utworzyły ono logiczne słowo, ale z dużym prawdopodobieństwem prędko znudzi się tą czynnością, odłoży książkę na bok i uzna za nudną. Dlatego bardzo istotna jest tutaj rola rodzica. Posadzenie dziecka na kolanach i wspólne czytanie wzmocni nie tylko zainteresowanie książką, ale także więzi rodzinne. Nie należy bać się prostych bajek dla dzieci, w których zwierzęta i warzywa mówią ludzkim głosem. Należy pokazać dziecku, że czytanie jest zabawą i zmieniając ton głosu podstawiać go do kolejnych bohaterów. Taka forma z pewnością zaciekawi i rozbawi dziecko. Niech wspólne czytanie będzie dobrą zabawą!

Im ciekawsze okładki i obrazki, tym lepiej

Im więcej kolorowych obrazków tym lepiej! To właśnie na nie powinno zwrócić się uwagę w przypadku pierwszych książek ofiarowanych dziecku. Każde dziecko zainteresują kolorowe obrazki i zabawne postacie, warto więc sięgnąć po nie w pierwszej kolejności. Mała ilość tekstu nie jest tu przeszkodą. Dziecko powinno zacząć od krótkich form, żeby zobaczy, że słowa mogą opisać to, co znajduje się na obrazkach. Samodzielne określanie ich także jest jak najbardziej pożądane, rozwijają bowiem zdolności obserwacji oraz przyczyniają się do poszerzania słownika dziecka.

Miejsce jakie zajmują książki w domu ma znaczenie

Nie tylko kolorowa zawartość książek ma znaczenie, bardzo istotna jest także okładka. Często mówi się, że ludzie mają tendencję do oceniania wszystkiego po okładce, nie inaczej jest w przypadku dzieci — jeśli coś im się spodoba, będą chciały się tym bawić, w innym przypadku odrzucą to w kąt. Istotne jest wybieranie książek o ładnych, kolorowych, zachęcających okładkach, ale także umieszczanie je w domu w takim miejscu, by dziecko miało do nich łatwy dostęp. Warto zamontować półkę na wysokości wzroku dziecka i ustawić na niej kilka książek. Niech nie stoją jednak w równym rządku, tak by widoczne były ich grzbiety, a okładkami na zewnątrz. Dziecko, widząc ładne obrazki, które nie są tylko dekoracją na ścianie, chętniej po nie sięgnie.

Słuchaj dziecka, pozwól mu samodzielnie decydować

Już od początku kształtuje się osobowość i pewność siebie dziecka. Różnego rodzaju nakazy i zakazy ustalane przez rodziców przyczyniają się do tego i są bardzo potrzebne, należy jednak pamiętać o tym, że dziecko w niektórych przypadkach samo powinno decydować co dla niego dobre. Pierwszym krokiem może być wybór książek. Nie narzucajmy dzieciom swoich decyzji. To, co podoba się nam, nie zawsze musi interesować ich, dlatego dobrze jest wybrać się z dzieckiem do księgarni i pozwolić mu na samodzielny wybór lub kupić taką książkę, która dotyczy jego zainteresowań.

Nie broń się przed komiksami

Komiksy to historyjki obrazkowe opatrzone niewielką ilością tekstu i dialogów. Ściśnięte obok siebie niewielkie rysunki tworzą fabułę. Niektórym dorosłym wydają się niezwykle dziecinne, głupie i mało rozwijające, dlatego raczej nie pokazują ich swoim dzieciom. To błąd. Proste historie opatrzone rysunkami i kilkoma słowami także mogą stymulować rozwój dziecka i stopniowo przygotowywać je do sięgnięcia po grubsze lektury wyposażone w większy zasób słów.

Ustal czas, jaki codziennie przeznaczony będzie na czytanie

Nie zawsze jest czas by usiąść z dzieckiem i wspólnie poczytać w ciągu dnia. Różnego rodzaju obowiązki często sprawiają, że wolne są jedynie wieczory, kiedy dziecko powoli kładzie się spać. Warto wykorzystać ten czas. Zamiast puszczać dziecku bajkę usiąść z nim choćby na 30 minut i wspólnie zacząć czytać książkę. Być może początkowo nie będzie to zbyt wielka atrakcja w porównaniu z animacjami z telewizora, z czasem jednak dziecko przyzwyczai się i być może samo zacznie dopominać się cowieczornego książkowego rytuału.

Zobacz również:

Najciekawsze książki dla dzieci!

Jak urządzić pokój dla kilkulatka?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?