Pieluszkowe zapalenie skóry latem – jak go uniknąć i co zrobić, gdy się pojawi?

7 czerwca 2018, dodał: EKSPERTKA

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, który dotyczy większości małych dzieci, również tych, których rodzice dbają o higienę maluszka. Warto o tym pamiętać, by ustrzec malucha przed problemami skórnymi.

Pieluszkowe zapalenie skóry jest zaliczane przez lekarzy do jednych z najczęstszych zmian chorobowych skóry pojawiających się u noworodków i niemowląt. Problem zazwyczaj dotyczy dzieci pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia i nasila się szczególnie latem, gdy delikatny naskórek malucha jest jeszcze bardziej narażony na podrażnienia.

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry, w czasie którego na naskórku pojawiają się plamy rumieniowe, pęcherzyki, nadżerki i liczne złuszczenia. Zmiany występują w miejscu przylegania pieluszki, stąd też nazwa schorzenia. Wbrew powszechnie panującej opinii dolegliwości mogą pojawić się także u dzieci, których rodzice regularnie wymieniają maluchowi pieluszkę i dbają o higienę miejsc intymnych pociechy. Warto dodać, że ze względu na wysoką temperaturę, a także zmianę otoczenia (np. wyjazd nad morze) ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry zwiększa się latem.

Czy znasz przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?

Lista przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry jest długa, a poszczególne powody występowania zmian skórnych są uwarunkowane indywidualną reakcją organizmu na czynniki takie jak mechaniczne uszkodzenia naskórka, alergia kontaktowa czy faktory infekcyjne. Tym samym można stwierdzić, że do najczęściej pojawiających się przyczyn rzeczonej dermatozy należą:

  • wilgoć i maceracja (uszkodzenie) naskórka, które sprawiają, że skóra – naturalna bariera ochronna organizmu, nie spełnia swej funkcji prawidłowo i umożliwia mikroorganizmom, substancjom drażniącym oraz alergizującym przenikanie do głębszych warstw skóry;
  • niewłaściwa higiena skóry, która prowadzi do namnażania drobnoustrojów i uszkodzeń naskórka;
  • długotrwała antybiotykoterapia niszcząca naturalną florę bakteryjną organizmu;
  • biegunki powodujące namnażanie drobnoustrojów;
  • alergia wywołana kontaktem z alergenami obecnymi w pieluszce i preparatach pielęgnacyjnych;
  • obecność drożdżaków w kale;
  • zasadowe pH moczu, które powoduje odparzenia;
  • chroniczne pocieranie skóry przez pieluszkę wywołujące mechaniczne podrażnienia skóry i infekcje będące ich wynikiem.

Pieluszkowe zapalenie skóry może być wywołane jednym z czynników z powyższej listy lub kilkoma z nich. Jest to zależne od indywidualnych uwarunkowań organizmu.

Czym objawia się pieluszkowe zapalenie skóry?

Jednym z pierwszych objawów pieluszkowego zapalenia skóry jest pojawienie się zaczerwienienia oraz łuszczenie się naskórka. Następnie w wyniku zaognienia procesu zapalnego dochodzi do wystąpienia obrzęki w obrębie ognisk rumieniowych. W tym czasie na skórze mogą pojawić się także grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Wszystkie dolegliwości powodują silny dyskomfort u dziecka, ponieważ w większości przypadków objawom towarzyszy także uporczywy świąd skóry. Warto pamiętać, że objawy pieluszkowego zapalenia skóry mogą być z początku łagodne, by następnie przejsć w ostrą fazę zapalenia, dlatego nie lekceważmy nawet drobnych otarć na skórze dziecka.

Jaka jest profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry?

Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry opiera się przede wszystkim na właściwej higieny okolicy pieluszkowej. Z tego powodu ważny jest wybór odpowiedniego typu pieluszek i stosowanie właściwych preparatów pielęgnacyjnych. Współcześnie używane pieluszki mają niskie działanie alergizujące i drażniące, a zawarte w nich polimery przekształcają płyn w żel, co zmniejsza ryzyko wystąpienia odparzeń. Niestety zdarza się, że delikatna skóra dziecka źle reaguje na pieluszki. Konieczna jest wówczas ich wymiana. W drogeriach i aptekach znajdziemy wiele rodzajów pieluszek, w tym te wykonane z włókien naturalnych, które są łagodniejsze dla dzieci. Ważne jest również pozwalanie skórze na oddychanie. Właśnie dlatego warto, w czasie przewijania, pozostawić malucha na kilkanaście minut bez pieluszki. Jeśli to możliwe, czas powinien być wydłużony.

Niemniej ważne od pieluszek są preparaty pielęgnacyjne dla dzieci. Wszystkie płyny, żele i kremy powinny być antyalergiczne i przeznaczone specjalnie do najmłodszych. Ponadto warto zaopatrzyć się w Sudocrem. Zastosowanie preparatu może uchronić przed rozwojem pieluszkowego zapalenia skóry – więcej informacji na http://sudocrempolska.pl/ . 

Jakie preparaty stosuje przy odparzeniach skóry?

Choć rodzaj leczenia pieluszkowego zapalenia skóry jest zależny od przyczyny dolegliwości, to najważniejsze w terapii dermatozy jest włączenie właściwej pielęgnacji skóry malucha. Ponadto lekarze zalecają stosowanie miejscowych leków przeciwzapalnych, które hamują rozwój choroby i pozwalają na przywrócenie naskórkowi jego dawnego wyglądu i właściwej funkcji. Warto dodać, że w przypadkach ostrego pieluszkowego zapalenia skóry do leczenia włącza się preparaty ogólne, m.in. sterydy oraz leki przeciwhistaminowe, jeśli powodem dolegliwości jest alergia.

Pieluszkowe zapalenie skóry (szczególnie w lekkiej formie) to problem wielu maluchów. Dolegliwości pojawiają się bez względu na porę roku, jednak latem występują najczęściej. Jest to związane z wysoką temperaturą oraz częstymi zabawami dzieci w piaskownicy czy na plaży. Higiena okolicy pieluszkowej jest utrudniona, a maluch jest narażony na większą ilość drobnoustrojów, dlatego łatwiej łapie infekcje. Pamiętajmy więc, by dbać o skórę dziecka szczególnie w okresie letnim.

Źródło: https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...
jaki tusz do rzęs uzywacie
Zakochałam się w Eveline Extension Volume, False Definition & Waterproof
Wysuszona skóra widoczna pod podkła…
Złuszczanie jak często? Bo jak robię raz na tydzień, to niewiele to daje :/