Jak wzmocnić barierę hydrolipidową suchej skóry? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak wzmocnić barierę hydrolipidową suchej skóry?

26 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jeśli osłaniający ją płaszcz hydrolipidowy ulegnie osłabieniu i nie spełnia swoich funkcji ochronnych, skóra staje się sucha, szorstka, łatwo ulega podrażnieniom. Co zrobić, aby przywrócić skórze równowagę i skutecznie odbudować naruszoną barierę?
Naturalny płaszcz hydrolipidowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry. Hamuje proces nadmiernej utraty wody przez naskórek i wpływa na prawidłowe nawilżenie tkanek. Warstwa ochronna odpowiada również za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania – dotyczy to zarówno substancji dobroczynnych dla skóry, jak i szkodliwych – w tym przypadku bariera hydrolipidowa chroni przed ich wnikaniem do organizmu. Jeśli jednak chroniąca skórę warstwa ochronna ulegnie osłabieniu, priorytetem pielęgnacji staje się jej odbudowa.

skora1

1. Unikaj drażniących składników w kosmetykach oczyszczających i tonizujących

Kosmetyki, które odtłuszczają skórę, np. mydła, czy toniki na bazie alkoholu, mogą osłabiać warstwę hydrolipidową dodatkowo przesuszając twoją skórę. Szukaj delikatnych preparatów, które zawierają w swoim składzie emolienty. Ich zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry.

2. Zrezygnuj z gorącej kąpieli i prysznica

Bardzo gorąca kąpiel lub prysznic wymyje lipidy i ceramidy z warstwy rogowej skóry, pogłębiając jej przesuszenie. Pamiętaj również, niezależnie od tego jak bardzo się spieszysz musisz dokładnie zmyć z siebie wszystkie kosmetyki, których używałaś. Pozostawienie ich na skórze może podrażnić skórę i przyczynić się do jej dalszego przesuszenia.

3. Wybierz odpowiedni peeling

Złuszczanie martwych komórek naskórka to niezbędny element pielęgnacji, jednak zbyt mocny peeling lub zbyt często stosowany może uszkodzić naturalny płaszcz lipidowy, osłabiając jego funkcje ochronne. W przypadku suchej cery wybierz peeling enzymatyczny, a do ciała zastosuj delikatny peeling zawierający naturalne oleje, które uporają się z łuszczącą się skórą, a dodatkowo wzmocnią barierę hydrolipidową naskórka.

peeling

Fot. Peeling kokosowy Sweet Coco BodyBoom, cena: 25 zł/100g, www.bodyboom.pl

Jego bazą jest bogaty w kwasy tłuszczowe miąższ z kokosa i cukier brązowy – wspólnie pełnią one rolę niezwykle delikatnego ścierniwa, złuszczając martwe komórki naskórka, jednocześnie zachowując równowagę mikrobiomu. Olej kokosowy, jako naturalny emolient, wzmacnia barierę hydrolipidową naskórką, a ponadto poprawia nawilżenie skóry i przyspiesza jej odnowę komórkową. Zawarte w nim olej arganowy i ze słodkich migdałów dodatkowo wzmocnią ochronny płaszcz lipidowy suchej skóry.

4. Nawilżaj i zadbaj o poziom lipidów w skórze

skora2

W przypadku skóry suchej możesz pozwolić sobie na kremy, serum i balsamy o bogatszej formule. Szukaj kosmetyków zawierających składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, np. kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego, kolagenu, gliceryny lub mocznika. Aby jednak składniki te działały jak trzeba i mogły związać wodę musisz nałożyć kosmetyk na zwilżoną skórę, np. aplikując w pierwszej kolejności hydrolat czy wodę termalną, a dopiero potem krem czy balsam. W innym przypadku doprowadzisz do związania wody, ale pochodzącej z warstwy naskórkowej, co jedynie pogłębi odwodnienie. Samo nawilżenie nie odbuduje jednak warstwy lipidowej, dlatego do kuracji muszą dołączyć kosmetyki bogate w substancje tłuszczowe, odżywcze i witaminy. Skóra sucha i odwodniona potrzebuje łączenia składników – tylko wtedy możesz liczyć na uzupełnienie poziomu lipidów w skórze i odbudowę bariery hydrolipidowej.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Styl eko
Nie każdy ma działkę....
Gdzie w Polsce rodzi się najmniej d…
Jasne, bo 500 zł to taka kasa jak nie wiem.... Dwa razy zrobisz większe...
sklepy online z odzieżą dziecięcą…
Ale jakość też jest ważna, żeby to ubranie wytrzymalo choć 3 prania
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Warto słuchać otoczenia w sprawie dopasowania partnera. Z boku widzi się więcej....