Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci?

28 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Krótkowzroczność to najczęściej występująca na świecie wada wzroku. Co gorsza, tendencja w tej kwestii jest wzrostowa – z niektórych analiz wynika, że w 2050 roku co druga osoba na świecie będzie krótkowidzem. Wada pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, a ignorowana nie tylko znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również pogłębia się, wykazując systematyczny postęp. Krótkowzroczności nie zawsze można uniknąć, ale istnieją sposoby na jej leczenie. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci? Kiedy skontaktować się z lekarzem?

krótkowzroczności u dzieci

1. Przyczyny krótkowzroczności

2. Co powinno zaalarmować rodzica?

3. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?

Wizyty w gabinecie okulistycznym nie powinny towarzyszyć wyłącznie sytuacjom, w których już dzieje się coś złego. Warto zaglądać na okresową kontrolę wzroku i zdrowia oczu zarówno z dzieckiem, jak i samemu. Sprawdź tutaj, dlaczego.

Przyczyny krótkowzroczności

Krótkowzroczność zawsze należała do najczęściej występujących wad wzroku, jednak można zastanawiać się, z jakich powodów intensyfikuje się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Drastyczny wzrost w tym zakresie wynika, zdaniem naukowców, z dwóch przyczyn. Są to:

 • czynniki genetyczne – jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma omawianą wadę wzroku, jest duże prawdopodobieństwo, że ich pociecha także będzie ją miała; gdy oboje rodzice ją mają, ryzyko wzrasta trzykrotnie,
 • czynniki środowiskowe – nawyki i wpływy zewnętrzne, związane chociażby z coraz wcześniej rozpoczynanym kontaktem z urządzeniami elektronicznymi.

Okuliści podkreślają, że u niektórych ludzi krótkowzroczność postępuje błyskawicznie – nawet o jedną dioptrię w ciągu półrocza. To dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie krótkowzroczności u dzieci.

Co powinno zaalarmować rodzica?

Jak już wspomnieliśmy, wizyty u okulisty powinny stanowić element zwyczajowej profilaktyki zdrowotnej, dlatego nie należy czekać na szczególnie niepokojące objawy. Istnieją jednak sytuacje, w których rodzic powinien poczuć się zaniepokojony ryzykiem wady wzroku. Alarmująco powinno podziałać na ciebie, gdy dziecko:

 • mruży oczy podczas oglądania telewizji czy spoglądania w dal,
 • ma nawracające stany zapalne spojówek,
 • za często mruga,
 • skarży się, że nie widzi wyraźnie,
 • skazy się na zmęczenie oczu, pieczenie czy swędzenie,
 • uskarża się na bóle głowy.

Pamiętaj, że dziecko nie zawsze opowie ci o swoim problemie. Dodatkowo, krótkowzroczność u dzieci jest dość trudna do wykrycia, gdyż jego oko ma dobre zdolności akomodacyjne.

Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?

Aby powstrzymać zmiany zachodzące w rozwoju krótkowzroczności, wdraża się odpowiednie leczenie. Polega ono przede wszystkim na dopasowaniu odpowiednich okularów. Oprócz tej, dość standardowej metody, można również zastosować:

 • ortokorekcję, czyli soczewki zakładane na noc,
 • wieloogniskowe soczewki kontaktowe,
 • terapię widzenia.

Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych laserową korekcją. To sposób dobry, ale wyłącznie dla dorosłych – nie można przeprowadzać zabiegu do czasu ukończenia wzrostu oka.

Czy można zahamować postęp krótkowzroczności? Odpowiednio szybko rozpoznana i leczona wada w wielu przypadkach pozostaje pod kontrolą, jednak ważne, aby wszelkie działania koordynował okulista. Istnieją także soczewki, które oddziałują bezpośrednio na gałce ocznej, spowalniając jej wzrost. W ten sposób można znacząco spowolnić rozwój wady lub nawet zatrzymać ją na danym etapie. Pomocne okażą się także ćwiczenia oczu, prawidłowa higiena pracy i nauki oraz zdrowe codzienne nawyki.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czarne włosy
Im kobieta jest starsza tym jaśniejsze włosy powinna mieć
Nowoczesny model świadomego mężczyz…
Wg mnie taki model to raczej nie występuje w naszej szerokości geograficznej:D
4 wektory osobowości
Moje wszystkie wektory mają się dobrze, nie widzę uszczerbku w żadnym z nich:)
Jakie macie plany na najbliższy wee…
Skoro przez cały tydzień siedzę w pracy, to weekend będzie spędzony na leniuchowaniu,...