Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Jak wygląda leczenie krótkowzroczności u dzieci?

28 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Krótkowzroczność to najczęściej występująca na świecie wada wzroku. Co gorsza, tendencja w tej kwestii jest wzrostowa – z niektórych analiz wynika, że w 2050 roku co druga osoba na świecie będzie krótkowidzem. Wada pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, a ignorowana nie tylko znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również pogłębia się, wykazując systematyczny postęp. Krótkowzroczności nie zawsze można uniknąć, ale istnieją sposoby na jej leczenie. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci? Kiedy skontaktować się z lekarzem?

krótkowzroczności u dzieci

1. Przyczyny krótkowzroczności

2. Co powinno zaalarmować rodzica?

3. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?

Wizyty w gabinecie okulistycznym nie powinny towarzyszyć wyłącznie sytuacjom, w których już dzieje się coś złego. Warto zaglądać na okresową kontrolę wzroku i zdrowia oczu zarówno z dzieckiem, jak i samemu. Sprawdź tutaj, dlaczego.

Przyczyny krótkowzroczności

Krótkowzroczność zawsze należała do najczęściej występujących wad wzroku, jednak można zastanawiać się, z jakich powodów intensyfikuje się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Drastyczny wzrost w tym zakresie wynika, zdaniem naukowców, z dwóch przyczyn. Są to:

 • czynniki genetyczne – jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma omawianą wadę wzroku, jest duże prawdopodobieństwo, że ich pociecha także będzie ją miała; gdy oboje rodzice ją mają, ryzyko wzrasta trzykrotnie,
 • czynniki środowiskowe – nawyki i wpływy zewnętrzne, związane chociażby z coraz wcześniej rozpoczynanym kontaktem z urządzeniami elektronicznymi.

Okuliści podkreślają, że u niektórych ludzi krótkowzroczność postępuje błyskawicznie – nawet o jedną dioptrię w ciągu półrocza. To dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie krótkowzroczności u dzieci.

Co powinno zaalarmować rodzica?

Jak już wspomnieliśmy, wizyty u okulisty powinny stanowić element zwyczajowej profilaktyki zdrowotnej, dlatego nie należy czekać na szczególnie niepokojące objawy. Istnieją jednak sytuacje, w których rodzic powinien poczuć się zaniepokojony ryzykiem wady wzroku. Alarmująco powinno podziałać na ciebie, gdy dziecko:

 • mruży oczy podczas oglądania telewizji czy spoglądania w dal,
 • ma nawracające stany zapalne spojówek,
 • za często mruga,
 • skarży się, że nie widzi wyraźnie,
 • skazy się na zmęczenie oczu, pieczenie czy swędzenie,
 • uskarża się na bóle głowy.

Pamiętaj, że dziecko nie zawsze opowie ci o swoim problemie. Dodatkowo, krótkowzroczność u dzieci jest dość trudna do wykrycia, gdyż jego oko ma dobre zdolności akomodacyjne.

Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?

Aby powstrzymać zmiany zachodzące w rozwoju krótkowzroczności, wdraża się odpowiednie leczenie. Polega ono przede wszystkim na dopasowaniu odpowiednich okularów. Oprócz tej, dość standardowej metody, można również zastosować:

 • ortokorekcję, czyli soczewki zakładane na noc,
 • wieloogniskowe soczewki kontaktowe,
 • terapię widzenia.

Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych laserową korekcją. To sposób dobry, ale wyłącznie dla dorosłych – nie można przeprowadzać zabiegu do czasu ukończenia wzrostu oka.

Czy można zahamować postęp krótkowzroczności? Odpowiednio szybko rozpoznana i leczona wada w wielu przypadkach pozostaje pod kontrolą, jednak ważne, aby wszelkie działania koordynował okulista. Istnieją także soczewki, które oddziałują bezpośrednio na gałce ocznej, spowalniając jej wzrost. W ten sposób można znacząco spowolnić rozwój wady lub nawet zatrzymać ją na danym etapie. Pomocne okażą się także ćwiczenia oczu, prawidłowa higiena pracy i nauki oraz zdrowe codzienne nawyki.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Spowiedź dzieci przed komunią
Jakie te dzieci mają grzechy...? Śmiech na sali z tą spowiedzia....
Coraz mniej jest wysokich facetów
Mnie bardziej martwi ich sylwetka, te zaokrąglone biodra, pełne uda to objaw estrogenow....
Niepokój dziecka po szczepieniu.
To decyzja rodziców czy szczepic dzieci wiec niektórzy może nie chcą tego przeżywać ....
Galeria Przymorze
Napis Promocja to niekoniecznie oznacza obniżkę, są sklepy gdzie obniżka o kilka...