Jak dobrze wybrać ginekologa?

28 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży czy dobór antykoncepcji to tylko część usług, z powodu których kobiety szukają ginekologa. Biorąc pod uwagę delikatność problemów, z którymi kobiety zgłaszają się do tego lekarza, niezwykle ważne jest znalezienie kompetentnego i empatycznego pracownika. Na co zwrócić uwagę przy wyborze usług ginekologicznych?

Z raportu zrealizowanego wiosną tego roku wynika, że aż 13% Polek w ogóle nie chodzi do ginekologa, zaś co czwarta kobieta odwiedza ginekologa raz na 3 lata. W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z zaleceniami profilaktyczne wizyty u ginekologa powinny mieć miejsce raz do roku. Z pewnością czynnikiem, który odstrasza Polki od wizyt ginekologicznych są przypadki niskiej kultury personelu medycznego w niektórych placówkach, która przejawia się m.in. niewybrednych żartach, braku delikatności podczas przeprowadzenia badań i niepoważnym traktowaniu dolegliwości pacjentek. Stąd jedno z najczęściej wpisywanych wyszukiwarkę fraz to polecany ginekolog w Warszawie. Co przy wyborze gabinetów ginekologicznych powinno nam zapalić w głowie czerwoną lampkę, a jakie informacje o danej placówce mogą stanowić zielone światło na skorzystanie z jej usług?

Szeroka oferta środków antykoncepcyjnych

Często poruszanym wśród Polek problemem związanym z wizytą u ginekologa jest trudność w zdobyciu antykoncepcji. Chociaż definiowane przez WHO prawo reprodukcyjne uznaje pełną wolność w kwestii decydowania o momencie wydania na świat potomstwa, a antykoncepcja w Polsce jest legalna, nagminnie zdarza się, że dany ginekolog „od wejścia” jest niechętny przepisaniu tabletek antykoncepcyjnych młodym kobietom, nie mówiąc już o innych środkach (plastrach, krążkach czy wkładkach). Szukając gabinetu ginekologicznego, sprawdź czy oferuje on szeroki wybór antykoncepcji (w tym antykoncepcji awaryjnej). Wtedy masz pewność, że lekarz nie będzie stwarzał problemu (na przykład z powodu tzw. klauzuli sumienia) z przepisaniem środków antykoncepcyjnych.

Badania przed doborem antykoncepcji

Druga strona medalu, czyli problemów z gabinetami ginekologicznymi, jest taka, że niektórzy lekarze machinalnie przepisują środki hormonalne jednej firmy, nie dopasowując ich do potrzeb danej pacjentki. Prawidłowy dobór antykoncepcji hormonalnej powinien uwzględniać wyniki badań pacjentki, między innymi badania hormonalne, parametry krzepliwości krwi czy ciśnienie krwi. Zwróć uwagę, czy gabinet do którego się wybierasz, dobiera antykoncepcję na podstawie zleconych badań.

Badanie dzieci

Nowoczesne gabinety ginekologiczne coraz częściej oferują usługi dla młodszych pacjentek. Dziewczynki już od okresu dojrzewania powinny być świadome tego, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Dlatego tak ważne jest, aby pierwsza wizyta przebiegła w przyjaznej atmosferze i nie zniechęciła je do kontaktu z lekarzem tej specjalizacji. Jeżeli chcesz zabrać do ginekologa swoją córkę, zwróć uwagę na to, czy w placówce są specjaliści dedykowani dzieciom. To może być cenna

informacja też dla dorosłych pacjentek, np. wysoko wrażliwych, które przy badaniu ginekologicznym potrzebują więcej delikatności i empatii.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czarne włosy
Im kobieta jest starsza tym jaśniejsze włosy powinna mieć
Nowoczesny model świadomego mężczyz…
Wg mnie taki model to raczej nie występuje w naszej szerokości geograficznej:D
4 wektory osobowości
Moje wszystkie wektory mają się dobrze, nie widzę uszczerbku w żadnym z nich:)
Jakie macie plany na najbliższy wee…
Skoro przez cały tydzień siedzę w pracy, to weekend będzie spędzony na leniuchowaniu,...