Jak w sposób bezpieczny oświetlić dziecięcy pokój zabaw? 3 sprawdzone możliwości

16 grudnia 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pokój zabaw dla maluchów to przestrzeń, którą śmiało można określić mianem dziecięcego królestwa. Zazwyczaj znajduje się tam mnóstwo przedmiotów, które ciekawią pociechę i sprawiają, że może się ona bawić i rozwijać. Aby jednak dziecko było bezpieczne, należy zadbać o wybór odpowiedniego rodzaju wyposażenia, w tym również oświetlenia, do wspomnianego wnętrza. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakie lampy najlepiej wybrać do dziecięcego pokoju zabaw!

Jak zadbać o bezpieczeństwo w dziecięcym pokoju zabaw?

Dziecięcy pokój zabaw to pomieszczenie, w którym pociechy spędzają mnóstwo czasu. Wnętrze to często jest miejscem nie tylko do zabaw, ale również do odpoczynku – np. podczas popołudniowej drzemki. Podczas urządzania pokoju dla dziecka, który przeznaczony będzie m.in. do zabawy, należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo danego wnętrza. Nie powinniśmy umieszczać w nim żadnych ostrych przedmiotów – ani jakichkolwiek innych, które mogłyby doprowadzić do utraty zdrowia przez malucha.

Co więcej, meble do tego rodzaju wnętrza muszą być odpowiednio wybrane, ponieważ ich konstrukcja powinna być dopasowana do przyszłych użytkowników – dzieci. Należy więc kupować elementy zabudowy, które są przede wszystkim stabilne i niezbyt wysokie. Wspomniane kwestie są bardzo istotne, jednak to nadal tylko niewielka część ze wszystkich, na które należy zwrócić uwagę.

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się w pokoju zabaw dla dzieci?

Podczas urządzania pokoju zabaw dla dzieci nie możemy zapomnieć również o wyborze odpowiedniego rodzaju lamp wewnętrznych. Powinno ono gwarantować nie tylko optymalną ilość światła, ale również być bezpieczne dla pociech pod kątem funkcjonalności.

Pokój zabaw dla dzieci z lampami sufitowymi

Lampy sufitowe to jedna z pierwszych propozycji oświetlenia do dziecięcego pokoju zabaw. Wariant ten sprawdzi się głównie ze względu na to, że pociechy nie będą miały bezpośredniego dostępu do źródła światła. Dzięki temu nie będzie możliwości, aby doszło do oparzenia lub jakiegokolwiek innego wypadku. 

Ważne jest to, że lampy sufitowe są funkcjonalne i praktyczne – ale nie tylko. Dobrze dobrane mogą mieć również wartość wizualną, która jest bardzo ważna w kwestii odbioru całego pomieszczenia. Warto pamiętać, że wśród tego rodzaju źródeł światła wyróżniamy nie tylko klasyczne lampy wiszące, ale również m.in. plafony i reflektory.

Kinkiety jako oświetlenie w dziecięcym pokoju zabaw

Kolejną propozycją na oświetlenie do pokoju zabaw dla dzieci są takie klasyczne kinkiety wewnętrzne. Taki rodzaj źródła światła jest praktyczny głównie ze względu na jego niewielki rozmiar. Co więcej, w tym przypadku można śmiało zdecydować się na większą ilość tego typu lamp, które rozmieszczone zostaną w różnych częściach pomieszczenia. Taki sposób montażu oświetlenia sprawi, że całe wnętrze zostanie dobrze oświetlone, gwarantując pociechom wygodę funkcjonowania, a także bezpieczeństwo – co jest najważniejsze.

Osoby, które stoją przed koniecznością wyboru odpowiedniej lampy do dziecięcego pokoju zabaw, powinny zwrócić uwagę również na kinkiety z abażurami. Na stronie sklepu internetowego z lampami do domu light-home.pl dostępne są bowiem klosze w różnych kształtach i kolorach. We wnętrzu, przeznaczonym do zabaw przez dzieci, idealnie sprawdzą się lampy z czerwonymi, żółtymi, zielonymi czy niebieskimi abażurami.

kinkiet z czerwonym abażurem

 

Przykład zastosowania kinkietu z czerwonym abażurem ze strony sklepu light-home.pl

Stołowe lampki nocne w pokoju zabaw dla dzieci

Dziecięcy pokój zabaw jest miejscem, w którym – wbrew pozorom – pociechy często zajmują się również odrabianiem lekcji lub nauką. Aby było to możliwe i wygodne, we wspomnianym wnętrzu powinno znaleźć się odpowiednio dobrane biurko. To z kolei warto wyposażyć w specjalną stołową lampkę nocną. Jej nazwa może być nieco myląca, jednak należy pamiętać, że tego typu lampy mogą mieć dowolne zastosowanie.

W tym przypadku ważne jest jednak to, aby zadbać o odpowiednie umiejscowienie lampki stołowej. Nie powinna ona bowiem znajdować się tuż na brzegu biurka, ponieważ wówczas mogłaby być łatwo zrzucona lub ściągnięta. To z kolei mogłoby doprowadzić do stłuczenia żarówki i narażenia dziecka na skaleczenie. Aby maluch był bezpieczny w swoim pokoju zabaw, wspomnianą lampę warto zabezpieczyć w dodatkowy sposób. Jedną ze sprawdzonych metod jest podklejenie jej taśmą dwustronną do powierzchni mebla. Dzięki temu lampka będzie nieruchoma, a jej przypadkowe strącenie na podłogę niemal niemożliwe.

Stojące lampy podłogowe do dziecięcego pokoju zabaw – dlaczego lepiej z nich zrezygnować?

Stojące lampy podłogowe to jedna z ciekawszych propozycji na oświetlenie do domowych wnętrz. Są one nie tylko praktyczne, ale mają fajny design. Co więcej, ich wygląd łatwo dobrać do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze.

W przypadku dziecięcego pokoju zabaw odradza się jednak zakupu stojącej lampy podłogowej. Jest to bowiem dość niestabilne źródło światła, które dość łatwo mogłoby zostać przewrócone przez pociechę. Co więcej, tego typu oświetlenie musi być stale podłączone do prądu. Łączący lampę z gniazdkiem kabel stwarza kolejne potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie na dietetykę?
Uczelnie prywatne też mają takie kierunki, często bardziej uściślone niż ogólna dietetyka
Piłka rehabilitacyjna
Ja sobie ćwiczeniami z piłką odciążam kręgosłup:)
Dietetyk - porady
Mnie najbardziej dziwi to, że mamy robią z dzieci wegetarian, a nawet wegan...