Jak usunąć kłopotliwe plamy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Jak usunąć kłopotliwe plamy?

11 czerwca 2013, dodał: Anna
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pogoda za oknem w końcu zaczęła nastrajać nas do letnich wojaży. Coraz częściej wolny czas będziemy spędzać na piknikach, grillach i wypadach poza miasto. Takie przygody niestety zostawiają nie tylko miłe wspomnienia, ale także trudne do usunięcia plamy na naszych ubraniach. Nie potrafisz usunąć plamy z trawy, czerwonego wina i krwi? Spokojnie, z naszym poradnikiem na pewno dasz sobie radę.

Białe wino

White wine #1

Usuwanie plam z wina możemy dokonać poprzez posypanie grubo solą, a następnie wypranie w gorącej wodzie.

Coca-cola

co

Usuwanie plam z coca-coli nie jest trudne. Świeże plamy pierzemy w czystej wodzie. Stare nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej, słabym proszkiem do prania.

Jagody 

ja2

Usuwanie plam z czarnej jagody jest stosunkowo trudne. Na plamy te najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym na przynajmniej jedną godzinę lub czyścić watą nasączoną octem a potem zeprać. Z materiałów lnianych usuwanie plamy osiągniemy przez moczenie przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wyrobów wełnianych plamy usuwamy sokiem z cytryny. Z jedwabiu spirytusem i płuczemy w ciepłej wodzie. Usuwanie plam z jagód można przeprowadzić również przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą. Stare plamy z czarnej jagody wystawiamy na słońce.

Czerwone soki owocowe

soki

Usuwanie plam pochodzących z czerwonych soków owocowych możemy wykonać posypując je dużą ilością soli i trzeć. Brudną sól strzepywać i ponownie świeżą solą posypywać i wcierać w plamę aż do skutku. Kiedy sól już będzie tylko biała, można wyprać.

 czerwone wino, barszcz, czerwone owoce

 

 

Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Zabrudzenia posypujemy obficie solą, którą wcieramy w plamy zmieniając ciągle na czystą. Następnie natychmiast wyprać w zimnej wodzie aż w końcu wykonać normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabianie plam po czerwonym winie można dokonać posypując obficie solą i uprać. Przelać plamę wrzątkiem i uprać. Zalać gorącym mlekiem i płukać w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy na ok 8 godzin w maślance.

keczup

aaa

Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy wycierając go wodą z mydłem lub roztworem ługowym, albo przecierać środkiem do prania lub w płynie, albo wypłukać plamę w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

 krew

Usuwanie plam krwi – prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama stara długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec wyprać w proszku. Z dywanu usuniemy taką plamę mocząc ją w zimnej wodzie, a następnie delikatnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem. Skuteczny środek na starą krew jest również niemiecki proszek do prania DASH. Wystarczy zamoczyć w nim tkaninę na około 10 godzin i plamy same zginą.

Piwo

 

Usuwanie plam z piwa wykonujemy przy pomocy roztworu z wody i paru kropel amoniaku albo denaturatu z paroma kroplami rozcieńczonego octu. Plamę z piwa możemy również usunąc, jeżeli namoczymy ją w czystym occie, lub w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie.Plamy na politurze po goręcej szklance lub naczyniu. Przetrzeć szmatką nasączoną w terpentynie (dostępna w każdej aptece i sklepach z farbami olejnymi do malowania obrazów).

 

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik rozwiał Wasze wątpliwości dotyczące usuwania plam. Warto jest wydrukować sobie ten krótki poradnik i umieścić koło pralki.

A Wy macie swoje sprawdzone sposoby na usuwanie plam? ;)

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak usunąć kłopotliwe plamy?

  1. avatar marta80 pisze:

    Moim numerem jeden jest Vanish Gold jest bezpieczny zarówno dla kolorowych jak i białych tkanin. Mam go zawsze w domu.

  2. avatar izka2700 pisze:

    Kiedyś gdzieś słyszałam że na żółte plamy ( te od potu pod pachami ) na białych bluzkach najlepiej jest usunąć przy pomocy pasty do zębów .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Spowiedź dzieci przed komunią
Jakie te dzieci mają grzechy...? Śmiech na sali z tą spowiedzia....
Coraz mniej jest wysokich facetów
Mnie bardziej martwi ich sylwetka, te zaokrąglone biodra, pełne uda to objaw estrogenow....
Niepokój dziecka po szczepieniu.
To decyzja rodziców czy szczepic dzieci wiec niektórzy może nie chcą tego przeżywać ....
Galeria Przymorze
Napis Promocja to niekoniecznie oznacza obniżkę, są sklepy gdzie obniżka o kilka...