Nasz organizm to wielka maszyna – dostarczamy mu paliwa, czyli pożywienia, by mógł sprawnie funkcjonować. Metabolizm (przemiana materii) to wszystkie reakcje chemiczne, które mają miejsce w żywym organizmie, a które służą utrzymaniu go przy życiu. Poziom przemiany materii oznacza szybkość, z jaką spożyty pokarm zostaje przekształcony w energię. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu zostają rozłożone i w trakcie tego procesu wytworzona zostaje energia potrzebna do życia. Gdy przemiana materii jest na wysokim poziomie, składniki odżywcze zostają całkowicie zużytkowane (spalone), jeśli tempo metabolizmu jest niskie zostają one odłożone w postaci tkanki tłuszczowej.
Rozwiązując tajemnice metabolizmu musimy jeszcze dokonać rozróżnienia tego procesu na dwa elementy: podstawową przemianę materii (PPM) i ponadpodstawową przemianę materii (PPPM). Ta pierwsza określa energię, jakiej nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych (płuca, serce, nerki, mózg). Stanowi ona 50-70% dobowego wydatku energetycznego i dotyczy przemian zachodzących na czczo, w pozycji leżącej, bez wykonywania jakichkolwiek działań fizycznych. Krótko mówiąc, nawet gdy leżymy i patrzymy w sufit nasz organizm ciężko pracuje i spala kalorie potrzebne mu chociażby do oddychania, prawidłowej pracy mózgu, odbudowy komórek. I to właśnie oznacza podstawowa przemiana materii – to energia zużywana do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych naszego organizmu. .
Ponadpodstawowa przemiana materii (30-50% dobowego wydatku energetycznego) to energia zużywana na wykonywanie czynności dnia codziennego – pracę umysłową i fizyczną, utrzymanie właściwej temperatury ciała, spożywanie pokarmów, ich trawienie i przyswajanie.
Metabolizm w 50-60% zależy od wieku, płci i genów. Wraz z wiekiem tempo przemiany materii spada – zmianę tę można zaobserwować już po 20 roku życia! Mimo iż nasza dieta nie zmienia się, to wraz z upływającymi latami coraz trudniej utrzymać szczupłą linię. Niektóre dane wskazują, że przeciętna kobieta może w ciągu dorosłego życia przybrać na wadze średnio 0,68 kg rocznie, co daje 20-kilogramowy wzrost wagi jeszcze przed 50 rokiem życia! Dodatkowo kobiety zajmują o wiele gorszą pozycję niż mężczyźni – mają one bowiem o wiele wolniejszą przemianę materii. Jest to związane z budową ich ciała – mają mniej mięśni a więcej tkanki tłuszczowej, a to właśnie mięśnie w znacznym stopniu podkręcają tempo przemian metabolicznych. Szczególnie widoczny jest gwałtowny spadek przemiany materii w okresie menopauzy. Istotnym czynnikiem warunkującym sprawność naszego metabolizmu są również geny.
A co zrobić gdy nie znaleźliśmy się w gronie tych szczęśliwców obdarowanych przez matkę naturę super sprawną przemianą materii? Co, jeśli wraz z wiekiem, mimo bacznego zwracania uwagi na to co się je, coraz trudniej wbić się w ulubione spodnie? Czy zrzucić całą winę na szwankujący metabolizm i dać sobie spokój pocieszając się słodkim ciasteczkiem? O nie! W 50% metabolizm zależy od płci, wieku i genów. Ale w pozostałych 50 – od nas! Warto zatem poznać pewne triki, dzięki którym będziemy w stanie podkręcić nawet najbardziej oporną przemianę materii!
JEŚLI CHCESZ UTRZYMAĆ WYSOKI POZIOM METABOLIZMU DUŻO JEDZ!
Brzmi dziwnie i niewiarygodnie? Zaraz przekonasz się, że to jedna z najlepszych rad jakiej można udzielić osobie próbującej zmotywować swój organizm do większego wykorzystania energii. Oczywiście „dużo jedz” nie oznacza obżerania się słodyczami i fast foodami. Chyba każdy z nas wie, że aby schudnąć należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii tak aby uzyskać ujemny bilans energetyczny – po prostu musimy spalić więcej kalorii niż ich dostarczać wraz z pożywieniem. Ale tu może kryć się pułapka. Otóż jeśli za bardzo ograniczymy liczbę spożywanych kalorii nasz organizm automatycznie przestawia się na tryb oszczędny – jest to forma obrony przed deficytem energetycznym. Skutkuje to obniżeniem poziomu przemiany materii. W pierwszym tygodniu stosowania restrykcyjnych diet lub głodówek, osoba 30-letnia może uzyskać przemianę materii starca! Co zatem zrobić? I na to jest sposób. Pożywienie to jeden z głównych czynników zwiększających przemianę materii. Przecież składniki pokarmowe, których dostarczamy
I jeszcze jedna, niezwykle istotna kwestia, którą należy poruszyć w omawianym temacie. Jeśli chcemy by nasz
Jeśli chcemy by nasz organizm szybko spalał spożyte kalorie musimy również pamiętać o właściwym jego nawodnieniu. Oczywiście najlepsza jest woda mineralna – nie tylko uzupełni płyny, ale dostarczy również cennych związków mineralnych. Poza wodą warto pić również kawę i herbatę, zwłaszcza zieloną. Zawarta w kawie kofeina pobudza centralny układ nerwowy i jest w stanie podkręcić nasz metabolizm nawet o 4 do 7% ! Zaś japońskie badania wykazały, że zielona herbata jest w stanie podnieść tempo przemiany materii nawet o 12%. Podobne efekty daje guarana, która bardzo często jest składnikiem herbatek pomagających utrzymać szczupłą talię.
Motywując nasz organizm do efektywniejszego i szybszego spalania kalorii nie można zapominać o codziennej porcji
No i na koniec jeszcze jedna bardzo istotna sprawa – odpoczynek i sen. Pozwala on organizmowi zregenerować siły, sprzyja budowie tkanki mięśniowej. Ponadto, gdy jesteśmy przepracowani i zestresowani nasz organizm wytwarza kortyzol – hormon, który upośledza przemianę materii, zwiększa rozkład białek mięśniowych i ułatwia magazynowanie tłuszczu. Zatem po aktywnym dniu w którym spożyliśmy 4-5 małych posiłków przyprawionych pieprzem i ziołami, gdy już wypijemy 2-2,5 l płynów (głównie wodę i zieloną herbatę), gdy nasz organizm otrzyma niezbędną porcję witamin (głównie z grupy B), jodu i błonnika, a to wszystko z produktów ekologicznych i mało przetworzonych, to wtedy wreszcie możemy udać się na zasłużony odpoczynek mając świadomość, że zrobiliśmy wszystko, by nasz metabolizm osiągnął najwyższe obroty :)
Zobacz również:
- Jak ograniczyć ilość cukru, soli i tłuszczów w codziennej diecie?
- Jak wytrwać na diecie?
- Co nas tuczy?
- 10 zdrowych przekąsek